BLOG FOTOGRAFICZNY – WSZYSTKO O FOTOGRAFII

N74A2297
4

20 sposób- kolorowe poświaty na zdjęciach

Kontynuując serię klasycznych sposobów na kreatywne zdjęcia dziś przedstawię Wam sprawdzony patent na kolorowe poświaty na zdjęciach i to bez żadnych Photoshop-owych trików i innych nieczystych zagrań.

Tydzień temu wykorzystywałem kawałek rajstopy do osiągnięcia zamglonego efektu retro. Tym razem chciałem na zdjęciach uzyskać kolorowe poświaty, które będą stanowiły ciekawy akcent.

W porządku, zatem jak coś takiego osiągnąć?

Sprawa wbrew pozorom nie jest skomplikowana. Do tego celu postanowiłem wykorzystać kolorowe folie z odzysku. Szczerze powiedziawszy nie mam zielonego pojęcia z czego są moje kawałki, ale zasada działania jest dokładnie taka sama. Czerwony i niebieski- to kolory, które wykorzystałem.

Skoro już znalazłem odpowiednie materiały to trzeba było wymyślić jak wkomponować je w kadr. Jak już wspominałem na początku sprawa była prosta. Wystarczyło przyłożyć folię do obiektywu a kolorowa poświata ukazywała się na zdjęciu.

O ile z trzymaniem jednego kawałka folii nie było najmniejszego problemu to w przypadku dwóch, sprawa wyglądała nieco trudniej. Przede wszystkim chciałem umieścić folie w taki sposób  na zdjęciach żeby nie obejmowały całego kadru. Poświaty miałem zamiar wkomponować tylko po bokach.

Nie było łatwo utrzymać te kawałeczki w kontrolowany sposób. Fotografując przy jakimkolwiek wietrze było to wręcz niemożliwe. Dlatego najlepszym rozwiązaniem było po prostu skonstruowanie prostego mocowania, które pozwalało przyczepić folie i z łatwością przykładać to wszystko do obiektywu.

Po raz kolejny wykorzystałem niezastąpiony karton. W nim wyciąłem dziurę na obiektyw i do tego ustrojstwa przymocowałem folie za pomocą recepturek.

This slideshow requires JavaScript.

Samo wykonanie zdjęć nie było niczym szczególnym. Nie miałem problemu z ustawieniem ostrości- tak jak w przypadku zdjęć z rajstopą.
Karton znacznie ułatwił sprawę i pozwolił na kontrolowane wchodzenie w kadr folii oraz wygodne utrzymanie tego wszystkiego przed obiektywem.
Tak to wyglądało w praktyce:

This slideshow requires JavaScript.

EFEKT:

1/640s | f/2,2 | ISO: 100 | 85mm
N74A2297

 

PODSUMOWANIE:

Ciekawy sposób i co ważne bardzo łatwy i szybki do wdrożenia w fotograficzne życie. Można do woli eksperymentować z kolorami i samym ustawieniem folii. Pole do popisu jest duże więc warto to wykorzystać.

Dodam tylko, że najlepiej łączyć kolory, które do siebie pasują. Wówczas odbiór zdjęcia ulega znaczącej poprawie. Odpowiednio dobrane i połączone kolory stanowią w dużej mierze czy podczas oglądania zdjęć odbiorca wypowie upragnione przez nas „WOW”.
W tym zadaniu pomoże pomocna aplikacja od Adobe, która podpowie jak dobrze łączyć kolory. Po pewnym czasie samemu będziecie znali najlepsze i najczęściej przez Was wykorzystywane połączenia.

Jeżeli wyniosłeś coś z tego wpisu a pomysł przypadł Ci do gustu daj znać w komentarzu! :)

diy fotografiakolorowa poświata na zdjęciachkreatywne zdjęciapomysły na zdjęcia

Michal • 31 marca 2015


Previous Post

Next Post

 • pstroKATE

  GENIALNE! Jestem całkowicie antyfanką PSa, jedyne co tam robię, to poprawianie bieli zębów i figur znajomych 😀 Takie propozycje uwielbiam, na pewno szybciutko wykorzystam i będę w niebowzięta, że udało się obyć bez obróbki :) Fotografuje amatorsko, kocham makrografię, a przy ludziach nie bardzo wiem co zrobić- nigdy kolory nie są wystarczająco dobre, zawsze czegoś brakuje… Dziękuję wszystkim przypadkom, że trafiłam na Twojego bloga! NIESAMOWITE! Genialne w swojej prostocie. Dziękuję, że dzielisz się swoimi własny pomysłami. Nie każdy ma tyle empatii, żeby podzielić się notatkami z zajęć, a co dopiero tajnikami swojego sukcesu 😀 Życzę wszystkiego dobrego!! :)

  • Dziękuję za Twój niesamowicie pozytywny komentarz! :)

   Cieszę się, że mogę pomagać innymi, inspirować ich i podpowiadać różne ważne rzeczy. To daje również mi niesamowicie dużo radości :)

   Dla Ciebie również wszystkiego dobrego!

 • Arkadiusz Kiełb

  Ciekawsza opcja od PS-a :)