fbpx

Seria, w której prezentuję różne pomysły na zdjęcia, zarówno w plenerze jak i w studio. Wiele z Was zastanawia się o czym mowa. Jaki softbox zmieści się do kieszeni? Rozwiązanie tej zagadki jest bardzo proste.


W poniższym wpisie przedstawiam sprawdzony sposób na oświetlenie studyjne do zdjęć produktowych. Wszystko to bez żadnych nakładów finansowych i inwestycji w sprzęt fotograficzny.

Sprzedaję moje drugie body, Canon-a 50D. Bez zdjęć ciężko sprzedać sprzęt w internecie. Dlatego postanowiłem zrobić mu kilka dobrych ujęć.
Już zacząłem rozkładać lampy, myśleć nad ustawieniem światła i innych szczegółach, jednak w tym momencie powiedziałem, STOP!
Zdjęcia wykonam tak jakbym nie miał żadnego dodatkowego sprzętu. Tylko aparat oraz odrobinę kreatywności.

Żeby wykonać fotografie przedstawione w tym wpisie będziesz potrzebował tylko i wyłącznie aparat fotograficzny (z trybem manualnym), statyw (lub inną podpórkę) oraz kawałek ciemnego brystolu.

Oczywiście brakuje tu jeszcze jednej rzeczy. Źródła światła. Zatem co nim będzie?

Telefon komórkowy- softobx, który nosisz w kieszeni

Niektórzy powiedzą, ale jak?! Co ja w ogóle gadam?! Już śpieszę z wyjaśnieniem.

Do fotografowania będzie potrzebny smartfon. Głównie zależy nam na względnie dużym ekranie ale te mniejsze również dadzą radę.

Ok, masz smartfona i co dalej?

Trzeba pobrać aplikację latarki, która umożliwi nam wykorzystanie ekranu telefonu do oświetlenia (nazwa podana na końcu wpisu). Po uruchomieniu aplikacji należy włączyć oświetlenie za pomocą ekranu komórki. Wówczas wyświetlacz będzie świecił pełną mocną na biało (analogicznie, softbox też świeci na biało). To właśnie nasze źródło światła!

Ekran smartfona świecący na biało daje bardzo ładne, łagodne i plastyczne światło.

Mała moc!

Powiecie, że takie oświetlenie to można o kant dupy rozbić, przecież moc takiego światła jest tragicznie niska. Poza tym co nam z małego i na dodatek jednego światła?
Macie racje, moc jest mała a świecąca powierzchnia jest jedna. Ale i na to jest sposób.

Nie na darmo wspominałem, że do wykonania zdjęć konieczny będzie aparat z trybem manualnym.

Malowanie światłem

We wspomnianym trybie musimy ustawić czas naświetlania na około 10s. Przysłona powinna oscylować w granicach f/4.

Przez wspomniane 10s aparat będzie rejestrował obraz. W tym czasie należy malować światłem, czyli poruszać świecącym na biało telefonem w taki sposób aby oświetlić fotografowany obiekt.

Tego typu fotografie należy wykonać w całkowitych ciemnościach. W przeciwnym razie aparat zarejestruje wszystkie światła z otoczenia.

Ważną rzeczą jest umiejętne malowanie- nie możemy poruszać nim w taki sposób aby ekran był widoczny w tle.
Najlepiej trzymać telefon pod kątem. Wówczas możemy przejeżdżać ręką nawet na przeciw obiektywu. Ręka jest w cieniu, zatem nie zostanie zarejestrowana na zdjęciu.
Jak to wygląda w praktyce przedstawiam w filmiku, który dla Was przygotowałem.

Film

Aplikacja, którą wykorzystałem to: Latarka – Tiny Flashlight (dostępna w Sklepie Play).

Parametry

1/10s | f/3.2 | 50mm | ISO: 100

Efekty

N74A3480

N74A3488

N74A3492

N74A3496

PODSUMOWANIE:

Jesteśmy po kolejnym ciekawym i kreatywnym pomyśle na zdjęcia. Od teraz możecie wykonywać dobre zdjęcia produktowe bez dodatkowych inwestycji.

Jak widzicie żeby robić ciekawe zdjęcia wystarczy nawet zwykły telefon.
Jeżeli ktoś powie Wam, że do takich zdjęć potrzeba mnóstwa lamp, modyfikatorów światła i innych klamotów to pokażcie mu ten wpis 🙂

W ten sposób swobodnie możecie fotografować wszystkie nieporuszające się rzeczy a wszystko to w domowym zaciszu 🙂

Będę wdzięczny za Waszą aktywność poniżej!

INNE POMYSŁY NA ZDJĘCIA: TUTAJ