fbpx

W każdej dziedzinie są umiejętności, które robią największą różnicę. Tak samo jest w przypadku fotografii. Ich opanowanie jest niesamowicie istotne i sprawia, że fotografie, które wykonujemy całkowicie się odmieniają i wchodzą na całkowicie inny, znacznie wyższy poziom. Dokładnie tak było w moim przypadku. Postanowiłem więc nagrać dla Was odcinek, w którym powiem o najważniejszych dla mnie umiejętnościach fotograficznych, dzięki którym mój fotograficzny poziom poszybował w górę. 


Oczywiście nie poprzestałem na samym przedstawieniu Wam tych umiejętności. W filmie zawarłem wiele wskazówek oraz porad, z których dowiecie się jak nauczyć się tych właśnie rzeczy. Dodatkowo, linkuję do mnóstwa materiałów, z pomocą których dowiecie się więcej na temat rzeczy, o których mówię w filmie.

Być może część z tych umiejętności jest Wam już znana ale niektóre mogą zrobić u Was dużą różnicę.

Zatem jeżeli chcesz poznać umiejętności fotograficzne, które dały mi najwięcej i dowiedzieć się jak je opanować to zapraszam do obejrzenia filmu!

 

Bezpośredni link do odcinka: https://youtu.be/hKze84Uz_mw

Chcesz wiedzieć o wszystkich filmach?
Subskrybuj kanał YT:

Dodatkowe materiały do opanowania umiejętności przedstawionych w filmie ⬇
► tryb manualny: http://fotoblysk.com/parametry-ekspozycji/

► obserwowanie światła: https://youtu.be/WCtK1HI2yuY

► współpraca z osobami fotografowanymi: http://fotoblysk.com/jak-ustawic-modelke-modela-wspolpraca-na-sesji/

► o zestawie strobistycznym: http://fotoblysk.com/jak-robic-zdjecia-z-tania-lampa-w-plenerze/

Inne linki⬇
➡ Instagram FotoBlysk: https://www.instagram.com/fotoblysk/

➡ Facebook FotoBlysk: https://www.facebook.com/fotoblyskblog

➡ Moje Presety & Lekcje Lightroom i ACR: http://sklep.fotoblysk.com/produkt/presety-lightroom-acr-1

➡ Blog: http://fotoblysk.com

Transkrypt odcinka

W tym odcinku robimy chwilową przerwę od vlogów i wracamy do studia. Dzisiaj powiem Wam o czterech umiejętnościach fotograficznych, dzięki którym zrobiłem największy postęp w fotografowaniu. Zaczynamy!

Fotografii można się uczyć cały czas. W końcu możliwości jest bardzo dużo, bo do dyspozycji mamy rozmaity sprzęt, mnóstwo technik fotografowania czy samych dziedzin fotograficznych. Są jednak takie umiejętności, które robią zdecydowanie największą różnice. W tym filmie opowiem Wam o tych, które spowodowały przełom w moim fotografowaniu oraz podpowiem o tym jak nauczyć się tych rzeczy.

TRYB MANUALNY

Nauka manualnego ustawiania ekspozycji pozwoliła mi przede wszystkim na świadome uzyskiwanie konkretnych efektów. Wcześniej wszystko odbywało się automatycznie więc zdawałem się na rozum aparatu.

W ten sposób mogłem w pełni wykorzystać potencjał mojego sprzętu i uzyskać efekty nieporównywalne lepsze od tych na automacie, a przede wszystkim bardziej świadome.

Po prostu kiedy chciałem uzyskać konkretny efekt na zdjęciu to potrafiłem to uzyskać za sprawą dobrze dobranych parametrów ekspozycji.

Uważam tę umiejętność jako podstawową a jednocześnie jedną z najważniejszych. Ponieważ dzięki niej, nie zaskoczą Was żadne warunki bo będziecie potrafili dobrać do danej sytuacji konkretne ustawienia.

Jak się nauczyć trybu manualnego?

Podstawą jest zrozumienie znaczenia poszczególnych parametrów ekspozycji i zależności między nimi. Ważne, żeby nauczyć się wpływu poszczególnych parametrów ekspozycji na zdjęcie.

CZYTANIE ŚWIATŁA

Na drugim miejscu stawiam umiejętność obserwowania i czytania światła zastanego. Wielu osobom wyda się to bardzo banalne i łatwe, w końcu każdy z nas widzi otaczający świat a zatem i światło.

Jednak nie chodzi tu o takie zwykłe widzenie światła ale o spojrzenie z perspektywy fotografa.

Precyzując, w moim przypadku była to nauka umiejętności dostrzegania klimatycznego światła i świadomie ustawienie osoby fotografowanej względem niego w taki sposób aby uzyskać konkretny światłocień.

Pozwoliło mi to zamieniać z pozoru średnie miejsca na niesamowicie klimatycznie i wręcz magicznie wyglądające na fotografiach. Poza tym, świadomie bawiłem się światłem w plenerze i uzyskiwałem różne efekty operując światłocieniem. W ten sposób nauczyłem się uzyskiwać rozmaite efekty wykorzystując jedynie światło zastane. Jak chyba wszyscy wiedzą, światło to najważniejszy element fotografii, w końcu bez niego nie byłoby zdjęć a umiejętne nim operowania jest również niesamowicie ważne. Ta umiejętność pozwala odróżnić się od osób, które po prostu pstrykają zdjęcia w ładnych miejscach.

Jak nauczyć się czytać światło?

To bardzo proste. Polecam Wam metodę, którą przedstawiałem w jednym z moich filmów na kanale. Wystarczy wyciągnąć przed siebie rękę i obracać się w różnych kierunkach. Na dłoni widać dokładnie gdzie światło będzie tworzyło jaki cień a gdzie nie będzie go wcale. Polecam zdecydowanie obejrzeć ten film, tam szczegółowo wszystko przedstawiam.

WSPÓŁPRACA I USTAWIANIE OSÓB

Kiedy już opanowałem tryb manualny oraz potrafiłem operować światłem pojawił się kolejny problem. Była nim współpraca z osobami fotografowanymi na sesji zdjęciowej a przede wszystkim ich odpowiednie ustawienie.

Ogólnie rzecz ujmując, jestem osobą kontaktową więc nie miałem problemu z nawiązywaniem rozmowy i stwarzaniem dobrej atmosfery. Gorzej natomiast było z ustawieniem osoby fotografowanej przed obiektywem. Musiałem więc nauczyć się jak najszybciej to robić.

Jednak zacznijmy od początku. Podstawą każdej sesji zdjęciowej jest stworzenie dobrej atmosfery. U mnie akurat z tym nie było problemu ale wiem, że wiele osób narzeka na ten element. Zatem jak stworzyć dobrą atmosferę? Przedstawię Wam dwie najważniejsze rady i zalinkuję do artykułu gdzie znajdziecie ich więcej. Przede wszystkim nie fotografujcie już na dzień dobry, warto zacząć od rozmowy podczas, której porozmawiacie o sesji zdjęciowej jak i tematach z nią niezwiązanymi. W ten sposób osoba fotografowana nieco się rozluźni. Drugą moją radą jest podtrzymywanie tej rozmowy podczas fotografowania. Dzięki temu, osoba pozująca będzie mogła zapomnieć o samym fotografowaniu i wyjść bardziej naturalnie na zdjęciach.

Po więcej porad zapraszam do artykułu, który poświęciłem właśnie współpracy z osobą fotografowaną. Możecie go znaleźć tutaj oraz w opisie tego filmu.

Przejdźmy teraz do pozowania, na samym starcie miałem z tym problem ale szybko załapałem o co w tym wszystkim chodzi i dzięki temu potrafiłem ustawiać osoby fotografowane w taki sposób, żeby te prezentowały się na zdjęciach bardzo dobrze.

Jak się tego nauczyłem?

Oglądałem sporo różnych zdjęć i zapisywałem inspiracje dotyczące pozowania. W ten sposób zapamiętywałem jak osoby pozują na zdjęciach i później na sesji w podobny sposób ustawiałem ludzi, z którymi współpracowałem. Często również miałem te inspiracje na telefonie więc mogłem z nich skorzystać podczas fotografowania. W ten sposób nauczyłem się zdecydowanie najwięcej a z czasem wypracowałem swój styl.

Zaznaczę jeszcze, że zawsze starałem się świadomie dobrać pozowanie do danej sesji zdjęciowej i samego miejsca, w którym fotografowaliśmy. Wszystko po to, żeby całość była spójna i do siebie pasowała.

LAMPA BŁYSKOWA

Ostatnią umiejętnością którą uważam za fundament mojego fotografowania jest używanie lampy błyskowej wyzwalanej zdalnie. To był niesamowity przełom w moim fotografowaniu bo dzięki opanowaniu tej techniki, mogłem uzyskiwać nieosiągalne do tej pory efekty. Po prostu miałem całkowitą władzę na światłem i kreowałem oświetlenie od A do Z.

Tak też zaczęła się moja przygoda z fotografią studyjną. Zbudowałem prosty zestaw strobingowy i wykonałem na tle białej ściany swoje pierwsze zdjęcia studyjne. To był wielki przełom, bo w ten sposób zacząłem uzyskiwać całkowicie inne i nowe dla mnie efekty.

Z czasem dochodziły lampy studyjne czy te plenerowe. Jednak podstawą tego wszystkiego był właśnie ten pierwszy krok.

Jeżeli chcielibyście zbudować sobie podstawowy zestaw strobingowy to jakiś czas temu napisałem artykuł na ten temat i możecie go znaleźć klikając tutaj, link jest też w opisie. Tam też tłumaczę jak skonfigurować wszystko ze sobą i wykonać pierwsze zdjęcia.

PODSUMOWANIE

Przedstawiłem Wam 4 umiejętności fotograficzne, dzięki którym zyskałem zdecydowanie najwięcej. Prowadząc szkolenia indywidualne również zauważyłem, że po opanowaniu tych właśnie elementów widać u innych pasjonatów fotografii największe postępy.

Oczywiście to był dopiero początek, bo im dalej w las tym więcej drzew. Nie mniej jednak, opanowując wspomniane wcześniej umiejętności jest zdecydowanie łatwiej.

Ciekawy jestem jak to było w Waszym przypadku? Dajcie znać w komentarzach jaka umiejętność spowodowała największy wzrost Waszego fotograficznego warsztatu.

Jeżeli podobał Ci się ten odcinek i chcesz więcej tego typu filmów to pamiętaj o kciuku w górę, a jeżeli jeszcze nie subskrybujesz kanału to koniecznie kliknij czerwony przycisk na dole oraz zaznacz dzwonek obok, wówczas będziesz dostawał informacje o każdym nowym filmie.

A w tym odcinku to by było wszystko, dzięki za uwagę i do następnego razu. Cześć! Piąteczka!