fbpx

Seria, w której prezentuję różne pomysły na zdjęcia, zarówno w plenerze jak i w studio. Zostając w temacie pomysłów na zdjęcia, dziś pokażę Wam jak kreatywnie wykorzystać zwykłą lampę błyskową i obiektyw szerokokątny. Lampa, zamrozi ruch, natomiast odpowiednio użyty obiektyw szerokokątny zagwarantuje świetną perspektywę i tak zwane przerysowanie postaci.


 

Na wstępie od razu zaznaczę, że pomysł na zdjęcie miał Włodek, który potrzebował ciekawego zdjęcia na deskorolce. Miał być uchwycony w “locie” razem z deską. Całość miała być wykonana od dołu, z perspektywy ziemi.

Do całości postanowiliśmy dodać lampę błyskową, która oświetli Włodka i jednocześnie zamrozi ruch. Zdecydowałem, że najlepszy efekt da lampa ustawiona w moim ulubionym stylu, czyli takim, że jedna strona postaci jest zacieniona. W tym przypadku cień był wyjątkowo mocny ze względu na to, że na lampę nie zamontowałem żadnego modyfikatora światła.
Tym razem nie używałem lampy studyjnej a zwykłą systemówkę. Nie taką za ponad 1000zł, a taką za około dwie stówy. Tania, ale błyska równie dobrze.

lighting-diagram-1448877487

Perspektywa

Jak już wspominałem, miałem fotografować od dołu, tak żeby częściowo złapać niebo i szczyty pobliskich budynków. Używałem obiektywu szerokokątnego (16mm) przez co fotografując niemal bezpośrednio przy desce, ustawiając obiektyw do góry, łapałem w kadrze całego Włodka i deskę.

Fotografując obiektywem szerokokątnym często otrzymujemy efekt przerysowania. Czyli w wielkim skrócie zaburzenia proporcji pomiędzy rzeczami w kadrze. Przykładowo, jeżeli fotografujemy obiektywem szerokokątnym osobę od góry z dość bliskiej odległości to głowa tej osoby będzie zniekształcona i znacznie większa niż pozostałe elementy kadru.

Analogicznie, kiedy fotografujemy od dołu, postać będzie wydawała się dużo większa, elementy znajdujące się najbliżej obiektywu będą wyolbrzymione. Dokładnie taki efekt uzyskałem na tych zdjęciach.

 

Parametry

1/125s | f/4.5 | ISO: 500 | 16mm

Czasem zbytnio się nie przejmowałem. Starałem się po prostu nie schodzić poniżej 1/100s. Postać była zamrożona błyskiem więc czas nie miał znaczenia (w przypadku elementów oświetlonych lampą). Gdybym zrezygnował z lampy i fotografował z czasem 1/125s to Włodek byłby rozmazany.

Pozostałe parametry ustawiłem tak żeby elementy nieoświetlone przez błysk były widoczne ale jednocześnie niedoświetlone. Taki zabieg sprawia, że postać odcina się od tła w sposób zdecydowany ale w kadrze widoczne są inne rzeczy, które dopełniają kompozycję.

N74A2313

N74A2306

Obiektyw szerokokątny daje wiele możliwości fotografowania. Jednak użyty nieodpowiednio prowadzi często do fatalnych rezultatów. Używając go, trzeba pamiętać o tym, że bardzo łatwo zniekształca elementy kadru przez co zdjęcia wyglądają bardzo specyficznie. Jeżeli jednak zrobimy to odpowiednio, będzie to niewątpliwie atut zdjęcia.

Polecam każdemu eksperymentowanie z różnymi ustawieniami aparatu. W ten prosty sposób najłatwiej nauczyć się jego świadomego użytkowania.

W tym pomyśle, dużą rolę odegrała lampa błyskowa, dzięki której osiągnąłem ciekawy efekt (postać oświetlona idealnie, tło niedoświetlone) oraz pozwoliła zamrozić ruch. Jak widać, nie należy się martwić, że nie mamy drogiej lampy błyskowej ponieważ te tańsze również świetnie dają radę.

Wpis pokrewny:

1. Woda zamrożona błyskiem

Inne sposoby: 100 pomysłów na kreatywne zdjęcia

INNE POMYSŁY NA ZDJĘCIA: TUTAJ