Druga odsłona cytatów fotograficznych przed Wami. Po kolejnych dziesięciu publikacjach grafik na facebooku bloga, czas na zestawienie ich w następnym artykule z tej serii. Poniżej znajdziecie najnowsze cytaty o fotografii.
Czas szybko mija i za przed Wami już drugi wpis o tej tematyce. Cytaty cieszą się nieustanną popularnością o czym informujcie mnie w postaci mnóstwa polubień, udostępnień i żywych dyskusji w komentarzach.
Bardzo mnie to cieszy ponieważ taka była właśnie idea dzielenia się z Wami słowami innych fotografów.
Dlatego zawsze pamiętajcie o Waszej aktywności, dzięki temu wiem, że to Wy jesteście po drugiej stronie a nie cyferki i słupki na wykresach 🙂
Tymczasem, zaczynamy zestawienie!
Cytaty fotograficzne #2
“Patrz oczyma, fotografuj sercem”
To stwierdzenie perfekcyjne oddaje istotę naszej pasji.
Zdjęcia powinny wypływać z nas, z tego co czujemy i najbardziej kochamy. Wówczas efekty będą najlepsze i najbardziej nas satysfakcjonujące.
Oczywiście jeżeli pracujemy jako fotograf to niejednokrotnie mogą pojawić się zlecenia, które nie do końca będą wpasowywały się w nasze gusta, ale tak czy inaczej, powinniśmy najczęściej fotografować te tematy, które kochamy. Wtedy nie dość, że będziemy robili to co lubimy to da nam to mnóstwo satysfakcji.
Często z czasem można zatracić szczerość w fotografowaniu i całość nie będzie wypływała z serca. Wówczas proponuję proste rozwiązanie.
Dajmy aparat dziecku. Co się stanie?
Będzie fotografować to co jest dla niego ważne, to co kocha, lubi i sprawia mu przyjemność.
Nie wyrastajmy z tej szczerości i fotografujmy sercem, tak po prostu 🙂
Z takim obrazem zostawiam Was tego dnia.
„Fotografować to znaczy wstrzymać oddech, uruchamiając wszystkie nasze zdolności w obliczu ulotnej rzeczywistości”
Życie w obecnych czasach ucieka bardzo szybko, żyjemy w pośpiechu i ciągłym biegu.
Przekłada się to również na nasze fotografie. Mnóstwo osób robi zdjęcia “na szybko”, wyciągają aparat, klikają zdjęcie i biegną dalej.
Czasami możemy jeszcze się spotkać ze strzelaniem zdjęć jak karabinem maszynowym. Byle szybko, byle jak najwięcej i… byle jak.
Warto się zatrzymać, porozmawiać z osobą fotografowaną, przyglądnąć się światu i światłu, obserwować otoczenie i po prostu myśleć zanim wciśnie się spust migawki.
Polecam 🙂
“Jeżeli nie jesteś zdolny widzieć więcej ponadto co widzialne, nie możesz zobaczyć niczego”
Dobry fotograf powinien mieć zdolność dostrzegania tego co dla większości jest niewidoczne.
Właśnie dlatego często słyszymy od naszych odbiorców, że nie spodziewali się, że dany temat lub miejsce można tak pięknie i ciekawie pokazać.
To właśnie nasza zdolność, którą trzeba nieustannie rozwijać.
Nie martw się jeżeli jeszcze nie potrafisz dostrzegać więcej niż inni. Też nie potrafiłem, ale po prostu się tego nauczyłem.
“Sztuka to codzienne wyzwania; technikę należy zdobyć, aby mieć kontrolę nad czasem. W fotografii nauka i sztuka są jednością, nie zaś swoim przeciwieństwem”
Po co mi technika? Przecież fotografia to sztuka i nie trzeba się jej uczyć!
Takie zdanie możemy często usłyszeć, przede wszystkim od początkujących pasjonatów fotografii.
Wszystko wynika po prostu z braku chęci i motywacji do nauki, które usprawiedliwiają właśnie tą sentencją.
Ten cytat doskonale traktuje o tym, że w fotografii jest ważna nie tylko sama “sztuka” ale również technika, którą trzeba cały czas rozwijać.
Jeżeli uważasz, że fotografii nie trzeba się uczyć a jednocześnie chcesz robić przejmujące i niesamowite zdjęcia to czym prędzej zmień podejście i ucz się naszej pasji
“Fotografia jest dla mnie sztuką obserwacji. To umiejętność znalezienia czegoś interesującego w zwykłym miejscu. Odkryłem, że nie jest zbyt istotne co widać – istotne jest to, co potrafisz z tym zrobić”
W zwykłych miejscach często jest coś niezwykłego, coś czego nie widać w pierwszym spojrzeniu.
Niejednokrotnie nawet w tych miejscach, które powszechnie uznawane są za “brzydkie” można zrobić wyśmienite zdjęcie. Wszystko zależy od tego…
…CO POTRAFISZ Z TYM ZROBIĆ.
Jeżeli:
➡masz wizję,
➡masz pomysł,
➡potrafisz wykorzystać światło,
➡wiesz co chcesz osiągnąć,
to nawet wysypisko śmieci będzie atrakcyjnym miejscem do fotografowania.
Wszystko zależy od Ciebie. Od nikogo innego.
“Przykazanie dla fotografów i innych twórców: nie pożyczaj duszy od innego artysty, choćby nie wiem jak ci się spodobała, ponieważ w tym samym momencie stracisz swoją duszę, która jest źródłem wyjątkowości tego, co robisz. Amen.”
Najgorszą możliwą rzeczą jest perfidne i permamentne kopiowanie prac innych twórców.
W ten sposób kompletnie gubi się kreatywność i własne spojrzenie na świat ponieważ po prostu kopiuje się to co się widzi a nie pokazuje światu własne wizje.
Wiele początkujących fotografów właśnie w ten sposób buduje własne portfolio, jednocześnie myśląc, że w ten sposób zyskają dokładnie taką samą wartość jak twórcy oryginałów.
Całe szczęście, to tak nie działa i często takie prace od razu są rozpoznawane a autor traci wiarygodność.
Polecam każdemu uczyć się fotografii na podstawie innych zdjęć i próbować odwzorowywać różne efekty, ale wszystko tylko i wyłącznie w celach dydaktycznych. Po to aby nauczyć się nowych technik fotografowania czy obróbki. Nigdy w celu budowania własnego portfolio.
Kopiowane prace nigdy nie będą stanowiły o fotograficznej wartości twórcy, zawsze będzie się tylko czyjąś kopią.
Podoba Wam się takie miano?
“Fotografia nie jest związana z patrzeniem, lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym, na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić, aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia, cokolwiek odczuwali”
Ludzie fotografują wszystko dookoła, ptaszki, robaczki, listki, kwiatuszki i oczywiście ludzi.
Nie ma w tym oczywiście nic złego, dopóki nie wchodzimy na wyższy poziom fotografowania, a naszymi zdjęciami chcemy wzbudzać emocje.
Wówczas, trzeba nauczyć się dostrzegania ich w otaczającym nas świecie i rzeczach, które fotografujemy.
Jeżeli Ty dostrzeżesz te emocje, to będziesz po prostu potrafił pokazać je na swoich zdjęciach.
Natomiast, jeśli nic nie czujesz podczas fotografowania, to jak ma czuć coś Twój odbiorca oglądający Twoje prace? No właśnie…
„Wielu ludzi pyta mnie, dlaczego wciąż noszę ze sobą aparat i dlaczego robię zdjęcia. Wówczas odpowiadam „a dlaczego Ty jesz?”
Na pewnym etapie fotografowania na jaw wychodzą oznaki nałogu. W moim przypadku dostrzegłem go dopiero po pewnym czasie kiedy spojrzałem na sprawę bardziej świadomie.
Objawy są bardzo proste do zidentyfikowania:
– patrzysz na wszystko i zastanawiasz się jakby wyglądało to na zdjęciach,
– widzisz ładne światło i żałujesz, że aparat został tym razem w domu,
– we wszystkim widzisz inspirację,
– na spacer ciężko Ci wyjść bez aparatu.
Wiedz, że jesteś uzależniony. Ale nie martw się, jest nas więcej 🙂
“Również piękności mogą źle wyglądać. Jeśli w odpowiednim momencie sfotografujesz piękność w niewłaściwym świetle – katastrofa.”
ŻEBY ZROBIĆ ŁADNE ZDJĘCIE WYSTARCZY FOTOGRAFOWAĆ ŁADNE OSOBY?
Wielokrotnie spotkałem się z twierdzeniem, że jeżeli ma się do fotografowania same piękne modelki to nie da się zrobić złych zdjęć. Sukces jest po prostu gwarantowany.
Oczywiście to wierutna bzdura.
Tak jak każdą osobę, nawet tę teoretycznie niefotogeniczną, można pięknie sfotografować to tak samo kobietę o wybitnej urodzie można przedstawić niekorzystnie na fotografiach.
Na gotową fotografię składa się mnóstwo detali:
➡perspektywa,
➡odpowiednie parametry ekspozycji,
➡dobór miejsca,
➡emocje,
➡ŚWIATŁO.
Jeżeli ktoś popełni błąd w każdym puncie to nie może wyjść z tego nic dobrego.
Starać się trzeba niezależnie od tego czy przed obiektywem stoi najpiękniejsza kobieta pod słońcem czy bezdomny spotkany na ulicy.
“Chciałbym czasem znaleźć się w takim miejscu, gdzie Bóg czeka tylko, aby komuś otworzyć migawkę”
Wy też marzycie o tym żeby znaleźć się w cudownych miejscach, w których niemal wystarczy wyciągnąć aparat i zrobić zdjęcie żeby efekty były zdumiewające?
Tak, ja też tak mam 🙂
Są one zapewne marzeniem każdego z nas.
Na szczęście mamy również wiele pięknych miejsc w Polsce, które możemy kreatywnie pokazywać na zdjęciach.
Czasami nie trzeba jechać daleko żeby móc fotografować w bajecznych miejscach.
PODSUMOWANIE
Oczywiście to zestawienie nie kończy tej serii. Za niedługo pojawią się nowe publikacji na fanpage bloga. Wszystko będzie funkcjonowało według dotychczasowych zasad.
Dlatego koniecznie śledźcie cały czas wszystkie aktualności na facebooku bloga bo na prawdę warto 🙂