fbpx

Ostatnio w biedronce pojawiały się tanie tablety graficzne, które rozchodziły się jak świeże bułeczki. Wiele osób wówczas zainteresowało się tematem ponieważ idealnie sprawdzają się one w obróbce zdjęć. W tym artykule przybliżę Wam temat tabletów, powiem komu się one przydadzą i jak z nich efektywnie korzystać.


 

Co to jest tablet graficzny i do czego służy?

N74A0570

Artykuł należy zacząć od tego co to właściwie jest ten tablet graficzny i do czego można go wykorzystać.

Można powiedzieć, że to płytka do której dołączony jest rysik i na tej płytce rysujemy tymże ustrojstwem. Tak jak na kartce papieru. W ten sposób możemy sterować również komputerem jak myszką kiedy uniesiony jest on około 1cm nad płytką działa tak jakbyśmy poruszali myszką po ekranie. Kiedy rysikiem dotkniemy płytki działa on w taki sposób jakbyśmy kliknęli lewym przyciskiem myszy. Działając w Photoshopie i korzystając z pędzla przesuwając ołówkiem po płytce po prostu rysujemy tak jak na kartce papieru.

Niektóre tablety wyposażone są w dodatkowe przyciski. W większości przypadków są one również dostępne na samym rysiku. Wszystkie te guziki możemy dowolnie konfigurować.

Zadaniem tabletu jest wykonywanie precyzyjnych ruchów. U fotografów idealnie sprawdzają się wtedy kiedy trzeba coś precyzyjnie zaznaczyć, stworzyć maskę krycia i w innych chirurgicznych ruchach. Sprawdza się on sto razy lepiej niż myszka. Nawet tani tablet będzie znacznie bardziej precyzyjny i dokładny niż najdroższa myszka.

Na początku nie jest łatwo się przestawić i ruchy, które będziemy wykonywać nie będą idealne. Trzeba się po prostu przyzwyczaić i przejść przez okres frustracji. Nie należy powracać do myszki tylko ćwiczyć ruchy tabletem. Mi, przyzwyczajenie zajęło dwa dni. Po tym czasie jak złapałem myszkę i próbowałem coś zaznaczyć czułem mocny dyskomfort.

Komu przyda się tablet?

Nie jest on potrzebny osobom, które swoją obróbkę ograniczają do przesuwania suwaków w Lightroomie czy innym programie. W takich zadaniach w zupełności wystarczy zwykła myszka z dużą czułością DPI. Tablet jest potrzebny do wykonywania precyzyjnych ruchów, dzięki, którym użycie pędzla czy łatki w Photoshopie będzie znacznie łatwiejsze a przede wszystkim dokładniejsze. Podobnie sprawa się ma w Lightroomie, jeżeli korzystasz z pędzla korekcyjnego to jak najbardziej tablet znacznie usprawni i poprawi Twoją pracę.

Nieoceniony jest on również w dokładnym zaznaczeniu różnych fragmentów na fotografii i tym podobnych, wymagających precyzji czynnościach.

Szybkość, sprawność i precyzja działania

Tak w skrócie można podsumować najważniejsze cechy tabletów graficznych. Odkąd używam tego urządzenia sprawność i szybkość działania jest znacząco lepsza. Dodatkowo każdy ruch i każdą operację mogę wykonać bardzo dokładnie przez co nie dość, że oszczędzam cenny czas to operacje, które wykonuję są dokładniejsze. Wszystko to przekłada się z kolei na efekt końcowy a to jest w końcu najważniejsze.

Jaki tablet graficzny wybrać?

Dostępność tabletów jest duża. Są różne ceny, rozmiary i stopnie zaawansowania. W tej kategorii zdecydowanie i niepodzielnie króluje jedna firma. Wacom. Tablety tej firmy są na rynku odkąd pamiętam i mają bardzo dobre opinie więc nawet nie szukałem innych rozwiązań tylko skupiłem się na poszukiwaniach z asortymentu Wacoma.

Jak już wspominałem są różne modele. Większe, mniejsze, tańsze, droższe. Każdy znajdzie coś dla siebie. Z mojego doświadczenia wynika, że nie ma co przepłacać i inwestować w topowe modele. Jeżeli chodzi o obróbkę to nie zmienią komfortu pracy na tyle aby płacić za lepszy model 8x więcej.

Lepsze modele, z serii Intuos Pro oferują przede wszystkim więcej przycisków dostępnych na samym tablecie i w zestawie otrzymujemy więcej wymiennych wkładów do rysików (z czasem się ścierają). To by było na tyle jeżeli chodzi o funkcje istotne dla fotografa czy nawet retuszera.

Osobiście korzystam z prostego i funkcjonalnego tabletu Wacom Intous Pen w rozmiarze S. Jego zaletą jest to, że posiada on dodatkowe 4 funkcyjne przyciski, które możemy dowolnie zaprogramować. To wystarczająco dużo możliwości, przynajmniej dla mnie. Miałem styczność z droższymi modelami, jednak różnica nie była na tyle istotna żebym dokonał zmiany.

Jak ustawić i skonfigurować tablet graficzny?

N74A0574

To sprawa mocno indywidualna i każdy powinien dojść do swoich ustawień, które będą mu najbardziej odpowiadać.
Żeby naświetlić Wam to jak wszystko można ustawić, napiszę z jakich ustawień korzystam i jakie u mnie najbardziej się sprawdzają a Wy będziecie mogli je wykorzystać i wypróbować.

Mapowanie tabletu

Ogólnie rzecz ujmując najważniejszym dla mnie ustawieniem jest ustalenie aktywnego obszaru na tablecie graficznym. Nazywa się to mapowanie. Najprościej ujmując, można ustawić jaki obszar na tablecie odpowiada całemu ekranowi komputera. Domyślnie, cała powierzchnia tabletu odpowiada całemu ekranowi. Czyli jeżeli ustawisz piórko w prawym górnym narożniku tabletu to kursor pojawi się również w prawym górnym rogu ekranu.

Moim zdaniem wykonanie ruchu przez całą powierzchnię tabletu żeby znaleźć się na drugim końcu ekranu to zdecydowanie zbyt dużo. Wówczas wszystkie ruchy są powolne. Niektórym to odpowiada ponieważ ruchy są bardziej precyzyjne. Wolę jednak inne rozwiązanie.

Aktywną powierzchnię na moim tablecie znacząco zmniejszyłem. Najlepiej zobrazuje to poniższy zrzut ekranu.

Zrzut ekranu 2015-11-09 o 22.33.23 kopia

W ten sposób przez cały ekran przechodzę poprzez tylko i wyłącznie ruchy nadgarstkiem. Ręka pozostaje nieruchomo a wszystkie operacje przebiegają znacznie szybciej. Precyzja tych ruchów może być mniejsza ale dla mnie jest to nieodczuwalne i nie sprawia mi to żadnych problemów.

Konfiguracja przycisków

Do dyspozycji w większości tabletów mamy różne przyciski funkcyjne. Podstawowe dwa, znajdują się na piórku. Ustawiłem je tak, że pierwszy od dołu działa jak prawy przycisk myszy, drugi służy do operacji cofnij, czyli (crtl + z). W ten sposób łatwo i bez potrzeby użycia klawiatury mogę cofnąć wykonane operacje.

W moim urządzeniu do dyspozycji mam 4 przyciski funkcyjne na tablecie. Wykorzystuję dwa z nich ponieważ dla pozostałych nie znalazłem odpowiednich zastosowań. Jeden służy do przybliżania obrazu (“ctrl” + “+”) a drugi do oddalania (“crtl” + “-” )

Podsumowanie

Tablet graficzny nie jest zdecydowanie potrzebny każdemu pasjonatowi fotografii. Przyda się on tylko wtedy kiedy wykonujesz skomplikowane i precyzyjne prace, w postaci zaznaczeń, maskowań i tym podobnych czynności.

Uważam również, że dla fotografa w zupełności wystarczy prostszy i tańszy model. Wyjątkiem może być sytuacja, która wymaga od nas dodatkowej liczby przycisków, obsługę kątów nachylenia oraz większej liczby zapasowych rysików.

Żeby ułatwić jeszcze zrozumienie tego wszystkiego co napisałem, zamieszczam anglojęzyczne filmy, które przedstawiają działanie tabletu i pokazują jego konfigurację, która jest bardzo zbliżona do tej, którą opisałem w tym artykule.

Część I

Część II

Więcej artykułów: Podstawy Fotografii