12Maj

Efekt lewitacji – Poradnik Photoshop

Seria, w której prezentuję różne pomysły na zdjęcia, zarówno w plenerze jak i w studio. Jak do tej pory wszystkie pomysły na kreatywne zdjęcia, które prezentowałem na blogu można było wykonać bez jakiejkolwiek ingerencji programów graficznych.
Tym razem postanowiłem zrobić wyjątek i wykonać dwa zdjęcia, które później złożę  w Photoshopie.


 

Moim pomysłem na kreatywne zdjęcie było uzyskanie efektu lewitacji. Są dwie drogi, które prowadzą do uzyskania wspomnianego efektu. Dziś napiszę tylko o jednym, drugi na pewno pojawi się w tej serii artykułów.

Jak zrobić dobre zdjęcie aby uzyskać efekt lewitacji?

Przede wszystkim należy wybrać odpowiednie miejsce do zdjęcia. Zdecydowałem się na łąkę. Równie dobrze, takie zdjęcie możecie zrobić na ulicy, na osiedlu i różnych innych miejscach, w których bezpiecznie będzie można rozstawić sprzęt.

Sugeruję zdecydować się na miejsce, w którym tło będzie można mocno rozmyć. Wówczas efekt wygląda znacznie lepiej.

Żeby uzyskać efekt lewitacji na zdjęciach trzeba wykonać 2 fotografie na statywie.
Pierwszym zdjęciem jest fotografia przedstawiająca osobę fotografowaną siedzącą np. na stołku. Ważne jest to aby osoba ustawiła się w taki sposób aby całe ciało nie dotykało podłoża. Ja postanowiłem usiąść „po turecku”.

Po ustawieniu ostrości i ekspozycji na osobę fotografowaną należy przełączyć obiektyw w tryb Manual Focus (MF). Powodem takiego ustawienia jest to, że ostrość na obu fotografiach musi rozkładać się dokładnie tak samo.

IMG_4614a
Aparat zostaje na statywie nietknięty. Dokładnie w takiej samej pozycji w jakiej zrobione było pierwsze zdjęcie.

Teraz należy z planu usunąć stołek i osobę pozującą oraz wykonać drugie zdjęcie.

IMG_4615

W tym momencie mamy dwie fotografie, które będziemy łączyć w postprocesie. Poniższy poradnik dotyczy Photoshopa. Jestem przekonany, że bez problemu uda się uzyskać taki efekt w darmowym Gimpie.

Poniższe kroki są bardzo łatwe i każdy użytkownik Ps-a bez problemu poradzi sobie z ich wykonaniem.

 

Łączenie zdjęć w Photoshopie

1. Pierwszym krokiem jest załadowanie dwóch zdjęć, które wykonaliśmy na dwóch warstwach. Zdjęcie bez osoby fotografowanej powinno znajdować się na górze.

Lewitacja 1

2. Teraz należy włączyć tryb maskowania tej właśnie warstwy.

Lewitacja 2

3. Kolejnym krokiem jest odwrócenie maski warstwy tak aby była ona czarna. Dzięki temu maskowane zdjęcie będzie całkowicie niewidoczne. Żeby to wykonać należy kliknąć na maskę warstwy i wcisnąć CRTL + I.

Lewitacja 4

4. W tym momencie zaczynamy odkrywać maskę. Wystarczy włączyć biały pędzel i dokładnie zamalować stołek. Polecam malowanie większego obszaru niż sam stołek. Dzięki temu efekt będzie dużo lepszy.

Lewitacja 5

Skończone maskowanie:
Lewitacja 6

5. Żeby uzyskać bardziej naturalny efekt zdecydowałem się na dodanie cienia. Wówczas lewitująca postać będzie zdecydowanie bardziej autentyczna.
Cień dodałem poprzez krzywe. Wystarczy włączyć krzywe i ściągnąć środek linii w kierunku prawego dolnego rogu wykresu. Wówczas zdjęcie będzie ciemne. Teraz wystarczy odwrócić maskę, tak jak w kroku nr 3.

Zanim zacząłem odkrywać maskę krzywej zmniejszyłem krycie pędzla. Dzięki temu mogłem regulować intensywność nałożenia cienia.

Lewitacja 7

Efekt końcowy:

IMG_4614

PODSUMOWANIE:

Jest to pierwszy sposób z wykorzystaniem Photoshopa. Raz na kilkanaście tekstów będą pojawiać się tego typu publikacje, bo Ps-a to w końcu współczesna ciemna fotograficzna.

Oczywiście wszystko z umiarem, dlatego artykuł, który pojawi się za tydzień będzie przedstawiał efekt, który można zobaczyć od razu na ekranie aparatu 🙂

INNE POMYSŁY NA ZDJĘCIA: TUTAJ

ABOUT THE AUTHOR

Michał Kula

Cześć!
Przede wszystkim jestem szczęśliwym i pozytywnie nastawionym do życia człowiekiem, który nieustannie dąży do realizacji marzeń i celów.
Nieodłączną częścią mojego życia jest fotografia, którą dzielę się z Tobą na blogu.

 • Ryszard

  Witam! jestem początkujący w photoshopie i nie bardzo idzie mi z tym wymazywaniem pędzlem. robię wszystko wg przepisu a z warstw połączonych wymazuje mi się tylko postać a stołek pozostaje. Czy jesteś wstanie mi pomóc. Pozdrawiam. Ryszard

  • Po prostu musisz wymazać tylko i wyłącznie stołek. Warstwa maskowania powinna być niemal cała czarna a biała tylko tam gdzie jest tylko stołek.

   • Ryszard

    Stołek pozostaje bez zmian i daje się zmazać.

    • Jeżeli nie otrzymujesz efektu to ewidentnie coś źle robisz. Jak zrobisz dokładnie tak jak opisałem w poradniku to nie będziesz miał problemów z realizacją.

     • Ryszard

      To może od początku: jak wprowadzasz dwa pliki do photoshopa- jakim narzędziem? Bo może tutaj tkwi mój błąd.

     • Obojętnie jakim narzędziem. Ja po prostu przeciągam na zdjęcie z postacią, zdjęcie bez postaci. Ważne żeby fotografia z osobą było na dole, a na górze bez osoby.

     • Ryszard

      Dziękuję, udało się. Błąd tkwił w otwieraniu i łączeniu warstw.Pozdrawiam.

 • Pingback: Zamrożenie ruchu (wody) błyskiem | FotoBlysk()

 • Pingback: Zamrożenie ruchu (wody) błyskiem | Foto Blysk()