fbpx

Wielu z Was pyta mnie ile źródeł światła potrzeba aby wykonać efektowne zdjęcia studyjne / plenerowe lub ile lamp potrzeba żeby zacząć przygodę z błyskiem. Zapewne nie raz spotkaliście się z opinią, że do błyskania potrzeba kilku lamp, minimum 3 a najlepiej to już 6 albo i 10- tak na wszelki wypadek. Podchodzę do tych opinii jak możecie zauważyć nieco ironicznie. Powyższe opinie podsumuję ulubionym zwrotem Radka Kotarskiego z kanału na YouTube, Polimaty; nic bardziej mylnego!


Do błyskania i to niezwykle efektownego wystarczy w zupełności jedna lampa błyskowa. Możliwości jej wykorzystania jest mnóstwo. Jestem wyznawcą teorii, że najpierw najlepiej nauczyć się odpowiednio i świadomie używać jednej lampy błyskowej zanim dokupi się kolejne. Jak głosi teoria: jeśli zrozumiesz jedną lampę zrozumiesz i pięć.

W końcu działają na tej samej zasadzie. Sztuką jest jedynie ich odpowiednie połączenie i synchronizacja. Jeśli zdecydujecie się na zakup kilku lamp na samym początku ciężko będzie je okiełznać i wykorzystać w sposób świadomy.
Zazwyczaj jest tak, że nie wiadomo jaki efekt daje dana lampa i wszystko ustawia się na wyczucie co nie zawsze daje dobre rezultaty. Znając dokładne działanie każdej lampy z osobna będziemy w stanie ustawić światło dokładnie tak jak tego oczekujemy a nie tak jak się uda.

Wracając do tematu jednej lampy. Najlepszym przykładem w świecie fotograficznym jest sam Zack Arias, który zapoczątkował słynne świecenie w stylu “One Light” oraz stworzył świetny kurs o tej samej nazwie, który serdecznie polecam bo w gruncie rzeczy właśnie on był moim przewodnikiem w nauce błysku.

Zawsze byłem zwolennikiem prostych ale niezwykle efektownych ustawień światła. Dlatego często podczas wykonywania zdjęć wykorzystywałem i nadal wykorzystuję tylko i wyłącznie jedną lampę błyskową.

Poniżej prezentuję Wam kilka fotografii, które zostały wykonane z wykorzystaniem jednego źródła światła. Pierwsza część zdjęć nie była wcześniej prezentowana na blogu więc postanowiłem w kilku słowach je opisać.


Zdjęcie powstało podczas sesji rodzinnej. Jako, że maluchy ciężko ustawić w jednym miejscu i kazać im pozować (poza tym to mało naturalne) to stawiam na swobodę. Okta była ustawiona pod dużym kątem (dzięki temu uzyskałem kontrastowe światło). Dziewczynka wykazała duże zainteresowanie oktą a szczególnie gridem i ustawiała się właśnie w taki sposób, który gwarantował jej bardzo ładne oświetlenie. Charakteru dodał miś trzymany w rączce i dotknięcie okty, którą świadomie wkomponowałem w kadr.

N74A0578
1

 

Kadr z plenerowej sesji zdjęciowej, na której również korzystałem z jednej lampy błyskowej oraz Beauty Dish-a 42cm. Statyw z lampą ustawiłem w kukurydzy. Ekspozycję ustawiłem tak aby mocno zaakcentować błysk ale jednocześnie chciałem zarejestrować trochę światła zastanego. Dzięki temu otoczenie, czyli kukurydza jest mocno widoczna.
N74A8228
2

 

Wracamy do tematu zdjęć rodzinnych. W tym przypadku zastosowałem oświetlenie od dołu, które imituje blask np. z ogniska czy kominka. Softbox 60x60cm leżał na podłodze. Błyskała zwykła systemówka. Tego typu oświetlenie idealnie komponuje się z uczuciem, miłością i ciepłem rodzinnym, które emanuje z fotografowanej sceny.
N74A9634
3

 

Zostaniemy w temacie fotografowania dzieci, które bardzo lubią zabawę i wygłupy przed obiektywem. Tym razem mój model dostał do ręki systemową lampę, którą miał oświetlać sobie twarz. Światło z gołej lampy jest ostre i kontrastowe co widać na poniższym zdjęciu. Jednak odpowiednio wykorzystane daje rewelacyjne efekty. Wygłupy nie miały końca, chłopczyk wykazał się bardzo dużą kreatywnością dzięki temu powstało wiele świetnych kadrów. Poniżej prezentuję Wam mój ulubiony.
N74A9680
4

 

Kolejna część fotografii to już zebrane zdjęcia z jedną lampą błyskową z bloga. Po kliknięciu w nazwę zostaniecie przeniesieni do artykułu, w którym dokładnie opisywałem zdjęcia.

Fashion na białym tle z wykorzystaniem Beauty Dish-a

Studyjna, sportowa sesja Fitness!

Kreatywne zdjęcie z mąką

Zdjęcie z lupą


Fotografowanie dymu w domowym zaciszu

lighting-diagram-1420799262

Sesja w Millenium Hall przy szybach

Sesja w Millenium Hall przy szybach

 

Portret z oktą w tle

lighting-diagram-1488462796

Nostalgiczny portret


lighting-diagram-1488619604

Łagodne oświetlenie błyskowe w plenerze

 

Jak zrobić zdjęcie konturu postaci na białym tle?

 

Zainspirowane- Film: Zmierzch

 

Klimatyczna sesja i wykorzystanie lampy błyskowej w plenerze

 

Sposób na portrety studyjne z dymem

 

Zdjęcie w czarnej chuście- sesja z Basią cz. 1

 

Zdjęcia z pająkiem- Sesja z Basią cz. 2

 

Kreatywne portrety studyjne- Sesja z Basią cz. 3

 

Zainspirowane- Film: „Wyspa Tajemnic”

 

Zainspirowane: serial- „Gra o Tron”

 

Drwal- leśna sesja plenerowa z Beauty Dish-em

 

Sesja w Millenium Hall na czarnej ścianie | cz. 1

 

Na końcu tego tekstu chciałem Was bardzo zachęcić do wykorzystywania takiego sprzętu jaki już macie a nie bezmyślnego dokupywania kolejnych klamotów. Jeśli posiadacie systemową lampę błyskową to dokupcie proste wyzwalacze i chociażby zwykłą parasolkę fotograficzną za 10zł i zaczynajcie przygodę z błyskiem.
Za jakiś czas możecie pokusić się o dokupienie innych modyfikatorów. Z jedną lampą można zdziałać na prawdę wiele, co udowodniłem powyższymi zdjęciami.

Możliwości jest sporo. Najważniejsza jest kreatywność i pomysłowość a nie ilość lamp, którą dysponujecie.

Jeśli macie jakieś zdjęcia z użyciem jednej lampy błyskowej wstawiajcie je w komentarzach. Możecie również zostawić adres do Waszych stron internetowych, które obiecuję odwiedzić.