fbpx

Cierpisz na brak pomysłów na zdjęcia. Sfotografowałeś już wszystko dookoła po kilkanaście razy a zdjęcia są już po prostu nudne.
Nie wiesz skąd brać inspirację na zdjęcia i sesje? Pomogę Ci. W tym wpisie przedstawię skuteczne sposoby na pozyskiwanie pomysłów na zdjęcia, zwrócę uwagę na to jak ważna jest obserwacja wszystkiego tego co nas otacza i podam kilka bardzo ważnych linków, które pobudzą Twoją kreatywność.


Pomysły na zdjęcia

GDZIE SZUKAĆ?

INTERNET

Największe, najbardziej popularne i powszechne źródło inspiracji, do którego mamy dostęp. Kopalnia dobrych zdjęć, inspirujących filmów i ciekawych pomysłów. To wszystko zatopione w chłamie przez, który trzeba przebrnąć żeby znaleźć coś godnego uwagi.

Żeby ułatwić Wam życie, podaję Wam kilka przydatnych linków, w których znajdziecie ciekawe zdjęcia, które mogą być dla Was dobrą inspiracją.

500px.com – mój ulubiony portal fotograficzny z mnóstwem wyśmienitych fotografii z całego świata. Wszystko w bardzo przejrzystej szacie graficznej, przyjaznej zdjęciom. Z łatwością możemy sortować zdjęcia, według kategorii, ocen i innych kryteriów. Obowiązkowa pozycja, którą polecam. Mój profil na tym portalu znajdziecie klikając w ten link: https://500px.com/Michal302

1x.com – kolejna zagraniczna pozycja. Również bardzo dobra. Cechą wyróżniającą to miejsce jest przede wszystkim selekcja zdjęć publikowanych w serwisie. Zanim jakiekolwiek zdjęcie pojawi się na stronie musi być zaakceptowane przez redaktorów. Bardzo wymagających redaktorów. Dzięki temu poziom publikowanych fotografii w serwisie jest światowy,

fotoik.pl – wracamy na nasze podwórko. Zdecydowanie mniejsza ilość zdjęć ale tylko z polski.

maxmodels.pl i megamodels.pl – popularne serwisy, w których przewija się mnóstwo fotografów oraz osób z branży obejmujących fotografię ludzi.
Kategoria zdjęć w tych miejscach jest stosunkowo ścisła i obejmuje fotografie modową, komercyjną, portretową oraz akty,

inne – są również inne portale, prawdę mówiąc jest ich całe mnóstwo. Jednak ja korzystam tylko z tych, które podałem powyżej. Mimo wszystko przygotowałem dla Was kilka przydatnych linków:

fotoferia.pl,
flickr.com,
deviantart.com,
behance.net.

google grafika – jeżeli powyższe nie pomogą to warto złapać się ostatniej deski ratunku i wpisać poszukiwaną frazę u wujka google.

REKLAMY I KATALOGI

reklamy w TV – może i głupie ale w gruncie rzeczy mogą być ciekawą inspiracją. Bardzo lubię reklamy sportowe, w których wykorzystywane jest zazwyczaj ciekawe światło. Nigdy nie skupiam się na treści reklam ale właśnie na ich produkcji. Już nie raz się zdarzyło, że podpatrzyłem jakiś świetny pomysł prosto z telewizji. Nie oglądam jej zbyt dużo ale w dzisiejszych czasach niezależnie od pory włączenia pudła jest duże prawdopodobieństwo natrafienia na ramówkę.

katalogi – upodobałem sobie kolekcjonerstwo najlepszych katalogów z ubraniami, w których można znaleźć mnóstwo bardzo dobrych zdjęć fashion. Przy okazji zakupów zawsze szukam tego typu broszurek. Jeżeli interesujecie się tym rodzajem fotografii to Wam również to polecam.
Z fotografią produktową znajdziecie również sporo ciekawych materiałów.

pozostałe – reklamy na bilbordach, kampanie reklamowe i tym podobne.

FILMY

Ostatnio to jedno z moich ulubionych źródeł inspiracji. Kiedyś byłem ślepy i nie dostrzegałem wyśmienitego oświetlenia, gry świateł, tonacji kolorystycznej oraz świetnych miejsc. Po prostu oglądałem i nie łączyłem tego co się dzieje ze światem fotografii.

Od pewnego czasu wszystkie filmy oglądam świadomie pod względem fotograficznym. Dzięki temu w moim notatniku pojawiło się już kilka ciekawych pomysłów i koncepcji, które niewątpliwie wykorzystam przy najbliższych okazjach.

ŻYCIE

Nie ma większej dawki inspiracji jak życie. Przebija wszystkie powyższe razem wzięte bo przecież kategorie, które wymieniłem są nieodłączną częścią naszego życia. Jednak nie do końca o to mi chodzi w tym podpunkcie.
Skupię się na pozostałych elementach otaczającego nas świata.
Inspirujące może być wszystko, droga do pracy, spacer czy wizyta w centrum handlowym.

Najważniejszą rzeczą jest obserwacja, bez której ciężko świadomie znaleźć inspirację.
W drodze do pracy przecież można znaleźć świetne miejsce na zdjęcia, wypatrzeć światło, które tworzy niesamowity klimat, spotkać dziwnie ubranego człowieka, który zapoczątkuje wizje przyszłej sesji zdjęciowej. Można by tak wymieniać w nieskończoność a nie o to chodzi…

Wystarczy obserwować, żyć fotografią, wówczas nie trzeba będzie myśleć: “Muszę szukać inspiracji”, “Muszę mieć oczy szeroko otwarte”, “Gdzie jest to cholernie dobre światło”, “Weno, przybywaj!”.
Po pewnym czasie wszystko zagnieździ się w podświadomości i od tego czasu po prostu jak zauważysz coś interesującego, automatycznie połączysz to z fotografią.
Można to powiązać z filtrem percepcyjnym- przykładowo, jeżeli kupujesz sobie samochód nagle dostrzegasz go na ulicach o wiele częściej niż dotychczas. Po prostu zwracasz na niego dużo bardziej uwagę.

PODSUMOWANIE:

Zaaplikowałem Wam sporo przydatnych linków i sposobów na pozyskiwanie inspiracji do wykonywania zdjęć. Teraz wystarczy bardziej świadomie patrzeć na świat a pomysły pojawią się same.
Najlepiej wszystko notować oraz zapisywać, odłożyć na jakiś czas, tak żeby wszystko ułożyło się w głowie a następnie wrócić do tego i zaplanować zdjęcia. Jeżeli nie zapiszesz tego co powstało w Twojej głowie jest duże prawdopodobieństwo, że o tym zapomnisz. Po co ryzykować?

Właśnie, jak dobrze zaplanować sesję? Napiszę o tym artykuł, który pojawi się na blogu już niebawem.

Więcej artykułów: Podstawy Fotografii