25Paź

JAK SZYBCIEJ OBRABIAĆ ZDJĘCIA w Lightroomie

W miarę rozwoju fotograficznej pasji, liczba zdjęć do obróbki rośnie w zastraszającym tempie. Przekłada się to również na czas poświęcony na obróbkę zdjęć. Wiele osób nie szuka sposobów na usprawnienie i przyśpieszenie tego proces i w ten sposób czas spędzony przed komputerem nieuchronnie się wydłuża. A gdyby tak przyśpieszyć obróbkę a jednocześnie podnieś jej efektywność? 


Przez lata pracy z Lightroomem, wypracowałem sobie sposób obórki, który pozwala mi na sprawną pracę nad materiałem oraz podniesienie jej efektywności. Zebrałem te wszystkie sposoby i przedstawiłem je w najnowszym odcinku na kanale.

Z materiału dowiesz się:

 • dlaczego warto i jak nauczyć się programu,
 • jak przenosić ustawienia na wiele zdjęć jednocześnie,
 • jakie skróty klawiszowe są najbardziej pomocne,
 • i wiele innych.

Bezpośredni link do odcinka: https://youtu.be/Pk2Dk0aXuQo

Chcesz wiedzieć o wszystkich filmach? Subskrybuj kanał YT:

Transkrypt odcinka

ABOUT THE AUTHOR

Michał Kula

Cześć!
Przede wszystkim jestem szczęśliwym i pozytywnie nastawionym do życia człowiekiem, który nieustannie dąży do realizacji marzeń i celów.
Nieodłączną częścią mojego życia jest fotografia, którą dzielę się z Tobą na blogu.

 • Alicja Ulanicka

  Część z Twoich porad stosuję od jakiegoś czasu, a mianowicie: synchronizacja ustawień czy skróty klawiaturowe i rzeczywiście przyspieszają pracę ale często mam zdjęcia z różną ekspozycją, bo np. są robione w plenerze i wtedy ta synchronizacja nie do końca się sprawdza. Muszę spróbować kopiowania ustawień, bo jeszcze tak nie robiłam. Co do presetów, to jakoś na razie nie umiem się do nich przekonać. Mam wrażenie, że stosując je tracę kontrolę nad zdjęciami albo, że uciekam się do schematów stworzonych przez innych (na razie nie tworzyłam własnych presetów).

  Od siebie dodam jeszcze jedną rzecz, która może mocno przyspieszyć pracę w LR. Podczas importu zdjęć warto zaznaczyć aby wczytały nam się od razu podglądy zdjęć 1:1. Dzięki temu późniejsze oglądanie poszczególnych zdjęć będzie dużo szybsze i przyjemniejsze, bo nie trzeba będzie czekać aż każde z nich nam się wyostrzy, co potrafi trwać kilka sekund dla każdego zdjęcia. Co prawda na początku trzeba chwilę poczekać aż program je wszystkie zaimportuje ale tylko RAZ! (w tym czasie można np. iść zrobić sobie herbatkę) 🙂 a potem już jest bajka.

 • marsh1000

  Jak ktoś to dobrze wytłumaczy to w lot się łapie lightrooma. Na kursie z eduweba dobrze wszystkie główne funkcje krok po kroku omówili i teraz dość sprawnie poruszam po tym programie.

 • Buka

  trudny program

 • Mirosław Jsabłoński Zakopan

  Witam napisałem na mojej wyszukiwarce ten link co mi Pan podał część była po angielsku z czego nic nie zrozumiałem tyle że miałem podać swój email więc podałem w sprswie tego programu ligchtroom napisani mi tle zrozumiałem że to koszt 99 dol i też nie wiem czy to nie trzeba co m-c odnawiać i płacić odpisałem że na razie rezygnuję przy okazji mam pytanie czy ja jak ustawiam przysłonę i czas to w danym czasie albo przysłona sie zmienia albo czas czy to jest dobrze ???? że do danej sytuacji przysłona się zmienia jak mam to rozumieć ????/ bardzo bym prosił o dwa na ten temat choć mam te 78 lat ale jeszcze mnie hobby trzyma pozytywnie mam Nikona 5100 z o9biekt. 18-105mm i 70-300 mm w dzień sloneczny staram sie robić na programie manualnym lub na „P” ISO 100 lub 125 i przysłona 5,6 pozdrawiam i jeśli dwa słowa bym przeczytał byłbym szczęśliwy Mirosław Jabłoński Zakopane

 • Yaroo

  Cześć Michał. Ja mam parę sugestii i spostrzeżeń. Mam tylko nadzieję, że będę „konstruktywnym krytykiem”. Jeśli stwierdzisz, że takowym nie jestem – usuń post i wylej na mnie wiadro pomyj. Ale do rzeczy. Chciałbym zobaczyć filmik, w Twoim wykonaniu, jak pracujesz nad zdjęciem „od A do Ź”, aż do uzyskania pożądanego efektu. Chciałbym, żebyś komentował jakich narzędzi używasz, jaki mają one wpływ na osiągnięcie celu i jaki przede wszystkim jest ten cel. Oglądałem już sporo Twoich filmików i wydaje mi się, że czegoś takiego jeszcze nie zrobiłeś, albo nie zrobiłeś tak, że ja to zrozumiałem (tak, urodziłem się w stanie wojennym i zamiast w kolejce po wzrost stanąłem w tej po rozum, ale też brakło – cóż zrobić?). Wzorem dla mnie są publikacje Kuby Kaźmierczyka, jednak w jego wykonaniu też mi troszkę tego brakuje. Ujmując krótko: „stosuję dane narzędzie, żeby uzyskać taki efekt”, ale nie za bardzo rozumiem do jakiego efektu dążysz. Gdybyś mógł na początku filmu powiedzieć jaki masz zamysł, ale tak szczegółowo, to chyba byłoby mi łatwiej to pojąć. Obróbka to jedno, a analiza czyichś zdjęć to drugie. Fajnie byłoby, gdybyś pokazał jakieś zdjęcie i starał się rozgryźć jak zostało zrobione, przy użyciu jakich metod/modyfikatorów/obróbki i co jego autor chciał przez to pokazać. Uważam, że miałoby to spore walory edukacyjne. Śledzę Twojego bloga od niedawna i staram się czerpać z niego jak najwięcej wiedzy, więc życzę dalszych, udanych treści. Pozdrawiam!

 • Mirosław Jsabłoński Zakopan

  witam Mam Nikona D 5100 od 3-ch lat go używam lecz nie bardzo umię dobrze obrabiać mam podstawowy program Ffoto-Scape tu jest niewiele ale zawsze coś niecoś z fotkami zrobie mam pytanie ile kosztuje najtańszy Ligchroom i jak go można zaistalować i czy po polsku jest dostęny gdyż angielskiego ni w ząb nie rozumie pozsdrawiam

  • Yaroo

   Cześć. Lightroom jest dosyć drogi, bo jedyną opcją jest teraz subskrypcja miesięczna, czyli co miesiąc płacisz za używanie licencji coś ponad 12 euro. Wersję polską posiada. Niedawno DxO udostępniało za darmo licencje do starszej wersji swojego programu DxO OpticsPro 9 (najnowsza jest 11 i oczywiście płatna). Nawet załapałem się na ta promocję, ale jeszcze nie testowałem. Nie ma tylu funkcji co Lightroom, ale do zastosowań amatorskich wystarczy. Jest też sporo zupełnie darmowych programów – wystarczy wpisać w wyszukiwarce frazę „alternatywa lightroom” i zaraz wyskoczy kilka artykułów z różnych portali o innych programach do obróbki zdjęć. Obawiam się, że w dobie powszechnej angielszczyzny ciężko będzie znaleźć coś z polskim interfejsem, ale wystarczy Google Translator i można przyswoić sobie kilka nazw – one się raczej nie zmieniają, w końcu to programy dla fotografów, a nie lingwistów. Pozdrawiam.