fbpx

Przygotowałem dla Was bardzo długo wyczekiwany artykuł, w którym szczegółowo opisuję jak powinno pracować się osobą fotografowaną, jak ją ustawić i jak radzić sobie z różnymi sytuacjami. Analizuję każdy element współpracy i podpowiadam co sprawdza się najlepiej. Nie zabrakło również kilku inspiracji dotyczących pozowania, które wzbogaciłem opisem. 

Głosy o tym, że to bardzo potrzebny artykuł i przydałby się niejednej osobie otrzymywałem już od dawna. To temat bardzo trudny do przekazania, dlatego wymagał on szczegółowego rozplanowania, wielu przemyśleń, analizy wyuczonych już przeze mnie zachowań i dobrego ubrania tego wszystkie w słowa.

Powstał z tego długi ale bardzo bogaty artykuł, z którego niewątpliwie każdy wyniesie coś dla siebie. Zaczynajmy!

 

Moje podejście do tematu

Na początku słów kilka na temat mojej opinii w kwestii pozowania i współpracy z modelką/modelem. Nie jestem zwolennikiem uczenia się pozowania na pamięć. Nigdy nie ustawiam osób od linijki i nie każę robić im piruetów, w których nie czują się komfortowo. Priorytetem w moich działaniach jest bezstresowa współpraca, którą każdy kończy z uśmiechem na twarzy.

Najważniejsze jest w tym wszystkim żebyśmy po prostu używali oczu i głowy. Każdy ma swój gust i poczucie estetyki a co za tym idzie, widzi jak dana osoba wygląda dobrze a jak źle.
Zacznijmy od dobrego przygotowania do sesji i kwestii mentalnych.

 

Szukanie inspirujących póz

Poł

Przed każdą sesją staram się pogrzebać w sieci i znaleźć kilka fajnych sposobów na pozowanie, które mogą sprawdzić się w mojej sesji. Takie zdjęcia zabieram ze sobą na zdjęcia ale nigdy nie każę modelce odwzorowywać danej pozy od A do Z. Pokazuję zdjęcie i mówię, że chciałbym uzyskać coś w podobnym ustawieniu. Reszta należy już do osoby fotografowanej i ode mnie. Jeżeli dana osoba nie odnajduje się w danej pozie to należy jej pomóc i odpowiednio nią pokierować. Zdarza się również tak, że osoba nie czuje danego ustawienia lub wyglada w nim niekorzystnie. Wówczas najlepiej po prostu poszukać czegoś innego.

Pamiętajcie, nie chodzi w tym wszystkim o szablonowe działanie bo prowadzi to do sztucznych i nienaturalnych efektów. Inspiracje są po to żeby się wesprzeć a nie je kopiować.

 

Rozmowa przed sesją!

N74A2746

Wiele osób zadawało mi pytanie jak pracować z modelką, modelem, dzieckiem czy parą podczas sesji zdjęciowej. Większość osób zdecydowanie za bardzo skupia się na pracy tylko i wyłącznie podczas fotografowania a zapomina o innych niesamowicie istotnych czynnikach wpływających na przebieg współpracy.

Absolutną podstawą jest rozmowa przed sesją. Nigdy nie rozpoczynam sesji od wyciągnięcia aparatu i ustawiania kadru. Zawsze, ale to zawsze rozmawiam swobodnie z osobą, z którą będę pracował. Zaczynam od rzeczy niezwiązanych z fotografią. Typowo życiowych. Zawsze jestem ciekawy czym interesuje się dana osoba czy co na codzień robi. Takie pytania sprawiają, że osoba rozluźnia się i odrywa od stresującego momentu, w którym będzie fotografowana. Później stopniowo przechodzę do rozmowy na temat zdjęć. Rozmawiamy swobodnie o tym co będziemy robić, w jaki sposób i jak wszystko będzie przebiegało.

Zazwyczaj taka wstępna pogawędka trawa do 5-10 minut. Później rozmowa kontynuowana jest w czasie samego fotografowania o czym piszę w kolejnym punkcie.

 

Ciągła rozmowa

1962599_729795957053309_484912142_n

Rozmowa na różne tematy nie powinna zakończyć się tuż przed pierwszym kadrem. Powinna ona trwać przez całą sesję. Jeżeli skupimy się tylko i wyłącznie na samym fotografowaniu obie strony szybko przechodzą w tryb “zmęczenia materiału” co prowadzi do coraz trudniejszego osiągania zamierzonych efektów.

Podczas przestawiania sprzętu, szukania nowych rozwiązań czy zmiany lokalizacji warto poprowadzić rozmowę w kierunkach niezwiązanych z sesją. Wówczas umysł obu stron ma chwilę wytchnienia i może się odświeżyć.

Poza tym nie należy stronić od pogawędek i śmiechu podczas fotografowania. Dzięki takim chwilom, atmosfera jest znacznie luźniejsza co prowadzi do dobrego humoru co z kolei przekłada się na efekt końcowy.

Drętwa aura nie prowadzi do niczego dobrego. Warto o tym pamiętać i zadbać nie tylko o to żeby dobrze ogarnąć cały sprzęt ale również sprawić żeby sesja zdjęciowa była czystą przyjemnością a całość zakończyła się wielkim uśmiechem, nawet pomimo zmęczenia.

 

Miła atmosfera

N74A5094

Zadbaj o miłą atmosferę podczas fotografowania. Odrobiona humoru, ciekawa rozmowa czy dobra muzyka z pewnością wpłynie pozytywnie na efekty współpracy. Nie bądź zarozumiałym i przepełnionym wyższością burakiem, który robi łaskę, że w ogóle przyszedł na zdjęcia. Bądź miły i uprzejmy i tego oczekuj również od drugiej strony. Jeżeli wiesz, że ktoś ma trudny charakter i współpraca z nim przysporzy więcej problemów niż pożytku to odpuść.

Nie pozwól żeby atmosfera była niezręczna lub osoba fotografowana czuła się zakłopotana, zagubiona lub się wstydziła. Jak tylko dostrzeżesz stres w zachowaniu po drugiej stronie, zadbaj o to aby szybko miną.

Zapewnij, że pomagasz w odpowiednim ustawieniu, wszystko podpowiadasz i nie ma się czym martwić. Na początku zrób parę rozluźniających zdjęć bez wyrafinowanych póz. Na wstępnie nie pchaj się zbyt blisko z aparatem. Załóż obiektyw, który pozwoli na fotografowanie z dalsza. Oczywiście bez przesady- tak żeby dało się swobodnie rozmawiać.

 

Co chcesz pokazać na zdjęciach? 

N74A2607

Radość, smutek, nostalgie, naturalność, atrakcyjność, pasje? Zastanów się przed sesją jakie zdjęcia chcesz zrobić. Czy to mają być wesołe i radosne fotografie czy może smutne i nostalgiczne kadry niosące określone przesłanie. Niekiedy nastawiamy się tylko i wyłącznie na wizualne doznania- czyli chcemy pokazać kogoś w bardzo atrakcyjnym wydaniu.

Założenie jest bardzo ważne, jeżeli już wiesz co chcesz osiągnąć warto poruszyć ten temat z osobą fotografowaną jeszcze przed sesją. Wówczas na tej podstawie warto dobrać całą stylizację, która będzie odnosiła się do emocji przedstawionych na zdjęciach.

Podczas pozowania warto korzystać z wyobraźni. Nie tylko swojej ale również modelki czy modela. Możemy zasugerować daną emocję i posłużyć się różnymi określeniami. Chociażby takie banały jak “więcej uśmiechu, ok, ale teraz pokaż ten bardziej szczery”  działają wyśmienicie. Można posłużyć się również opisem kadru, który chcemy wykonać. Powiedz modelce, że chcesz żeby pozowała kusząco, kokieteryjnie czy po prostu seksownie.

 

Wizja kadru

N74A7152

To dla mnie bardzo ważny punkt sesji i to taki, bez którego nie wyobrażam sobie dobrej współpracy. Zacznę od tego, że nigdy na sesję nie idę nieprzygotowany. Jeżeli realizuję swoje pomysły wcześniej szukam inspiracji, myślę o całej sesji, jak wszystko będzie wyglądać, co chcę pokazać i na czym warto się skupić. Jak mam tylko możliwość to staram się zaznajomić z miejscem, w którym będę pracował.

W ten sposób mam stworzoną wizję zdjęć. Wiem co chcę pokazać i jak chcę żeby osoba pozowała.

Teraz najważniejszy moment. W danym miejscu, mam pomysł na dany kadr. Przekazuję go modelce, mówię jej jakie emocje chcę pokazać, jak mniej więcej ma się ustawiać. Zazwyczaj pokazuję to pozując sam co wygląda nieco komicznie ale jednocześnie jeszcze bardziej rozluźnia atmosferę. To akurat bardzo częste zjawisko, które możecie zaobserwować u wielu wprawionych fotografów.

Po przekazaniu informacji modelka ustawia się w miejscu i w tym wszystkim bardzo istotne jest…

 

Pozwolenie na swobodę i otwarcie w wybranym miejscu i koncepcji

N74A0639

Nigdy nie ustawiam osób fotografowanych co do centymetra. Przekazuję wizję, osoba ustawia się na miejscu i dokonuję korekty postawy lub każę patrzeć w rożnych kierunkach. Nie zdarzyło mi się żebym podchodził i przesuwał rękę o centymetr i kazał stać nieruchomo. To głupota jaka zawsze mnie drażni. Osoba ustawiona od linijki wygląda często jak manekin. Po prostu bardzo sztucznie i nienaturalnie.

Przekaż wizję, pokaż pozę. Powiedz jak osoba ma się ustawić, gdzie skierować wzrok i rób zdjęcia. Zagaduj co chwilę i wykorzystaj momenty rozluźnienia na uchwycenie najbardziej naturalnych póz. Wprowadzaj poprawki, koryguj postawę i powtarzaj cały proces przy kolejnych kadrach.

Często działam również podchwytliwie i każę osobie fotografowanej na przykład usiąść lub oprzeć się w danym miejscu i w tym momencie nawet nie podnoszę aparatu. Po prostu zadaję jakieś pytanie, coś zaczynam opowiadać i w ten sposób osoba zapomina o ustawieniu się i staje / siada wygodnie i naturalnie. Wówczas podnoszę aparat i robię zdjęcie. Po tym jak osoba fotografowana zorientuje się, że jest już pod ostrzałem i zaczyna zmieniać pozę mówię żeby po prostu została w pierwotnej pozycji bo tak wygląda świetnie i przede wszystkim bardzo naturalnie.

 

Korekcja osoby lub perspektywy

1048356_748124161887155_1239990548_o

Zdarzy się niejednokrotnie tak, że po ustawieniu się osoby na planie coś jest nie tak. Krótko mówiąc, całość nie wygląda zbyt dobrze. To bardzo często spotykana sytuacja. Wówczas zamiast na siłę robić zdjęcia i twierdzić, że wszystko jest dobrze lub mówić, że tak miało być, to warto poszukać rozwiązania. Są dwa i to bardzo proste.

Skoryguj ustawienie osoby- poproś o to żeby stanęła inaczej, założyła ręce, skrzyżowała nogi, przeszła w inne miejsce. Jednym słowem kombinuj. Rób zdjęcie i sprawdzaj efekty, jeżeli trafisz w dziesiątkę to kontynuuj fotografowanie i wyciśnij wszystko co się da z danego ustawienia.

Zmień perspektywę- o tym również należy pamiętać, jeżeli osoba na zdjęciu nie wyszła korzystnie to niekoniecznie musi to być wina pozy. Częstą przyczyną jest również perspektywa. Jak tylko coś jest nie tak to warto próbować wykonać zdjęcie z różnych miejsc. Niejednokrotnie pochylenie się lub przesunięcie o dwa kroki w bok daje niesamowite efekty.

 

Spraw żeby osoba wyglądała dobrze!

IMG_9372-2

Mnóstwo osób zadało mi pytanie, jak ustawić osobę żeby dobrze wyglądała na zdjęciu. Zbyt dużo zastanawiamy się nad technicznym podejściem a zdecydowanie za mało szukamy tam gdzie znajdują się najprostsze rozwiązania.

Jeżeli chcesz żeby osoba, którą fotografujesz wyszła na zdjęciu korzystnie to po prostu zadbaj o to żeby wyszła na nim korzystnie. Nie szukaj wzorców bo nie działają one na każdym. Po prostu patrz na tę osobę, zaufaj swojemu poczuciu estetyki i spraw żeby wyglądała ona atrakcyjnie i dobrze. Przyglądnij się modelce czy modelowi i próbuj różnych konfiguracji. Pamiętaj, że różne osoby wyglądają korzystnie w różnych pozach. Dlatego tak ważne jest odpowiednia obserwacja i zaufanie własnemu gustowi. W końcu jesteś fotografem więc w tym aspekcie powinieneś/powinnaś być dobry/a.

 

JAK POZOWAĆ DO ZDJĘĆ?

Po wyłożeniu teorii czas na kilka przykładów moich ulubionych i sprawdzonych ustawień, które można przenieść na własne podwórko. Postarałem się opisać wszystko możliwe jak najbardziej szczegółowo jednak niektóre rzeczy ciężko ubrać w słowa, dlatego dodaję również przykładowe fotografie prezentujące to o czym piszę.

  • Dla kobiet

 

ZAPLECIONE NOGI

Zaplecione nogi to świetna poza dla kobiet. Wówczas nogi wyglądają na szczuplejsze i odrobinę dłuższe. Dodatkowym atutem jest bardzo duże podkreślenie figury kobiety. Działa na wszystkich modelkach.

 

KOKIETERIA

To już gra aktorska modelki. Wymaga dużej świadomości ciała i pewności siebie jednak efekty takiego pozowania mocno oddziałują na odbiorców. Szczególnie płci męskiej. To po prostu poza, która ma za zadanie “uwodzenie” odbiorców. Ciężko ubrać to w słowa. Sami zobaczcie o co chodzi.

 

KOBIECE KSZTAŁTY I CIAŁO

Diety, ćwiczenia, wyrzeczenia i wiele innych. To wszystko w drodze do perfekcyjnego ciała. Jeżeli tylko mamy do dyspozycji modelkę, która ma świetne ciało to warto to wykorzystać i podkreślić to co najlepsze. Wówczas musimy zwracać uwagę nie tylko na twarz. Należy pamiętać o tym aby podkreślić ciało, jego linię, talię, biust, biodra czy mięśnie brzucha. Zobaczcie przykłady.

 

RĘCE NA GŁOWĘ

Brzmi nieco dziwnie jednak często dobrze wygląda. Polega to na tym, że modelka po prostu albo unosi ręce do góry, na przykład w taki sposób jak dziewczyna ze zdjęcia powyżej (świetne podkreślenie tali) albo bawi się swoimi włosami (kokieteria) lub po prostu delikatnie podpiera twarz (świetne przy portrecie).

 

NA CHŁOPAKA

Poza, która nie pasuje do każdej osoby a przede wszystkim nie do każdej stylizacji. Żeby wykonywać zdjęcia w takim stylu musimy mieć do dyspozycji modelkę, która potrafi świetnie odegrać swoją rolę albo po prostu tak zwaną chłopczyce. Ja jeszcze na typową chłopczyce na zdjęciach nie natrafiłem ale pracowałem ze świetną modelką, która idealnie potrafiła pozować w takim klimacie. Chodzi w tym wszystko o to aby modelka potrafiła wczuć się w taką rolę.

 

PEWNA SIEBIE

Pewność siebie pokazać na zdjęciu nie jest łatwo szczególnie osobom, które nie są takie w życiu codziennym lub po prostu nie czują się wyśmienicie przed obiektywem. Jednak jeżeli ta bariera zostaje przełamana i osoba potrafi tak właśnie zaprezentować się na zdjęciach to sukces gwarantowany.  Pewność siebie można pokazać w różnoraki sposób. Po prostu mówi o tym zdecydowana postawa ciała lub odpowiednia mimika. Dobrze zobrazują to poniższe przykłady.

 

 

  • Dla mężczyzn

ZAŁOŻONE RĘCE

To postawa zamknięta ale nie przez wszystkich jest tak źle odbierana. Często jest ona postrzegana również tak, iż osoba stojąca w ten sposób jest pewna siebie. Z tym zgadzam się w 100%. Takie zdjęcia wyglądają bardzo dobrze w szczególności jeżeli chcemy kogoś przedstawić jako pewnego siebie i stanowczego. Zdecydowanie mężczyźni pasują do takiego pozowania jednak u kobiet też możemy wykorzystać taką pozycję z uwzględnieniem tego, że kompletnie nie sprawdzi się ona w delikatnym klimacie zdjęć.

N74A7257

 

PODPARCIE RĘKĄ GŁOWY

To bardzo prosta poza, którą tworzymy aurę zamyślenia. Bardzo dobrze sprawdza się przy bliższych kadrach. Najlepiej ustawić osobę tak żeby podpierała ręką brodę a drugą ją podtrzymywała (przy łokciu). Przy siedzących kadrach można również oprzeć rękę o kolano. Należy unikać sytuacji, w której ręka luźną ręką podpiera brodę. Można również pokusić się o inne warianty z podpieraniem.

 

STANOWCZE NACHYLENIE

Poza ta wyśmienicie sprawdza się u mężczyzn. Wystarczy poprosić modela o to aby na przykład usiadł, oparł łokcie o kolana i pochylił się do przodu. Podobnie możemy zrobić w przypadku gdy model stoi. Nogi koniecznie muszą być w rozkroku.

RĘCE W KIESZENI

Kolejna poza, w której dobrze wyglądają faceci. Świetnie pasuje do luźnych stylizacji i modowych kadrów.

Oczywiście to tylko przykładowe pozy ale za to takie, które dobrze zdają egzamin. Jeżeli chcecie więcej inspirujących póz to po prostu przeszukajcie dobre portale fotograficzne, w których autorzy mogą zamieszczać swoje zdjęcia. Zapiszcie ulubione, przeanalizujcie je i do dzieła.

Nie zapominajcie również o tym, że wszystkie te pozy można ze sobą łączyć co niejednokrotnie wykorzystałem. Bądźcie kreatywni a efekty będą świetne.

 

PODSUMOWANIE

Za ten artykuł zabierałem się bardzo długo. Przez ten czas dostawałem mnóstwo pytań na ten temat. To ciężki temat do przekazania, jednak wierzę w to, że po przeczytaniu tego rozległego artykułu rozjaśniłem Wam temat pozowania i współpracy z modelką / modelem na sesji zdjęciowej. Zadbałem o to żeby nie tylko przekazać Wam inspirujące pozy ale również powiedzieć coś więcej- na poziomie mentalnym.

Ważne jest to żeby przed sesją dobrze się przygotować i wiedzieć co chce się osiągnąć. Nie można również zapomnieć o rozmowie z osobą, z którą będziemy pracować. To zawsze rozluźni atmosferę i pozwoli wskoczyć obu stronom na odpowiednie fale.

Mam nadzieję, że od dziś współpraca na sesji nie będzie stanowiła dla Was problemu 🙂

PS: Dziękuję wszystkim za tak świetną reakcję pod artykułem o tym jak dobrze używać blendy. Artykuł przeczytało mnóstwo osób, było sporo udostępnień i cała masa lajków. Pamiętajcie jeszcze o komentarzach. W tym roku chciałbym wskoczyć na poziom minimum 10 komentarzy pod wpisem. Zacznijmy od dziś 🙂
Jeżeli spodobał Ci się artykuł udostępnij go swoim znajomym.

Artykuły powiązane z tematem:

Więcej artykułów: Podstawy Fotografii