fbpx

Nieco ponad tydzień temu Włodek Markowicz- częsty bywalec na blogu, odwiedził Rzeszów i prowadził spotkanie autorskie związane ze swoją książką “Kropki”, której zdjęcia mogliście zobaczyć w jednym z artykułów. Wybrałem się na spotkanie i postanowiłem wykonać reportaż z tego wydarzenia a Wam nie tylko pokazać zdjęcia ale również powiedzieć jak zrobić dobry reportaż.


Spotkanie odbyło się w Empiku, w Galerii Rzeszów. Na miejscu pojawiła się spora grupa osób zainteresowanych twórczością Włodka. Spotkanie polegało na wywiadzie, na którym Włodek odpowiadał na różne pytania zadawane przez prowadzącego, po czym głos zabrały zebrane osoby, które mogły zadawać dowolne pytania. Na końcu oczywiście odbyło się podpisywanie książek, wspólne zdjęcia i rozmowa.

Nie będę opisywał Wam szczegółowo całego spotkania, skupię się na aspekcie fotograficznym i powiem Wam jak zrobić dobre zdjęcia reportażowe na przykładzie właśnie tego wydarzenia. Dzięki temu całość nie będzie przedstawiała tylko samego reportażu zdjęciowego ale również wartościowy opis, który pomoże Wam w realizacji tego typu projektów.

JAK ZROBIĆ DOBRY REPORTAŻ?

Zacznijmy od kilku podstawowych rzeczy, którymi kieruję się zawsze przy fotografii reportażowej.

  • Przygotuj sprzęt– naładuj baterię, wyczyść obiektywy, przygotuj karty pamięci- to oczywiście podstawowe kroki, które powinno się wykonywać zawsze przed każdym rodzajem zdjęć. Koniecznie trzeba o nich pamiętać,
  • Poznaj plan wydarzenia- będziesz mógł lepiej przygotować sprzęt do fotografowania oraz przemyśleć całość zanim jeszcze rozpoczniesz pracę,
  • Bądź przed czasem– pozwoli Ci to na zapoznanie się z miejscem, w którym będziesz fotografował oraz bez stresu i nerwów oraz na spokojnie przygotujesz sprzęt do pracy. Poza tym nie ma nic gorszego niż fotograf wpadający w czasie trwania wydarzenia i zwracający na siebie uwagę wszystkich,
  • Nie rzucaj się w oczy– jeżeli realizujemy reportaż powinniśmy być niemal niezauważeni. Pracuj dyskretnie i nie wyróżniaj się z tłumu.

Po kilku podstawowych punktach, czas rozpocząć już fotografowanie a co za tym idzie, poznacie zasady, które pomogą Wam zrobić dobry reportaż.

Reportaż powinien przedstawić historię całego wydarzenia.

Od początku do końca. Warto zacząć od szerszego planu i przedstawienia w jakimś stopniu całego wydarzenia. Jeżeli nie ma takiej możliwości to po prostu warto pokazać głównego bohatera/bohaterów. Można też połączyć szersze ujęcie z przedstawieniem bohatera.

N74A1609 IMG_7021 N74A1622

Warto fotografować przy użyciu różnych obiektywów.

Zawsze staram się fotografować przy użyciu obiektywu, którym robię węższe kadry (50mm lub 85mm) oraz takim, który pokaże trochę więcej otoczenia (korzystam z 16-28mm). Z takim zestawem mogę robić nie tylko zbliżenia, “wyłapywać” osoby z tłumu ale również pokazać dany moment szerzej.

Od jakiegoś czasu pracuję jednocześnie na dwóch aparatach, dzięki temu nie muszę w ważnych momentach myśleć o zmianie obiektywów a po prostu skupić się na fotografowaniu. Kiedy nie macie takiej możliwości, po prostu zmieniajcie obiektywy i fotografujcie różnymi ogniskowymi. Dzięki temu reportaż będzie bardziej urozmaicony i niemonotonny.

N74A1666 N74A1712

IMG_7042

Uwaga i baczna obserwacja otoczenia.

Niejednokrotnie mają miejsce bardzo ciekawe ale szybko przemijające momenty, które trzeba wyłapywać. Żeby to zrobić należy po prostu mieć oczy szeroko otwarte i być skupionym oraz czujnym.

Na początku mojej przygody z fotografią dostrzegałem znacznie mniej, z czasem można się tego nauczyć.

N74A1663 N74A1695

Zabawa głębią ostrości

Korzystając z teleobiektywów, jak chociażby 85mm, mamy możliwość zabawy głębią ostrości. Warto to wykorzystać do urozmaicających reportaż ujęć.

N74A1691

Pokaż inne osoby

Warto pamiętać też o tym, że główny bohater wydarzenia to nie wszystko na czym warto się skupić. Osoba prowadząca (w tym przypadku wywiad) również jest ważną częścią wydarzenia.

N74A1646

Zmieniaj miejsca

Często jest taka sytuacja, że z określonego miejsca bardzo dobrze nam się pracuje. Jednak nie można ograniczać się do fotografowania tylko i wyłącznie z tego konkretnego punktu.

Fotografując z różnych miejsc, reportaż staje się ciekawszy, pokazuje różne perspektywy i lepiej przedstawia całość.

N74A1741 N74A1726

W centrum wydarzeń

Fotograf powinien być tam gdzie coś się dzieje. Dlatego trzeba się przemieszczać i fotografować takie momenty, w których coś się dzieje. Trzeba zaznaczyć, że koniecznie jest do tego dobranie odpowiedniej perspektywy, która idealnie przedstawi daną sytuację.

N74A1774

Ostrość w różnych miejscach

Nie zawsze głębia ostrości musi być na głównym temacie zdjęcia. Tę regułę możemy zastosować niemal w każdej dziedzinie fotografii. Wiele osób wychodzi z założenia, że ostrość powinna być koniecznie na bohaterze sceny. Niejednokrotnie można zastosować zbieg, w którym głębia ostrości pokazuje nam coś innego, karze zwrócić uwagę na jakiś detal, konkretną rzecz, często powiązaną ściśle z tematem zdjęć.

N74A1799

Kadr na koniec

Ostatnia klatka może pokazywać po prostu to co działo się na końcu lub stanowić konkretną sugestię, że “to już koniec”. W przypadku tego reportażu, ostatnim zdjęciem jest ujęcie, w którym Włodek podpisuje książkę. N74A1784

PODSUMOWANIE

Podsumowując, to najważniejsze punkty w tego rodzaju fotografii.
Najważniejsze żeby nie myśleć o tym wszystkim podczas samego fotografowania a całość żeby wykonywana była automatycznie i podświadomie.

Takie podejście wymaga wprawy i praktyki. Tego nie da się nauczyć w teorii, trzeba po prostu zdobytą wiedzę przenieść w praktykę, wówczas wszystko to ma sens i układa się w znakomitą całość.

PS: Jeśli ten artykuł był dla Ciebie wartościowy, to prześlij go proszę dalej do osób, które powinny go zobaczyć (kliknij udostępnij). Dziękuję! 🙂

PS 1: Oczywiście nie mogło też zabraknąć wspólnego selfiaka! Jeżeli śledzicie INSTAGRAM bloga, to wiedzieliście o wszystkim znacznie wcześniej 🙂

13517785_1053543571368067_410999993_o

Włod patrzy kto nie klika lajków! 🙂


® Kopiowanie i rozpowszechnianie zdjęć bez zgody autora zabronione.

 Sesja z Włodkiem w Krakowie: TUTAJ