fbpx

Nowy odcinek, w którym mam 3 minuty na omówienie danego tematu fotograficznego. Tym razem opowiem o sesji, w której wykorzystałem lampki LED jako oświetlenie główne. Zdjęcia podzieliłem na dwie części. W pierwszej wykorzystałem tylko jeden zestaw LEDów a w drugiej dołożyłem drugi i oświetliłem nim tło. Film to poradnik fotograficzny o tym jak robić zdjęcia z tego typu oświetleniem.


PORADNIK FOTOGRAFICZNY LAMPKI LED

Z tych eksperymentów wyszły na prawdę dobre zdjęcia, z których jestem bardzo zadowolony. Pierwsze są mocno sensualne i klimatyczne a drugie mają swój ciepły i przyjemny nastrój.

W odcinku opowiadam o tym:

  • na co zwrócić uwagę podczas fotografowania z lampkami LED,
  • jak ustawiłem parametry ekspozycji,
  • dlaczego dałem modelce do ręki kawałek kabla z LEDami,
  • i wiele innych.

Zapraszam na odcinek!

Bezpośredni link do filmu: https://youtu.be/B-EtugTu0U8

Chcesz wiedzieć o wszystkich filmach? Subskrybuj kanał YT:

CZĘŚĆ I

CZĘŚĆ II

 

Transkrypt odcinka

W ostatnim odcinku Foto 3 Minuty pokazałem Wam sesję zdjęciową z wykorzystaniem zimnych ogni. Tym razem zmieniam nieco koncepcję świecenia i wykorzystałem lampki LED jako główne źródło światła jak oświetlenie tła. Teraz w 180 sekund opowiem jak wykonałem te zdjęcia. Zaczynamy!

CZOŁÓWKA 

Jakiś czas temu zamówiłem dwa zestawy lampek LED. Przede wszystkim zależało mi na ich stosunkowo dużej mocy oraz długości 10m. Wybrałem dwa rodzaje ledów, pierwszy wybór padł na białą barwę drugi na RGB czyli miks kolorów czerwonego, zielonego oraz niebieskiego.

W tej sesji zdjęciowej wykorzystałem białe lampki do oświetlenia modelki a te kolorowe, rozwiesiłem na tle.

CZĘŚĆ I

Zaczęliśmy sensualnych ujęć z tylko i wyłącznie białym światłem. W przypadku takiego ustawienia, scena była znacznie bardziej klimatyczna co zdecydowanie pasowało do tej stylizacji.

Lampki obwinąłem wokół modelki a pozostałą część dałem jej do ręki, w ten sposób Patrycja mogła według moich wskazówek oświetlać sobie twarz dzięki czemu unikaliśmy całkowicie ciemnej twarzy. Trzeba o tym pamiętać ponieważ zdjęcia z ciemną twarzą nie wyglądają zbyt korzystnie. Drugi koniec z lampkami trzymałem w ręku ja i przykładałem je przed obiektyw żeby uzyskać ciekawy bokeh i refleksy.

ZDJĘCIA

CZĘŚĆ II

Później zmieniliśmy stylizację. To był idealny moment na wykorzystanie drugiego zestawu ledów. Rozwiesiłem je na tle w odległości około 1.5m od modelki. W ten sposób nie dość, że oświetlały na kolorowo tło to jeszcze w tle tworzyły ładny bokeh. Sama koncepcja oświetlenia głównego absolutnie się nie zmieniła.

Do stylizacji dołożyliśmy też okulary żeby złapać nieco odbić w ich szkłach.

ZDJĘCIA

SPRZĘT

Czas powiedzieć również co nieco o samym sprzęcie wykorzystanym w sesji. Zdjęcia powstały przy użyciu obiektywu 85mm oraz 35mm oraz Canona 5D Mark III. Nic więcej nie było już potrzebne.

PARAMETRY EKSPOZYCJI

Kluczem do sukcesu była niska przysłona, która nie dość, że gwarantowała rozmycie tła to jeszcze sprawia, że nie trzeba mocno zwiększać czułości ISO. Czas naświetlania ustawiłem tak żeby zarejestrować możliwie najwięcej światła jednocześnie uzyskać nieporuszone fotografie.

OBRÓBKA

Fotografie potraktowałem specjalną obróbką, która miała za zadanie jeszcze mocniej podkreślić LEDy i cały klimat sesji. W przyszłym t  ygodniu pojawi się odcinek o tym jak obrobiłem te właśnie zdjęcia.

PODSUMOWANIE

I tak właśnie wyglądała ta sesja zdjęciowa. Najważniejsze jest odpowiednie manewrowanie lampkami żeby uzyskać najciekawsze oświetlenie. Nie mniej jednak ważna jest również stylizacja pasująca do takich klimatycznych fotografii.
To co, kolejny pomysł zrealizowany, czas zająć się kolejnymi!

Jeżeli podobał Ci się ten film, pamiętaj żeby zostawić kciuka w górę oraz zasubskrybować kanał żeby być na bieżąco z nowymi materiałami na kanale.

I to by było wszystko w tym odcinku, dzięki za uwagę i do następnego razu, cześć!