fbpx

Seria, w której prezentuję różne pomysły na zdjęcia, zarówno w plenerze jak i w studio. Często najprostsze rozwiązania są bardzo skuteczne, a co ważniejsze, dają bardzo dobre efekty. Tak jest w wielu dziedzinach życia. Fotografia nie jest wyjątkiem. Dlatego zamiast szukać różnych dziwnych rozwiązań postanowiłem tym razem wykorzystać naturalny softbox, którym jest okno. 


Bardzo ciekawym i sprawdzonym sposobem na ładne i ciekawe zdjęcia jest zrobienie ich przy oknie. Takie kadry może wykonać każdy w swoim domowym zaciszu. W końcu to rzecz, która jest w każdym domu a co za tym idzie, dostępna jest dla wszystkich.

 

Światło

Światło, które przechodzi przez okno jest uwarunkowane od pogody, która jest za oknem. Podczas słonecznego dnia, kiedy słońce zagląda przez okno, będzie ono stosunkowo ostre (w zależności od pory dnia) i ciepłe. W pochmurny dzień będzie bardziej delikatne i chłodne.

Znaczenie ma również pora dnia. W południe słońce zaglądające przez okno będzie bardzo ostre (w stylu gołej lampy błyskowej), a o zachodzie będzie zdecydowanie łagodniejsze i bardziej plastyczne (podobne do światła z parasolki lub dużego softbox-a). Zasada pogody, jest dokładnie taka sama jak przy fotografowaniu na zewnątrz.

Wykonanie zdjęć przy oknie jest banalnie proste. Na dobrą sprawę wystarczy osobę fotografowaną postawić tak aby światło padające przez okno oświetlało jej twarz.

 

Okno jak softbox w studiu

Ważną rzeczą jest to aby traktować okno jak swego rodzaju softbox w fotografii studyjnej. W zależności od tego pod jakim kątem (względem okna) ustawimy osobę, której robimy zdjęcie, tak będzie rozkładało się światło na jej twarzy. Wszystko odbywa się analogicznie do zdjęć studyjnych.

Inny będzie efekt, gdy ustawimy osobę profilem do szyby (połowiczne oświetlenie twarzy), a jeszcze inny wówczas gdy postać będzie stała na przeciwko okna (pełne oświetlenie twarzy).
W moich zdjęciach przy oknie, często ustawiam osoby w taki sposób aby uzyskać ukochane przeze mnie oświetlenie rembrantowskie (oświetlone 3/4 twarzy).

Przy fotografowaniu przy oknie musimy zwrócić uwagę na to czy w miejscu, w którym fotografujemy nie ma więcej okien. Jeżeli tak, to będą one miały znaczący wpływ na efekt końcowy. Światła z okien będą po prostu się mieszać jednak tak czy inaczej największy wpływ na rezultat końcowy będzie miało okno przy którym będziemy robić zdjęcie.

 

Zdjęcia z wykorzystaniem okna jako softbox-a

W moim przykładzie ustawiłem Oliwię po kątem 45* względem okna. W pomieszczeniu były jeszcze inne okna dlatego tło nie jest bardzo ciemne. Dodatkowo okno, który było w tle (pierwsze zdjęcie) stworzyło piękną kontrę.

Dodam tylko, że to zdjęcie obrobiłem jednym kliknięciem za pomocą presetu (Full kolor) do Lightroom-a, który udostępniłem za darmo na blogu: Darmowe presety

lighting-diagram-1436893831

N74A3644-2

 

Zdjęcie to powstało przy dwóch dużych przeszkleniach, które tworzyły bardzo ciekawe oświetlenie. Tło stanowiło okno, które dawało efekt światła kontrowego. Z kolei pod kątem 90* do niego znajdowało się kolejne. Były ono odpowiedzialne za oświetlenie twarzy chłopców.

lighting-diagram-1436893874

50132-20130625104328

 

Ostatnie zdjęcie to już odległe czasy Canon-a 450D i manualnego obiektywu Helios o ogniskowej 55mm oraz przysłonie minimalnej f/2. Właśnie wtedy zakochałem się w obiektywach stałoogniskowych a do dziś nie zmieniło się nic w tej kwestii.
Nie miałem wówczas żadnej lampy (oprócz tej wbudowanej), dlatego chciałem uzyskać ciekawe efekty bez dodatkowych inwestycji.

Wykonując to zdjęcie ustawiłem Mikołaja profilem do okna a z przeciwnej strony trzymałem blendę, którą to zrobiłem z kawałka pomiętej folii aluminiowej. Tłem był kawałek szarej ściany. Do dziś bardzo mile wspominam te czasy a zdjęcie, które wówczas wykonałem jest dla mnie bardzo sentymentalne i podoba mi się nadal tak bardzo jak wtedy.

lighting-diagram-1436893928

50132-20120603111643-0

 

Inne moje zdjęcia wykonane przy oknie:

N74A7359

N74A7682a

N74A3357

 

PODSUMOWANIE

Jak widzicie powyżej, zdjęć, które można wykonać tą metodą jest mnóstwo. Wszystko zależy od Waszej wizji zdjęć. Najważniejsze w tym wszystkim jest to aby obserwować jak rozkłada się światło i wykorzystać je w sposób świadomy.

Efekty takiego fotografowania są świetne. W ten sposób z powodzeniem można wykonać różnego rodzaju kadry, które będą świetnym punktem w fotograficznym portfolio. Co więcej, tego typu zdjęcia mają swój niepowtarzalny klimat, który jest nie do podrobienia.

Nie zapomnijcie o komentarzach poniżej, które dodają mi energii do pisania dla Was kolejnych artykułów 🙂

INNE POMYSŁY NA ZDJĘCIA: TUTAJ