fbpx

Seria, w której prezentuję różne pomysły na zdjęcia, zarówno w plenerze jak i w studio. Jeszcze jakiś czas temu internet zalewała fala kreatywnych fotografów tworzących zdjęcia przedstawiające podwójną ekspozycję wykonaną w programie graficznym. To tak jakby 2 zdjęcia były nałożone na siebie, jednocześnie pozostając w połowie przeźroczyste (obniżone krycie w Phostoshopie). 


W większości przypadków takie zdjęcia tworzone są właśnie w Photoshopie lub innym programie graficznym. Autor takich zdjęć po prostu połączył 2 fotografie w całość i tak właśnie powstawał efekt podwójnej ekspozycji.

Jeszcze do niedawna miałem stworzyć wpis przedstawiający ten temat. Planowałem napisać jak w kilku krokach uzyskać wielokrotną ekspozycję w Photoshopie.
Zdecydowałem się podejść do tematu bardziej kreatywnie i uzyskać wspomniany efekt bez pomocy programu do obróbki.

W porządku, ale jak otrzymać takie zdjęcie wciskając tylko raz spust migawki? Wydaje się to niemożliwe, a jednak!

 

Jak zrobić zdjęcie z wielokrotną ekspozycją?

Przede wszystkim zdjęcia muszą być wykonywane w ciemnym pomieszczeniu lub w nocy. Powód jest prosty. Do wykonania takiego zdjęcia wykorzystamy czas na poziomie 10, 20 a nawet 30 sekund. Jeżeli w miejscu, w którym będziemy wykonywać zdjęcia będzie chociaż odrobinę światła to aparat prawdopodobnie zarejestruje to na zdjęciu. Ważne jest to aby wówczas gdy aparat będzie rejestrował obraz nie używać absolutnie żadnego światła.

W porządku, zatem pierwszym krokiem jest ustawienie długiego czasu naświetlania. Kolejnym jest dobór pozostałych parametrów. W moim przykładzie obiektyw ustawiłem na f/4 a ISO na 100.

Do wykonania zdjęcia będzie potrzebne jeszcze 2 rzeczy. Przede wszystkim przyda się statyw, na którym postawimy aparat. Drugą niezbędną rzeczą jest lampa błyskowa systemowa.

Teraz postaw osobę w miarę blisko jakiegoś tła (w moim przypadku były to tuje). Następnie, ustaw ostrość i wyzwól migawkę. W tym czasie trzymając lampę w ręce błyśnij (przyciskiem test  lub pilot w trybie Manualnym) pod kątem 45* na osobę, którą fotografujesz.

W tym momencie mamy wykonaną pierwszą ekspozycję. Teraz osoba fotografowana może opuścić tło. W tym momencie wykonaj drugi błysk, ustawiając tak lampę aby oświetliła tło, na którym stał(a) model (modelka). To właśnie będzie druga ekspozycja.

Po upływie czasu, na który ustawiliśmy czas naświetlania, aparat skończy rejestrację obrazu. Na ekranie aparatu powinniśmy ujrzeć zdjęcie, które będzie właśnie efektem podwójnej ekspozycji.

Moje zdjęcie jest autoportretem więc sam nie mogłem na siebie błysnąć lampą. Ominąłem to w ten sposób, że do lampy podpiąłem wyzwalacz radiowy. Drugi trzymałem w ręce i wtedy kiedy chciałem wyzwolić lampę wciskałem przycisk TEST.

 

W pigułce

1. Zdjęcie rób w ciemnym pomieszczeniu lub w nocy.

2. Aparat postaw na statywie

3. Ustaw długi czas naświetlania (10, 20 lub nawet 30s).

4. Ustaw osobę fotografowaną w niedużej odległości od tła.

5. Wyzwól migawkę.

6. Błyśnij lampą na modelkę (modela).

7. Poproś tę osobę o zejście z kadru i błyśnij lampą na tło.

8. Aparat zakończy naświetlanie. Efektem będzie podwójna ekspozycja.

 

SETUP:

lighting-diagram-1436220897

EFEKT:

N74A0038-3 - Kopia

 

PODSUMOWANIE

Efekt, który początkowo chciałem stworzyć w Photoshopie uzyskałem bezpośrednio podczas wykonywania zdjęcia. Czasami wystarczy trochę pogłówkować i nie iść na łatwiznę. Jak widać takie podejście mocno procentuje.
Temat wielokrotnej ekspozycji można ugryźć jeszcze na kilka innych sposobów. Wszystko zależy od kreatywności fotografa.

Takie eksperymenty, które zwieńczone są świetnymi rezultatami powodują niepohamowaną chęć do dalszych działań i obmyślania coraz to nowych pomysłów na zdjęcia.

Nie zapomnijcie o aktywności pod spodem, dzięki której na blogu będą pojawiać się kolejne wpisy 😉

INNE POMYSŁY NA ZDJĘCIA: TUTAJ