BLOG FOTOGRAFICZNY – WSZYSTKO O FOTOGRAFII

IMG_4319
2

Pomysł na zdjęcie przez czarne słomki

Seria, w której prezentuję różne pomysły na zdjęcia, zarówno w plenerze jak i w studio. Wracam do tematu przykładania różnych rzeczy przed obiektyw. Co więcej, będzie jeszcze kilka tego typu sposobów a za każdym razem efekt będzie odmienny. Dzisiaj prezentuję patent z przykładaniem czarnych słomek przed obiektyw.


Podczas rozmowy z czytelnikiem bloga: Sebastian Tkocz poznałem kilka jego pomysłów na ciekawe zdjęcia. Jeden z nich wykorzystałem i dziś Wam go przedstawiam. Sprawa jest prosta i mało skomplikowana.

ARTYKUŁ JEST CZĘŚCIĄ SERI ZRÓB TO SAM CZYLI FOTOGRAFICZNE DIY

Potrzebujesz:

– czarne słomki pocięte na długość ~2cm
– kawałek taśmy przeźroczystej

20150423_103723-01

 

Przygotowanie:

Zacznę od opisania jak wykonać nakładkę, którą będziemy trzymać przed obiektywem. Wystarczy pociąć czarne słomki na kawałki o długości ~2cm.
Kolejnym krokiem jest rozwinięcie taśmy i przyklejenie do niej pociętych kawałków.
Ważnym krokiem jest pozostawienie kawałka taśmy bez słomek.

Następnie całość zwijamy (jak roladę) i kawałkiem taśmy, który pozostał sklejamy wszystko w całość. Powstaje swego rodzaju plaster miodu. Takie nakładki są mocowane do lamp w celu ukierunkowania światła, ale kto powiedział, że nie można tej konstrukcji trzymać przed obiektywem? :)

20150423_104148-01

 

Jak robić zdjęcia?

20150428_083219-01

Zdjęcia tą metodą wykonuje się bardzo prosto. Wystarczy całą konstrukcję przyłożyć przed obiektyw i zacząć fotografować.

Moje słomki są czarne ale błyszczące. Efektem jest odbijające się w nich światło co tworzy ciekawy efekt.

Zdjęcia wykonane tą metodą mają swój klimat. Jak możecie zauważyć poniżej, powstaje winieta. Jednak znacznie ciekawsze rzeczy dzieją się w tle. Bokeh ma kształt plastra miodu!
Na fotografiach występuje zjawisko, które szerzej opisywałem we wpisie: Zmień kształt bokeh!

IMG_4319a

 

EFEKTY:

1/800s | f/2.2 | ISO: 100 | 85mm
IMG_4319

 

PODSUMOWANIE:

Najlepsze w tym sposobie jest to, że bardzo łatwo go wdrożyć w życie. Do tego nakładkę można zawsze nosić przy sobie i wykorzystać ją w odpowiednim momencie.

Już za tydzień kolejny wpis z tej serii. Również będę przykładał coś przed obiektyw ale efekt będzie zupełnie inny. Natomiast już w ten czwartek poznacie opis wykonania zdjęć, które widzieliście we wpisie o moich obiektywach.

INNE POMYSŁY NA ZDJĘCIA: TUTAJ

blog fotograficznyciekawe pomysły na zdjęciaciekawe zdjęciadiy ringlightfotografia diyhome made fotografainspirujące zdjęciajak robić dobre zdjęciajak zrobić tło fotograficznekreatywne zdjęciapomysłypomysły na zdjęciapomysły na zdjęcia artystycznePomysły na zdjęcia inspiracjepomysły na zdjęcia profilowepomysły na zdjęcia w domupomysły na zdjęcia w plenerzeporadnik fotografiatło fotograficzne diyzdjęcia diyzrób to sam fotografiazrób to sam ring lightzrób to sam zdjęcia

Michal Michal • 28 kwietnia 2015


Previous Post

Next Post

  • Sebastian

    A czy przy takiej nakładce nie zaczyna brakować światła?

    • Oczywiście nakładka zabiera trochę światła jednak nie jest to mocno uciążliwe. Szczególnie w plenerze :)