03Paź

Przygotowanie zdjęć DO PUBLIKACJI W INTERNECIE

W nowym filmie poruszam temat, o który od dawna pytaliście. Oczywiście sporo poradników tworzę na Wasze prośby dlatego tym razem opowiem i pokażę krok po kroku jak przygotować zdjęcie do publikacji w internecie, jaką rozdzielczość zastosować oraz jak wyostrzyć fotografie po zmniejszeniu. Zaprezentuję jak wygląda cały ten proces na podstawie programu Adobe Lightroom oraz Adobe Photoshop jednak wszystkie kroki można przenieść na dowolny program. 


Odpowiednie dopasowanie zdjęć do internetu jest piekielnie ważne. Nie ma nic gorszego jak zniszczenie jakości dobrych fotografii przez nieudolne algorytmy stron. Nie pozostaje nam nic innego jak poznać preferencje strony i przygotowanie pliku właśnie według tych zasad.

W taki sposób, strona ingeruje w znacznie mniejszym stopniu w nasze zdjęcie a co za tym idzie, nie niszczy naszej pracy.

Zobaczcie jak ten proces wygląda u mnie. Właśnie w taki sposób od dawna publikuję moje zdjęcia i do tej pory nie dostrzegłem problemu z ogromnym spadkiem jakości na żadnej stronie WWW.

W  filmie poruszam następujące tematy:

 • jaką rozdzielczość zdjęć wybrać na facebooka i do innych stron WWW,
 • jaką rozdzielczość DPI zastosować aby zdjęcia prezentowały się najlepiej,
 • jak wyostrzyć zdjęcia po zmniejszeniu,
 • jaką przestrzeń barwną wybrać.

Zapraszam do obejrzenia!

Jak przygotować zdjęcia do publikacji w internecie?

Bezpośredni link do odcinka: https://youtu.be/wFN0HoJsx8s

Chcesz wiedzieć o wszystkich filmach? Subskrybuj kanał YT:

ABOUT THE AUTHOR

Michał Kula

Cześć!
Przede wszystkim jestem szczęśliwym i pozytywnie nastawionym do życia człowiekiem, który nieustannie dąży do realizacji marzeń i celów.
Nieodłączną częścią mojego życia jest fotografia, którą dzielę się z Tobą na blogu.

 • Karolina W

  Dziękuję za ten temat, po zastosowaniu porad dotyczących eksportu zdjęć przeznaczonych do publikacji w sieci, moje zdjęcia wyglądają zdecydowanie ostrzej! Dziękuję!

  Mam jednak dodatkowe pytanie: jakie parametry powinnam ustawić przy eksporcie aby uzyskać jakość dobrą do oglądania na monitorze? Zauważyłam, ze kiedy eksportuje zdjęcia w oryginalnej rozdzielczości i rozmiarze, to na monitorze wydają się mniej ostre niż pliki przygotowane do publikacji w internecie, to znaczy 72 dpi wygląda lepiej niż 620dpi:/

  Będę bardzo wdzięczna za pomoc : Jeszcze raz dziękuje za film!

 • Alicja Ulanicka

  Z filmu dowiedziałam się czegoś nowego. Dzięki! Do tej pory ustawiałam wielkość zdjęcia w Photoshopie pod Facebooka „na oko” ale były to zdjęcia pamiątkowe, więc nie zależało mi aby były w super jakości. Warto jednak znać maksymalne dopuszczalne wymiary, przy których ta jakość jest najlepsza. Sposób z wyostrzaniem w PS poprzez filtr górnoprzepustowy już gdzieś widziałam choć możliwe, że nieco się różnił ale jeszcze do końca nie jest dla mnie jasne jego działanie. Muszę to jeszcze kilka razy przetestować.

 • Dobrze, że poruszyłeś ten temat. Lista najczęstszych błędów przy publikacji zdjęć w internecie jest długa. Ich odpowiednia optymalizacja jest szczególnie ważna w przypadku zdjęć produktów wykorzystywanych w sprzedaży internetowej. To nie tylko słaba jakość czy brak możliwości powiększenia miniaturek fotografowanego obiektu – http://www.blik.info.pl/4-sposoby-zrobienie-dobrych-profesjonalnych-packshotow/ Również zbyt długi czas wgrywania się strony, wpływa niekorzystnie na współczynnik jej odrzuceń, co przekłada się na sprzedaż. Badania pokazują jasno, że nawet 40 % internautów opuszcza stronę, która ładuje się dłużej niż 3 sekundy.