fbpx

Sesja w klimacie retro wykonywana w celu osiągnięcia cyfrowego efektu mokrego kolodionu za pomocą darmowej wtyczki Google Nik Collection. Rozpoczynamy od szczegółowego opisu wykonania całej sesji wraz z kadrami z backstage a później przechodzimy do poradnika z Nik Collection, w którym pokazuję krok po kroku jak osiągnąć wspomniany efekt.


Nie ukrywam, że po wizycie u Piotra Radeckiego zachwyciłem się techniką mokrej płyty. To bardzo kreatywna, kosztowana oraz wymagająca technika fotografowania. Niestety dla większości z nas odległa i nieosiągalna. Od tego czasu szukałem rozwiązania problemu.

Sprawdź poprzedni odcinek i zobacz jak wykonywane są zdjęcia techniką z XIX wieku:

Piotr Radecki – Mokry kolodion


Z tego odcinka dowiesz się: 

  • jak ustawiłem światło na sesji,
  • z jakich lamp i modyfikatorów korzystałem,
  • jakie parametry ekspozycji ustawiłem,
  • jak wywołałem RAW w Lightroomie,
  • jak uzyskałem efekt mokrego kolodionu w Google Nik Collection.

Teraz, zapraszam do obejrzenia filmu 🙂

SESJA + PORADNIK NIK COLLECTION

Chcesz wiedzieć o wszystkich filmach? Subskrybuj kanał YT:

ZDJĘCIA Z SESJI

BACKSTAGE

 

 

TRANSKRYPT ODCINKA:

Jakiś czas temu prezentowałem Wam film, w którym opowiadałem o wielkiej pasji Piotra Radeckiego do fotografowania techniką mokrego kolodionu. Efekty, które osiąga się tą techniką są dla większości z nas nieosiągalne ze względu na sprzęt i skomplikowaną technikę. Dlatego dziś pokażę Wam jak osiągnąć podobne efekty w postprocesie. Zaczynamy!

INTRO

Zanim pokażę Wam jak osiągnąłem takie efekty w obróbce to przedstawię jak wykonałem zdjęcia, które będziemy modyfikować podczas obróbki. Później przejdziemy do komputera i zaczniemy pracę nad zdjęciem.

Efekt mokrego kolodionu osiągniemy za pomocą darmowej wtyczki Google Nik Collection, którą można pobrać ze strony producenta. Link znajdziecie w opisie. Przejdźmy teraz do opisu powstania zdjęć.

OPIS POWSTANIA ZDJĘĆ

Chciałem stworzyć ciekawy klimat na zdjęciach. Właśnie dlatego nie mogłem posłużyć się innym modyfikatorem światła jak Beauty Dish z gridem. W tej sesji korzystałem z wersji 70cm. Daje on kontrastowe światło a dzięki gridowi nie rozchodziło się ono na boki i nie oświetlało tła. Założyłem go na lampę 400Ws.

Chciałem minimalnie rozświetlić cienie i stworzyć blik w oku. Wówczas zdjęcie jest znacznie lepsze w odbiorze a oczy przyciągają natychmiast uwagę. Na podłodze rozłożyłem parasolkę transparentną a w środku błyskała zwykła, tania lampa reporterska.

Żeby nie zepsuć klimatu zdjęć ustawiłem na niej stosunkowo niską moc. Oscylowała ona w granicach 1/32.

Po wykonaniu kilku ujęć postanowiłem dodać oświetlenie kontrowe, które odetnie modelkę od tła. Do tego celu posłużyła mi lampa 300Ws, na którą zamontowałem stripbox w rozmiarze 120×30.

Jeżeli chodzi o parametry ekspozycji to nie było to nic wyszukanego. Czas naświetlania wynosił 1/125s, gwarantował on synchronizację błysku z migawką, przysłona wahała się od f3.5 do 4.5 a czułość ISO ustawiłem na 100 żeby uzyskać najlepszą jakość zdjęć.

Tak właśnie powstały fotografie. Teraz czas uzyskać efekt mokrego kolodionu.

OBRÓBKA W PROGRAMIE

  • obejrzyj film powyżej

PODSUMOWANIE

Takie efekty przybliżają nas do mokrego kolodionu jednak tak czy inaczej trzeba pamiętać, że to nie to samo. Podobne zdanie mam na temat fotografii analogowej, nigdy aparaty cyfrowe, nawet w połączeniu z obróbką, nie będą zbliżone do zdjęć na kliszy. To dwa inne światy. Oba są piękne i warte uwagi.

Jak widzieliście, wtyczka Nik Collection daje nam sporo możliwości a dzisiaj pokazałem Wam tylko jedną jej funkcję. Dajcie znać w komentarzach, jeżeli chcecie więcej materiałów z wykorzystaniem tego oprogramowania.

Tymczasem, jeżeli podobał Ci się ten materiał, pamiętaj żeby zostawić kciuka w górę pod filmem a jeżeli chcesz wiedzieć o wszystkich nowych filmach na moim kanale to kliknij na dole przycisk subskrybuj i dzwoneczek obok.