BLOG FOTOGRAFICZNY – WSZYSTKO O FOTOGRAFII

5

Woda zamrożona błyskiem

Seria, w której prezentuję różne pomysły na zdjęcia, zarówno w plenerze jak i w studio. Po wpisie, w którym wspomagaliśmy się Photoshopem czas powrócić do tradycyjnych sposobów na uzyskiwanie ciekawych efektów na zdjęciach.
Tym razem postanowiłem pobawić się z wodą. Dodałem do tego błysk i efekty są bardzo interesujące.


Moim pomysłem na kreatywne zdjęcie było uchwycenie wody, którą „ochlapuję” sobie twarz. Po zastanowieniu się jak to zrobić, doszedłem do następujących wniosków.

W pierwszym momencie pomyślałem, że wykonam takie zdjęcie w łazience, nad kranem. Kłopotem było jednak umiejscowienie aparatu na przeciwko. Mógł tutaj pomóc szerokokątny obiektyw, jednak stwierdziłem, że to nie będzie to co chcę uzyskać. Zdecydowałem na stworzenie sobie planu zdjęciowego.

Do pomieszczenia przyniosłem miskę z wodą, którą postawiłem na stołku. Miałem się nad nią pochylić i po prostu ochlapać twarz wodą. Kadr musiałem ustawić tak żeby miska nie wchodziła w kadr a moja głowa oraz woda znajdowały się na fotografii. Do wykonania zdjęcia użyłem obiektywu 50mm.

LAMPY BŁYSKOWE

W porządku, najważniejsze już jest, teraz czas na lampy błyskowe, który zamrożą wodę w powietrzu. Żeby woda nie zlała się z tłem od razu założyłem, że światło musi być ustawione dokładnie w taki sposób aby tło było bardzo ciemne a woda dobrze ośiwetlona. Wówczas woda idealnie odznaczy się na tym tle.

Do tego celu użyłem dwóch lamp: okta 90cm + gridem oraz softbox 60×60. Całość ustawiłem po bokach miski. Dzięki takiemu ustawieniu, światło ładnie rozkładało się na osobie fotografowanej, pięknie odznaczało wodę oraz nie docierało na tło.

SETUP

lighting-diagram-1431502694

BACKSTAGE

This slideshow requires JavaScript.

PARAMETRY

Niektórzy z Was pomyślą, że do takich zdjęć konieczny jest bardzo krótki czas naświetlenia. Cytując klasyka, nic bardziej mylnego. W tym przypadku, czas naświetlania nie ma nic do rzeczy. Wystarczy ustawić go w granicach 1/125s-1/200s. Powiecie, przecież woda będzie niewyraźna. Owszem, w plenerze, przy fotografowaniu w świetle zastanym lub w studio przy świetle ciągłym takie zjawisko miałoby miejsce.
W przypadku korzystania ze światła błyskowego to on zamraża ruch a nie czas naświetlania. Dzieje się tak dlatego, że błysk trwa ułamki sekund i przez tak krótki czas woda jest oświetlana a aparat nawet z niskim czasem zarejestruje ten właśnie moment. Zasada ta nie sprawdzi się jeżeli będziemy mieszać światło zastane ze światłem błyskowym.

Parametry: 1/200s | f/7.1 | ISO: 100 | 50mm

EFEKT

IMG_4651 - Kopia-2

PODSUMOWANIE:

Właśnie poznaliście kolejny pomysł na ciekawe zdjęcie. Swobodnie możecie eksperymentować i wykorzystać nawet tylko jedną lampę i to w dodatku systemową do wykonania tego typu kadru. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na efekt końcowy jest kontrast pomiędzy wodą a tłem. Ważną rzeczą teoretyczną w tym wpisie jest fakt, że to błysk zamraża ruch a nie czas naświetlania.

W planach mam jedną większą sesję z wodą. Tym razem wykorzystam ją w inny sposób 🙂

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym i innym pasjonatom. Dziękuję 🙂

INNE POMYSŁY NA ZDJĘCIA: TUTAJ

ciekawe pomysły na zdjęciaczas naświetlaniaoktapomysły na zdjęciapomysły na zdjęcia artystycznePomysły na zdjęcia inspiracjepomysły na zdjęcia profilowepomysły na zdjęcia w domupomysły na zdjęcia w plenerzesesja z wodąsoftboxwodazamorżenie ruchuzamrożeniezdjęcie z wodą

Michal Michal • 19 maja 2015


Previous Post

Next Post