fbpx

Trzecia część dużej sesji Beauty, w której uczestniczyły trzy wystylizowane modelki. W pierwszej części postawiłem na ciemne tło i aż 4 lampy błyskowe. W drugiej, modelki ustawiłem pod białą ścianą jednocześnie rezygnując z dwóch kontr. A w tym artykule opisuję zdjęcia z wykorzystaniem dwóch lamp błyskowych oraz małą głębią ostrości.


Poprzednie artykuły z tej sesji:

Na zakończenie tej dużej sesji zdjęciowej, postanowiłem po raz ostatni zmienić sposób fotografowania. Ustawienie światła praktycznie nie uległo zmianie w stosunku do drugiej części jednak sam sposób fotografowania zmienił się diametralnie.

Fotografie wyglądały całkowicie inaczej, wszystko z racji tego, że postanowiłem wykonać portrety przy użyciu niskich przysłon. W ten sposób nie tylko uzyskałem całkowitą zmianę głębi ostrości ale również samo światło rozkładało się inaczej. Było go po prostu więcej niż w przypadku użycia dużej przysłony. Tak się dzieje, kiedy stosujemy niską przysłonę. Szerzej opiszę to zjawisko w osobnym artykule. Tymczasem przejdźmy do samego oświetlenia.

USTAWIENIE ŚWIATŁA BŁYSKOWEGO

Światłem głównym, pozostał nadal Beauty Dish 70cm z gridem, który to był niezastąpiony w całej sesji zdjęciowej. Ustawiłem go po mojej prawej stronie, pod kątem 45* w stosunku “modelka-aparat” i pod takim samym kątem pochyliłem go w dół.

Drugim źródłem światła była (tak jak w drugiej części) lampa reporterska Yongnuo 565EX z parasolką transparentną. Całość leżała na podłodze i świeciła od dołu. Miała za zadanie rozświetlić cienie od dołu i stworzyć charakterystyczny blik w oczach modelek.

Modelki ustawiłem około 4m od tła. Po to aby było ono bardzo ciemne na fotografiach. W rzeczywistości było ono białe, ale za sprawą umiejętnego operowania światłem można uzyskać taki właśnie efekt.

N74A1025

SPRZĘT DO ZDJĘĆ

Do wykonania zdjęć posłużył mi obiektyw 85mm f/1.8 a główną lampą była Jinbei DM3 400Ws a dodatkową reporterska YN 565EX.
Modyfikatory świtała: Beauty Dish 70cm + Grid oraz parasolka transparentna 110cm

PARAMETRY EKSPOZYCJI

Przysłonę ustawiłem tak żeby uzyskać przede wszystkim małą głębię ostrości, wynosiła ona w większości przypadków f/2.2. Czas naświetlania był równy 1/125s w celu idealnej synchronizacji błysku z migawką, natomiast ISO cały czas ustawione było na 100 – jest to natywna czułość w lustrzankach Canon-a (czyli taka, na której jakość jest najlepsza).

ZDJĘCIA Z SESJI

N74A0821

N74A0845

N74A1021

N74A1000

N74A0937

N74A0900

N74A0888

N74A1038

PODSUMOWANIE

To była spora sesja zdjęciowa, która składała się z trzech odmiennych części. Zmieniały się nie tyle stylizacje i modelki ale mój sposób fotografowania. Dzięki temu uzyskałem całkowicie inne efekty w każdej odsłonie.

Jak widzieliście, używałem cały czas tego samego sprzętu. Zmieniało się tylko i wyłącznie jego ustawienie a to pokazuje ile można zdziałać umiejętnie ustawiając światło.

Właśnie dlatego warto uczyć się cały czas nawet tego sprzętu, który już mamy, a który wydaje nam się w pełni poznany.