fbpx

Czytelnicy bloga po raz kolejny, dzielą się swoimi wyjątkowymi fotografiami i opisują jak one powstały. To już siódma odsłona tej serii, z której dowiecie się jak zrobić takie zdjęcia. W tym zestawieniu dominują fotografie przedstawiające ludzi ale znajdą się również inne zdjęcia.


Kolejność publikowania prac jest losowa.
Zaczynajmy!

Zdjęcia Czytelników #7

_DSC0002JPG_1493fdghj
Fot. Daria Klimek

Opis wykonania Twojego zdjęcia:
Zdjęcie zostało zrobione godzinę po wschodzie słońca na nieczynnym torze kolejowym. Światło ładnie rozświetliło drugi plan zdjęcia, co dało efekt “drogi do przyszłości”.

Parametry ekspozycji wykorzystane w zdjęciu:
Czas naświetlania: 1/800s
Przysłona: f/6,3
Czułość ISO: 100
Ogniskowa: 40 mm

Sprzęt, którym wykonane zostało zdjęcie:
Aparat: Nikon D5200
Obiektyw: Nikkor 18-105mm

Moje strony:
www.facebook.com/DariaKlimekPhoto

2016-09-10 2008 IMG_8928_fotoblysk
Fot. Mariusz Skomra

Opis wykonania Twojego zdjęcia:
Pokazy ognia fotografuję z przypadku – od czasu do czasu jak się takowy trafi, a akurat mam aparat ze sobą. Pytanie zasadnicze brzmi – jak je “ugryźć”. Lata temu, kiedy zaczynałem przygodę z fotografią cyfrową, a fireshow zaczęło stawać się coraz popularniejsze, mocowałem aparat na statywie, ustawiałem dłuższy lub długi czas naświetlania i w pewnym (wybieranym na wyczucie) momencie naciskałem spust migawki. W efekcie otrzymywałem zdjęcie z różnokształtnymi smugami od ognia.
Dzisiaj zrezygnowałem z tego podejścia, ponieważ wg mnie takie “mazaki” mają sens jedynie przy pokazach robionych na potrzeby zdjęć, gdy tło jest ciemne, nie ma dodatkowych źródeł światła (z tyłu i boków), a wykonywane przez artystów układy są z góry zaplanowane. Ponadto słyszałem od osób wykonujących te pokazy, że “Wiesz – takich zdjęć mamy dużo. Zrób coś innego.” Podjąłem wyzwanie i postanowiłem przenieść podejście, które stosuję przy fotografii portretowej do zdjęć fireshow, czyli tak zrobić te zdjęcia aby było widać twarz artysty, akcesorium którym się posługuje oraz ogień.
Prezentowane zdjęcie wykonałem podczas III Bytomskiego Festiwalu Ognia. Pokazy były wykonywane na placu przed amfiteatrem. Plac ten podzielony był na trzy części – na lewej i prawej występowali soliści, centralna była przeznaczona na pokaz finałowy. Występ Anny odbywał w części lewej, ja znajdowałem się w części prawej stąd zdjęcie wykonane jest z profilu, a nie centralnie (niestety nie mogłem przemieszczać się między występami solistów). Jeżeli chodzi o oświetlenie (w ujęciu ogólnym, czyli podczas wszystkich pokazów) to latarnie uliczne znajdujące się przed i po bokach placu były wyłączone, natomiast włączone były światła z amfiteatru (były to lampy sceniczne, które zmieniały kolor między białym, niebieskim, zielonym i chyba jeszcze jakimś).
Na prezentowanym zdjęciu oświetlenie z amfiteatru nie miało większego znaczenia, ponieważ Anna znajdowała się dość daleko od niego. Jednym źródłem światła są płomienie wachlarzy. Osobiście lubię fotografować artystów używających właśnie tego akcesorium – dają bardzo dużo światła (aż 10 płonących końcówek). W przypadku innych niekiedy się trzeba mocno napracować, żeby uzyskać podobny efekt (albo nie da się go uzyskać wcale).
Jeżeli chodzi o aparat to ustawiłem jak najmniejszą przysłonę (powinna być 4.0, ale widocznie w trakcie pokazu musiałem ją przypadkiem przestawić) oraz wysokie ISO, tak aby skrócić czas naświetlania. Autofokus ustawiłem w tryb wodzący na punkcie centralnym. Zdjęcie zrobiłem “z ręki”.
Obróbki dokonałem w programie Lightroom.

Parametry ekspozycji wykorzystane w zdjęciu:
Czas naświetlania: 1/125
Przysłona: f/4,5
Czułość ISO: 6400
Ogniskowa: 180mm

Sprzęt, którym wykonane zostało zdjęcie:
Aparat: Canon 6D
Obiektyw: Canon EF 70-200 mm f/4L USM

Moje strony:
https://www.facebook.com/MariuszKadruje/

fireball
Fot. Grzegorz Lipski

Opis (dotyczył wszystkich przesłanych prac):
Zdjęcie powstało ponad rok temu 28 września 2015 roku podczas zaćmienia Księżyca. Miejsce – Ucho Igielne w Sandomierzu.

Efekt przedstawiony na zdjęciu uzyskałem spalając wełnę stalową umieszczoną w trzepaczce na stalowej lince. Ubrany byłem całkiem na czarno w celu bycia przeźroczystym włącznie z czapką, rękawiczkami i bandamką które jednocześnie pełniły funkcje ochronną.

Parametry ekspozycji wykorzystane w zdjęciu:
Czas naświetlania: 10s
Przysłona: f/8
Czułość ISO: 100
Ogniskowa: 17mm

Sprzęt, którym wykonane zostało zdjęcie:
Aparat: Pentax k-5 II
Obiektyw: Sigma 17-50 2.8
Dodatkowy sprzęt: statyw, pilot

Moje strony:
https://500px.com/grzegorzlipski

 Woodstockowicz
Fot. Sylwester Nesteruk

Opis wykonania Twojego zdjęcia:
Zdjęcie powstało podczas Woodstock’u 2016. Będąc już 6 razy uczestnikiem Woodstocku, a interesując się fotografią nie można było nie zabrać ze sobą aparatu. Fotografia została zrobiona podczas jednego z moich woodstockowych spacerów skupionych na fotografii. Napotkałem ciekawą postać. Zapytałem, czy mogę zrobić zdjęcie… 

Parametry ekspozycji wykorzystane w zdjęciu:
Czas naświetlania: 1/640
Przysłona: f/2.2
Czułość ISO: 200
Ogniskowa: 85mm

Sprzęt, którym wykonane zostało zdjęcie:
Aparat: Nikon D90
Obiektyw: Nikkor 85mm f/1.8

IMG_0016
Fot. Przemysław Kurdunowicz

Opis wykonania Twojego zdjęcia:
Do wykonania zdjęcia nie ukrywam zainspirował mnie Michał.
Postanowiłem wykonać portret posługując się światłem sztucznym. Z racji tego, że pora była późna ustawiłem aparat na statywie i oświetliłem twarz tym co miałem pod ręką. I  tu skorzystałem także z patentu Michała a mianowicie wykorzystałem softbox, który każdy ma z nas przy sobie tzn. telefon komórkowy 😉 O tym softboxie również był artykuł na blogu. Efekt wyszedł całkiem zadowalający.

Parametry ekspozycji wykorzystane w zdjęciu:
Czas naświetlania: 1/160
Przysłona: f/5
Czułość ISO: 1600
Ogniskowa: 50 mm

Sprzęt, którym wykonane zostało zdjęcie:
Aparat: Canon 500 D
Obiektyw: 50 mm
Dodatkowy sprzęt: telefon komórkowy jako światło

Moja strona:
https://500px.com/przemysawkurdunowicz
https://www.facebook.com/KurdunowiczFotografia/


Jeżeli masz w swoim portfolio ciekawe fotografie, koniecznie prześlij je klikając w link poniżej. Do całości dodaj ciekawy opis i inne ważne informacje. Szkic zgłoszenia znajduje się również w linku na dole.

Jeżeli zdjęcie przejdzie pomyślnie weryfikację to z pewnością pojawi się na blogu. Dostaniesz również informację o tym fakcie w odpowiedzi na maila (nie koniecznie w przeciągu kilku dni, zgłoszeń jest sporo).
Więc nie ma się co zastanawiać i…

WYŚLIJ ZGŁOSZENIE

PS: Pamiętajcie o Waszych komentarzach, podzielcie się Waszymi opiniami i informacją, które zdjęcie przypadło Wam najbardziej do gustu 🙂