13Sie

Zdjęcia spadających gwiazd + wiatraki

Wczoraj na facebooku przypomniałem Wam o tym, że najbliższa noc, będzie nocą spadających gwiazd. Swoje pierwsze zdjęcia gwiazd wykonałem stosunkowo niedawno i tak mnie zafascynowały, że nie byłbym sobą gdybym nie wykorzystał tej wyśmienitej okazji do nocnych zdjęć. U Was było podobnie?

Od tych pierwszych nocnych zdjęć, planowałem wybrać się na stosunkowo niedaleko oddalone pole wiatraków i sfotografować niebo pełne gwiazd a na nim uchwycić również wspomniane kolosy.

Szczerze powiedziawszy nie mogłem się zebrać żeby pojechać i zrealizować moją wizję. Plany krzyżowała pogoda, zmęczenie po całym dniu pracy, krótki wakacyjny wypad i w końcu serwisowanie obiektywu, który miałem wykorzystać do zdjęć.

Kilka dni temu usłyszałem, że zbliża się tak zwana noc spadających gwiazd. Wiedziałem, że to jest właśnie ten dzień, w którym powinienem tam być. Jednak problem tkwił w tym, że nadal nie miałem szkła.
Całe szczęście, we wtorek otrzymałem informację, że w środę mogę odebrać obiektyw. Sytuacja uratowana 🙂

Na zdjęcia wybrałem się z moją dziewczyną, planowaliśmy nie tylko robienie zdjęć ale również luźną obserwację nieba w poszukiwaniu efektów specjalnych. Podjechaliśmy pod najbliższy wiatrak i tam właśnie wykonywaliśmy różne ujęcia gwieździstego nieba.

Szczęście sprzyjało, niebo było bezchmurne a dokładnie nad wiatrakiem przechodziła droga mleczna, która na zdjęciach wychodziła fantastycznie. Bez niej w kadrze byłyby to zdecydowanie gorsze ujęcia.

Dodam tylko, że wiatraki nie kręciły się praktycznie w cale. Co jakiś czas obracały się w celu poszukiwania wiatru i zostało to w bardzo ciekawy sposób zarejestrowane na niektórych zdjęciach.

Wykonanie

Nie będę po raz kolejny rozpisywał się jak zrobić zdjęcia gwiazd ponieważ robiłem je dokładnie w taki sposób, jaki opisywałem w poradniku, który możecie przeczytać na blogu: Jak fotografować gwiazdy?

Parametry

f/4 | 20s | ISO: 3200-4000 | 14mm

Efekty
1.N74A9435
2.N74A9438
3.N74A9440
4.N74A9441
5.N74A9444
6. Samochód z pobliskiej drogi oświetlił wiatrak.N74A9445
7.N74A9462
8.N74A9463
9. Na koniec wspólny portrecik 🙂N74A9456
Podsumowanie

To była świetna zabawa. Nawet nie tyle samo robienie zdjęć (chociaż to również) co leżenie na kocu i beztroskie patrzenie w niebo, które jest miłą odskocznią od spełniania życzeń klientów.

Po przyjściu do domu, zgraniu zdjęć i przesunięciu kilku suwaków w Lightroomie zostałem wgnieciony w fotel. Efekty przeszły moje najśmielsze oczekiwania i już dzisiaj wiem, że jeden kadr zawiśnie na mojej ścianie.

Nie mogę się zdecydować, które ujęcie jest najlepsze. Pomożecie w wyborze? Wskażcie w komentarzach, które zdjęcie podoba Wam się najbardziej. W tym celu dodałem numer przy każdej fotografii. 

Jeżeli jeszcze nie widzieliście filmu, w którym pokazuję jak obrabiać takie zdjęcia to sprawdźcie Jak obrabiać zdjęcia gwiazd?

ABOUT THE AUTHOR

Michał Kula

Cześć!
Przede wszystkim jestem szczęśliwym i pozytywnie nastawionym do życia człowiekiem, który nieustannie dąży do realizacji marzeń i celów.
Nieodłączną częścią mojego życia jest fotografia, którą dzielę się z Tobą na blogu.

 • Andrzej

  Osobiście na ścianę wybrałbym nr 8 ,)) coś w nim jest.

  • 8 to również mój faworyt więc pewnie tak zostanie 🙂

 • Grzegorz Janowicz

  Fajne masz miejscówki. 9 wyszła super. Ciekawe jest to że zdjęcie na f/4. Michał zdjęcia robiłeś w ETTR? Czy tylko w LR poprawiłeś kontrast i inne?

  • Nie stosowałem techniki ETTR ale jeżeli pokuszę się o następne zdjęcia nocnego nieba to dodam do tego poradnik traktujący o tej technice bo temat jest warty uwagi.

   Odnośnie obróbki to LR w zupełności wystarczył. Żeby wyciągnąć ze zdjęcia takie ładne niebo trzeba wykonać odpowiednie ruchy. Myślałem nawet o nakręceniu filmiku z takiej obróbki (o ile są na niego chętni) 🙂

   • Monek

    Są. Proszę o filmik 😀

   • Grzegorz Janowicz

    No ba filmik dobra rzecz. Ja dziś w drodze do mechanika, wypatrzyłem ok 10km za miastem staw hodowlany z fajnym widokiem na okolicę. Już planuje wycieczkę w nocy, więc filmik z instrukcjami się jak najbardziej przyda.
    Co do ETTR to fajnie jak byś to zrobił z panoramą miasta i drogą mleczną 😉

 • Super wyszło. Też muszę spróbować chyba 😀

  • Polecam! Dobra zabawa i efekty interesujące 🙂

 • Stanowczo 9! Jest po prostu niesamowite!

  • Nie tylko Ty tak twierdzisz, więc coś w nim musi być 🙂
   Dla mnie będzie miało zawsze przede wszystkim sentymentalną wartość 🙂

 • Anna Niewiadomska

  Dla mnie 1. i 8. fajnie wyszło…5. też ok 🙂 trudno się zdecydoać 🙂 nalepiej kaliś tryptyk i po sprawie 😉

 • Monek

  5/6 oraz 9 moim zdaniem.

  W dodatku jeśli ma zawisnąć u ciebie na ścianie, to portret by się nadawał akurat 😛

  • Na początku zastanawiałem się nad 1 lub 8. Co do portretu to myślę, że lepiej sprawdzi się w ramce 🙂