fbpx

Podczas fotografowania może przytrafić się tak, że dopadnie nas kompletny brak pomysłów na zdjęcia. Wówczas z pomocą przychodzą sprawdzone sposoby, które każdy powinien sobie wypracować. Dzięki nim niemoc twórcza może zostać szybko przełamana i zastąpiona ciekawymi i kreatywnymi ujęciami. W tym filmie, przedstawiam 5 moich ulubionych pomysłów na ciekawe zdjęcia w plenerze!


Na przestrzeni setek sesji zdjęciowych wypracowałem sobie wiele sposobów na urozmaicenie fotografowania. Wówczas, nawet kiedy mam gorszy dzień, mogę wykorzystać je i zrobić rozmaite i ciekawe zdjęcia. Właśnie w ten sposób wyrabia się swój styl fotografowania i przeprowadzenia sesji zdjęciowych. W filmie omawiam wszystko krok po kroku oraz pokazuję przykładowe zdjęcia.

CZEGO DOWIESZ SIĘ Z TEGO MATERIAŁU?
– dlaczego warto mieć swoje sprawdzone sposoby na zdjęcia,
– jakie są moje pomysły na ciekawe zdjęcia w plenerze,
– jak wykonuję takie fotografie,
– jak wyglądają gotowe zdjęcia wykonane tymi sposobami,
– otrzymasz tajny link 😉

Bezpośredni link do odcinka: https://youtu.be/X-hgd0mywlM

Chcesz wiedzieć o wszystkich filmach?
Subskrybuj kanał YT:

Link do Tajnej Grupy: http://bit.ly/2BEFrDQ

Transkrypt odcinka

Macie tak czasami, że przychodzi moment sesji zdjęciowej, robicie kilka zdjęć i dopada Was kompletny brak weny twórczej? Po prostu w głowie jest pustka i nie pojawia się żaden pomysł, który urozmaiciłby sesję i wprowadził ożywienie. Nie martwcie się, każdy tak czasem ma i dlatego w tym odcinku pokażę Wam 5 pomysłów, które można wykorzystać przy okazji niemal każdej sesji zdjęciowej. Zaczynamy!

CZOŁÓWKA

Wspomniany brak pomysłów jest normalnym stanem rzeczy. Człowiek to nie maszyna i wyjątkiem nie jest fotograf. Czasami mamy gorszy dzień, jesteśmy zmęczeni czy dopadło nas jakieś choróbsko. Nie mniej jednak, bywa tak, że zdjęcia trzeba zrobić i dać z siebie wszystko żeby efekt końcowy był jak najlepszy.

Zawsze lubiłem kombinować i szukać różnych pomysłów na fotografowanie. Dlatego na blogu prowadzę serię, w której testuję różne sposoby na kreatywne robienie zdjęć. Dzięki temu na sesji mam w zanadrzu wiele opcji do wyboru.

Bo wychodzę z założenia, że każdy powinien mieć takie sposoby ponieważ przydają się one w najmniej oczekiwanym momencie. Ostatnio zapytałem na naszej blogowej Tajnej Grupie……. pst…….. link w opisie, o to jakie Wy macie pomysły na ciekawe zdjęcia. Praktycznie nikt nie dał konkretnej odpowiedzi. Świadczy to o tym, że większość idzie na żywioł. A co w momencie kiedy pojawi się pustka w głowie…? No właśnie… Dlatego przejdźmy do kilku moich ulubionych sposobów na urozmaicenie każdej sesji zdjęciowej. Dodamy tylko, że wybrałem takie pomysły, które nie wymagają żadnego dodatkowego sprzętu. Ok, to idziemy w plener!

Obiekty przed obiektywem

To jeden z moich ulubionych sposobów na dodanie charakteru fotografii. Ta metoda jest banalnie prosta ale bardzo efektowna.
Często w około miejsca, w którym fotografuję, szukam jakiegoś przedmiotu, który mogę przyłożyć przed obiektyw i w ten sposób stworzyć klimatyczną poświatę. Często zrywam kępkę trawy, biorę kilka liści czy robię zdjęcia przez gałązki pobliskiego drzewa. Efekt jest zawsze wyśmienity!

Zdjęcie z ukrycia

Kiedy fotografuję w otwartej przestrzeni, po kilku kadrach mam wrażenie pustki. Na zdjęciach jest tylko osoba fotografowana i przestrzeń. Wówczas dążę do tego żeby wykonać kilka ujęć tak jakby z ukrycia.

Chodzi o to żeby odbiorca zdjęcia miał wrażenie jakbym przyłapał osobę fotografowaną na jakiejś czynności.

Wystarczy wykonać zdjęcie przez jakiś element otoczenia, wkomponować w zdjęcie kawałek muru, drzewa czy innej rzeczy, która wypełni kadr. Moim kluczem do sukcesu jest to, że na prawdę ustawiam się w taki sposób jakbym miał fotografować z ukrycia.

Kontur/zdjęcie pod światło

Uwielbiam zdjęcia pod słońce! Wśród niektórych fotografów panuje przeświadczenie, że zdjęć pod światło nie powinno się robić. Dla mnie to totalna bzdura bo można te warunki obrócić na swoją korzyść. Kiedyś faktycznie zdjęcia pod światło mogły nadawać się tylko do kosza, jednak teraz, w erze takiego rozwoju sprzętu fotograficznego nie ma co się tym przejmować.

Dla mnie takie ujęcia to wyśmienite urozmaicenie zdjęć. Tego typu fotografie mają magie i niepowtarzalny klimat i jeżeli są sprzyjające warunki to zawsze je wykorzystuję.

Naturalna ramka

Kiedyś już wspominałem, że lubię szukać naturalnych ramek w otoczeniu. Wbrew pozorom znalezienie takiego miejsca nie jest trudne, wystarczy tylko uważnie obserwować otoczenie i wiedzieć na co patrzeć.

Najczęściej szukam konkretnych konstrukcji, których jakikolwiek element mógłby stworzyć taką właśnie ramkę. Wyśmienicie sprawdzają się okna, altanki, pergole czy ciekawa miejska architektura.

Kiedy zauważę miejsce spełniające takie właśnie wymagania to we wspomnianą ramkę, wkomponowuję osobę fotografowaną i gotowe!

Zdjęcie oderwane od sesji

Wykonując sesję zdjęciową i realizując konkretne założenia trzymamy się planu. Jednak całość nie może być nudna i monotonna. Dlatego często decyduję się na wykonanie zdjęcia całkowicie innego od wszystkich. W zależności od konkretnych sesji zdjęciowych korzystam z takich sposobów jak:

  • wykorzystanie obiektywu szerokokątnego do stworzenia przerysowanych kadrów,
  • wykonanie zdjęcia detalu, który można powiązać z osobą fotografowaną lub tematem sesji,
  • w przypadku sesji portretowych, urozmaiceniem może być pokazanie osoby fotografowanej na tle danego miejsca w szerszym kadrze,
  • zdjęcie przedstawiające osobę z całkowicie innej strony.

Wszystko zależy od głównego tematu sesji. Najprostszą i jednocześnie najskuteczniejszą radą, którą mogę Wam przekazać jest to żebyście popatrzyli na daną osobę i sesję całkowicie od innej, nietypowej strony. Wszelkie kombinacje i udziwnienia mogą dać wyśmienite efekty.

PODSUMOWANIE

I to właśnie moje ulubione i najczęściej wykorzystywane sposoby na wprowadzenie ożywienia do zdjęć. Jak zawsze, polecam sprawdzić je w praktyce i wybrać swoje ulubione. Warto też wypracować swoje metody i swój indywidualny sposób pracy. Nie obejdzie się jednak bez aktywnego fotografowania, wówczas z czasem wszystko zacznie układać się w spójną całość, którą później będzie można określić mianem własnego fotograficznego stylu.

A teraz pamiętaj, jeżeli podobał Ci się ten odcinek to zostaw kciuka w górę oraz jeżeli jeszcze tego nie robisz to zasubskrybuj ten kanał i kliknij dzwonek obok, wówczas dostaniesz powiadomienie jak tylko wrzucę nowy film.

I to by było wszystko w tym odcinku, dzięki za uwagę i do następnego razu. Cześć, piąteczka!