fbpx

Fotografia to dziedzina artystyczna jednak, żeby robić lepsze zdjęcia trzeba cały czas ćwiczyć i się rozwijać. Dzięki temu możemy regularnie podnosić poziom naszych fotografii. Przygotowałem poradnik fotograficzny, w którym prezentuję 5 skutecznych i sprawdzonych ćwiczeń fotograficznych.


W fotografowaniu trzeba rozwijać się na wielu płaszczyznach. Nie tylko tych technicznych ale również typowo mentalnych. Warto ćwiczyć również kreatywność i patrzenie na otaczający nas świat. W filmie zaprezentowałem i omówiłem ćwiczenia fotograficzne, które pomogą Wam rozwijać się we wszystkich tych obszarach.

 

Bezpośredni link do filmu: https://youtu.be/1pi0RBx8Ug0

Chcesz wiedzieć o wszystkich filmach?
Subskrybuj kanał YT:

ĆWICZENIA FOTOGRAFICZNE

 

ZROZUMIEĆ ŚWIATŁO

Twoją misją jest zrozumienie światła. Popatrz jak ono się rozkłada na obiekcie fotografowanym. Popatrz co się stanie jeżeli przyłożysz kawałek białego kartonu z drugiej strony. Po prostu OBSERWUJ ŚWIATŁO i świadomie go kreuj.

Włącz latarkę w telefonie i oświetlaj wybrany obiekt pod różnymi kątami. Zobacz jak zmienia się jego wygląd za sprawą oświetlenia. Próbuj również to światło modyfikować, zobacz co się stanie jeżeli weźmiesz kawałek papieru śniadaniowego i przez niego przepuścisz światło. Zobacz jak zmienią się cienie.

Eksperymentuj ze światłem również kiedy fotografujesz ludzi. Popatrz jak zmienia się osoba fotografowana jeżeli ustawisz ją pod różnymi kątami względem światła.

Takie ćwiczenie pozwoli Ci lepiej zrozumieć światło i mieć jego większą świadomość podczas fotografowania.

Sprawdź również inny poradnik fotograficzny, w którym pokazuję trik, który zmieni Twoje postrzeganie światła:

Czytanie światła zastanego – DŁONIĄ

 

EKSPERYMENTUJ Z PERSPEKTYWĄ

To ćwiczenie pomoże Ci lepiej zrozumieć wpływ perspektywy, z której fotografujesz na obiekty, którym robisz zdjęcia. Sfotografuj wybrany obiekt lub osobę z różnych kątów. Zrób zdjęcia pod każdym możliwym ustawieniem a później przeanalizuj te fotografie.

Zrozumiesz jak diametralnie te zdjęcia są od siebie inne. Ich wydźwięk jest nieporównywalny.

Pamiętaj również o tym, że często nawet mały ruch w górę lub w dół może mieć znaczący wpływ na efekt końcowy. Dlatego warto zrozumieć perspektywę w fotografii!

 

TYLKO 20 ZDJĘĆ NA SESJI

W dobie aparatów cyfrowych możemy robić zdjęcia praktycznie bez końca. Przecież to nic nie kosztuje.
Przez to zatraca się to co najlepsze, czyli myślenie podczas fotografowania.

Idź na sesję, zapełnij kartę pamięci tak, żeby móc zrobić np. tylko 20 zdjęć. Ani jednego więcej, bez usuwania i kombinowania. To spore ograniczenie ponieważ nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Dzięki temu zobaczysz o ile bardziej świadomie podejdziesz do robienia zdjęć; kompozycji, ustawienia osoby fotografowanej i całej wizji kadru.

Warto 🙂

 

JEDEN OBIEKTYW / JEDNA OGNISKOWA

Weź ze sobą na sesję jeden obiektyw. A jeżeli masz zooma to wybierz jedną ogniskową i nie zmieniaj jej podczas fotografowania. Jednak staraj się za jej pomocą wykonywać różne ujęcia – zarówno pokazujące więcej przestrzeni jak i mniej. Zasada jest prosta – jedna ogniskowa różne ujęcia.

Warto powtarzać ćwiczenie i za każdym razem wybierać inną ogniskową, najlepiej wszystkie odmienne – tak, żeby efekty były zawsze całkowicie inne.

W ten sposób zobaczysz potencjał danej ogniskowej. Zrozumiesz jak wybrana ogniskowa wpływa na efekt końcowy. Dzięki temu bardziej świadomie dobierzesz ją do swoich sesji oraz odpowiesz sobie na pytanie jaki obiektyw będzie dla Ciebie najlepszy.

Poza tym, sprawdź artykuł JAKI OBIEKTYW WYBRAĆ NA POCZĄTEK:

Jaki obiektyw wybrać na początek? Co to jest ogniskowa?

 

OD OGÓŁU DO SZCZEGÓŁU

Dobrym ćwiczeniem rozwijającym postrzeganie otaczającego nas świata jest fotografowanie wybranej rzeczy na dwa sposoby. Najpierw robisz ujęcie całego obiektu a następnie jego wybranego detalu. W ten sposób możesz pokazać np. osobę fotografowaną oraz jej atrybut. Dobrym przykładem będzie piłkarz. Sfotografuj całą sylwetkę a następnie buty które trzyma w ręce. W ten sposób przedstawisz wybrany temat na dwa różne sposoby, które będą do siebie harmonijnie pasować.