fbpx

Aparat fotograficzny skrywa wiele funkcji. Wiele z nich jest kompletnie zbędna ale są również takie, które znacząco ułatwiają fotografowanie i powodują, że o wiele lepiej i szybciej możemy uzyskać taki efekt jaki mamy w głowie. W najnowszym filmie na kanale mówię o moich ulubionych funkcjach w aparacie fotograficznym.


Bezpośredni link do filmu: https://youtu.be/3gBIYmSoSBw

 

Wykrywanie oczu

Najważniejszą dla mnie funkcją w moich aparatach jest wykrywanie oczu. Dzięki tej funkcji ilość ostrych zdjęć znacząco się zwiększył.  Zawsze ostrość mam tam, gdzie tego oczekuję czyli na oku. Aparat dzięki algorytmowi wyszukuje oko człowieka i śledzi go przez cały czas. 

 

Śledzenie ruchu

Kolejną bardzo  istotną funkcją, którą najczęściej łączę z wykrywaniem oczku jest śledzenie ruchu. Jest ona dostępna w aparatach od bardzo dawna, ale obecnie działa fenomenalnie. Nowsze aparatu mają tak dobrze rozwinięty system śledzenia ruchu, że możemy wskazać jakiś obiekty, który będzie śledzony.

 

Programowanie przycisków

Istotną funkcją w obecnych aparatach jest fakt, że mogę sobie zaprogramować w dowolny sposób przyciski na korpusie. Producenci poszli do przodu i dzięki temu każdy przycisk, jaki znajduje się na moich aparatach można zaprogramować pod daną funkcję tak, aby mieć go zawsze pod ręką. 

 

Symulacja ekspozycji

Ta funkcja z kolei bardzo mocno wpłynęła na moje fotografowanie. Dzięki symulacji ekspozycji widzimy na ekranie aparatu, bądź w wizjerze obraz który za chwilę zostanie zarejestrowany. To, jaki obraz widzimy w danym momencie na ekranie i w wizjerze, będzie dokładnie taki tuż po zrobieniu zdjęcia. Dzięki temu widzimy na bieżąco jaką ekspozycję finalnie otrzymamy na zdjęciu. 

 

Auto ISO

Dobrze jest automatyzować swoją pracę. Korzystam z niej szczególnie podczas fotografii reportażowej. Dzięki automatycznemu dostosowaniu ISO mogę fotografować na stałym czasie naświetlania, bez ciągłego kontrolowania, czy zdjęcia są odpowiednio doświetlone. To aparat ma za zadanie odpowiedni podnieść, lub obniżyć tę wartość, aby ekspozycja była poprawna.  Dodatkowo mogę korzystać z kompensacji ekspozycji, czyli zwiększyć bądź zmniejszyć jasność zdjęcia. 

 

Alarm prześwietleń

Mamy zwolenników i przeciwników tej funkcji. Ja korzystam z niej fotografując na zewnątrz, kiedy jest dużo światła. Alarm prześwietleń podświetla na czarno miejsca, które są w tym momencie przepalone na fotografii. Jest to sygnał aby skorygować ekspozycję, ponieważ będzie nam ciężko wyciągnąć detale nawet fotografując w RAWach. 

 

Oznaczanie zdjęć

Na sesji portretowej zdarza się tak, że pokazuję osobie fotografowanej efekty naszej pracy. Kiedy widzę bardzo pozytywną reakcję modelki/modela na daną fotografię, jest to dla mnie znak, aby podczas selekcji iść w tym kierunku i wówczas zaznaczam to zdjęcie gwiazdką. Wrzucając zdjęcia do Lightrooma, widzę te oznaczenia i mogę na ich podstawie dokonywać selekcji. 

 

Mikro regulacja obiektywów 

Ta funkcja dotyczy lustrzanek. Pozwala ona skalibrować wybrany obiektyw konkretnie do naszej lustrzanki. Często te aparaty mają problemy z back lub front focusem. Dzięki mikrokalibracji możemy dopasować dany obiektyw pod nasz korpus bez wysyłania do specjalistów i serwisów.