fbpx

Witajcie w drugiej części wpisu!

Zgodnie z zapowiedzią bohaterem (fotograficznym) tego wpisu jest okta 90cm z gridem, która odpowiadała za światło główne.
Dodatkowo użyłem stripbox-a oraz blendy 120x90cm. We wpisie prezentuję 2 setupy oświetleniowe i opisuję szczegóły wykonania zdjęć. Zapraszam do czytania, oglądania i komentowania.

 

KONCEPCJA:

Stylizacje omówiłem szczegółowo w poprzednim wpisie, zatem jeśli ktoś nie czytał poprzedniego tekstu to warto nadrobić zaległości: http://fotoblysk.com/?p=839
Zmieniła się natomiast koncepcja świecenia. Klimat zdjęć miał być tym razem całkowicie inny. Tło miało być znacznie ciemniejsze a światło miało tworzyć lekko tajemniczy klimat. Dlatego właśnie wykorzystałem oktę z gridem, która odpowiednio ustawiona realizowała założony plan.


WYKONANIE:

Do stworzenia klimatu, który wyrażał moją wizję wykorzystałem oktę 90cm z gridem jako główne źródło światła- ustawiona po mojej prawej stronie pod kątem około 40-45*. W teb sposób jedna część twarzy pozostaje w cieniu.
Chciałem dodać światło dopełniające cienie- wykorzystałem blendę 120x90cm, którą model trzymał na kolanach. Dzięki temu otrzymałem oprócz wypełnienia cieni dobrze wpasowujący się charakterystyczny blik w oku.
Ostatnim źródłem błysku był stripbox, który świecił po mojej lewej stronie od tyłu i tworzył  światło kontrowe, które obrysowywało zacienioną część twarzy.

 

SETUP:

lighting-diagram-1419341888

EFEKT:


1/125s | f/13 | ISO: 100 | 85mm
N74A5217

1/125s | f/13 | ISO: 100 | 50mm
N74A5205

1/125s | f/13 | ISO: 100 | 50mm
N74A5213

W tej części sesji wykonałem jeszcze jedno zdjęcie, tym razem z nieco odmiennym ustawieniem światła.
Adrian jest kolejną osobą, która chciała mieć zdjęcie z pająkiem. Nie pozostało mi nic innego jak zrobić zdjęcie określane już mianem firmowego 🙂
Światło to typowy clamschell. Okta ustawiona od góry na wprost modela, skierowana pod kątem około 45* i blenda od dołu, również na wprost, jako wypełnienie cieni.
W ten oto prosty sposób mamy bardzo dobrze sprawdzające się oświetlenie, które bardzo dobrze pasuje do kadrów Beauty.

SETUP:

EFEKT:

1/125s | f/11 | ISO: 100 | 85mm
N74A5275

PODSUMOWANIE:

Bardzo lubię to ustawienie światła ze względu na efekt, który dzięki niemu uzyskuję. Idealnie pasuje on do tego typu kadrów i wygląda po prostu dobrze i efektownie. Natomiast clamschell to bardzo uniwersalne ustawienie dzięki, któremu niemal każdy wygląda na zdjęciach dobrze. Jestem w trakcie tworzenia konkretnego artykułu o tym właśnie ustawieniu. Wówczas opiszę wszystkie szczegóły.

Podsumowując dwie części sesji, zdjęcia, które wykonałem są zupełnie odmienne. Tak jak modyfikatory, z których skorzystałem. W pierwszej części skorzystałem tylko z  Beauty Dish-a, którego wykorzystałem na dwa sposoby. Natomiast w drugiej części zmieniłem BD na Oktę  oraz dodałem 2 źródła światła- jedno odbite (blenda) oraz stripbox tworzący kontrę.
Wykonałem również zdjęcie z typowym ustawieniem światła clamschell, które tak jak powiedziałem jest bardzo uniwersalne i poświęcę mu osobny artykuł.

Dziękuję za czytanie i czekam na Wasze komentarze! 🙂