fbpx

“Kupię aparat, który robi ładne zdjęcia” kilka dni temu przeczytałem taką ofertę na jednej z grup fotograficznych na facebooku. Oczywiście to nie pierwsze i ostatnie takie pytanie. Dlatego postanowiłem poruszyć temat, wypowiedzieć się oraz uświadomić niektórym osobom pewne rzeczy związane z fotografią.


Podczas sesji zdjęciowych często otrzymuję rozmaite pytania od moich klientów. Niektóre osoby interesują się fotografią, niektórzy po prostu pytają o coś z czystej ciekawości, ale niejednokrotnie słyszę komplementy “ale ten aparat robi piękne zdjęcia”.

Czuję się wówczas jakbym dostał policzek w twarz i to taki soczysty.

Ale zaraz, zaraz, przecież ktoś chciał być miły i pochwalić piękne zdjęcia (podkreślając zasługę dobrego aparatu), więc czego ja się czepiam?!

Fakt, faktem, że osoby, które wypowiadają te słowa, często nie mają pojęcia o tym, że mogą nimi urazić fotografa. Dlatego czas wyjaśnić pewne kwestie i powiedzieć jak jest.

Fotograf robi zdjęcia, aparat tylko rejestruje obraz 

Tę sentencję wszyscy fotografowie powinni mieć zamieszczoną jako zdjęcie w tle. Powinna ona wisieć w każdym porządnym zakładzie fotograficznym i w każdym miejscu związanym z fotografią.

Wówczas osoby, które żyją w przekonaniu, że aparat odwala całą robotę za fotografa zastanowiłyby się nad słusznością swojej tezy.

Przejdźmy do rzeczy i rozłóżmy tę kwestię na czynniki pierwsze.

Aparat w rękach laika

Za każdym zdjęciem stoi jakaś osoba. Człowiek, który wyzwolił migawkę i zarejestrował obraz, który chciał uchwycić. Nie ważne czy zrobił to świadomie i w sposób w pełni przemyślany. Po prostu on skierował aparat w konkretnym kierunku i wcisnął spust migawki.
W związku z tym, już na samym początku kwestia, że to aparat robi zdjęcia lega w gruzach.

Dajmy na to, że jest dwie osoby początkujące, nie znające się kompletnie na fotografii, po prostu tylko pstrykają zdjęcia, od tak, okazjonalnie w trybie pełnej automatyki.
Część osób od razu pomyśli, że zrobi lepsze zdjęcie ten, który będzie miał lepszy aparat ponieważ on lepiej automatycznie dogra ustawienia i zdjęcie będzie cudowne. Otóż NIE!

Lepsze zdjęcie zrobi ten, kto będzie miał lepszy zmysł, poczucie estetyki i będzie potrafił obserwować światło i otaczający go świat. Nawet jeżeli automatyka zadziała lepiej w jednym przypadku to efekt końcowy zostanie zepsuty poprzez brak wyżej wymienionych zdolności.

W końcu nawet najlepszym sprzętem można zrobić beznadziejne zdjęcie. Czyż nie mam racji? Wystarczy popatrzeć na niektóre strony autorów typu “photography”. Według niektórych lustrzanka + dopisek przy nazwisku “photography” = fotograf.

Właśnie, dlatego w fotografii zawsze najważniejszym ogniwem będzie człowiek, aparat to tylko środek przekazu, narzędzie pozwalające przedstawić swoją wizję.

Aparat w rękach zaawansowanego

Sprawa ma się już trochę inaczej gdy porównamy bardziej zaawansowanych pasjonatów fotografii. Mam tutaj na myśli osoby, które potrafią ustawiać parametry, liznęli trochę innych podstaw oraz potrafią dostrzegać “więcej niż inni”.

Tutaj dalej wspólnym mianownikiem może być określony sprzęt. W większości przypadków, jeżeli damy dwóm pasjonatom fotografii dokładnie ten sam aparat i wypuścimy ich w plener, to wrócą z całkowicie innym materiałem. Zarówno pod względem technicznym jak i wizualnym.

Wszystko za sprawą innych podglądów, mentalności, postrzegania świata czy posiadanych umiejętności.

Więc należałoby powiedzieć, że fotografie to zasługa fotografa a nie sprzętu. W końcu zawsze jedno zdjęcie będzie się podobać mniej a drugie bardziej.

Laik vs zaawansowany

Teraz porównajmy totalnego laika, który tylko i wyłącznie pstryka zdjęcia na wakacyjnych wypadach w trybie auto i nie ma zielonego pojęcia o fotografii, z zaawansowanym fotografem, który ćwiczy, uczy się i często robi zdjęcia sprawdzając wiedzę w praktyce.

Gdyby tego było mało, wypuśćmy ich z tym samym sprzętem na ślub. Od przygotowań po oczepiny i plener w innym dniu. To w końcu olbrzymi miks skrajnych warunków, począwszy od światła przez trudne do sfotografowania momenty, kończąc na umiejętności pracy z ludźmi podczas sesji zdjęciowej.

Wyobrażacie sobie jak tryb auto poradzi sobie w takich warunkach? Wyobrażacie sobie sesję ślubną, w której totalny laik ma wykorzystać zastane warunki i pomaga w odpowiednim ustawieniu pary? Przepraszam ale ja sobie tego nie wyobrażam i umówmy się, że nie chcę nawet o tym myśleć 😉

Ale przecież to aparat robi piękne zdjęcia, nie człowiek! Właśnie tak myślą niektóre osoby.

Dobry sprzęt ułatwia pracę

Wysokiej jakości aparat, obiektyw i akcesoria fotograficzne pomagają w lepszym wykonywaniu zdjęcia. POMAGAJĄ ale nie robią wszystkiego za nas! Nie ustawiają idealnie (jak nam się zamarzy) parametrów, nie ustawią za nas kadru, nie będą kreatywnie wykorzystać światła.

Dobry aparat po prostu ułatwia fotografowanie, pomaga osiągnąć lepszą jakość fotografii czy robić zdjęcia w trudnych warunkach oświetleniowych. Jednak nigdy sprzęt nie zastąpi inteligencji emocjonalnej człowieka i nie odda jego postrzegania rzeczywistości. Dlatego zestaw fotograficzny zawsze będzie tylko narzędziem.

Dobra jakość nie jest synonimem dobrego zdjęcia

Bardzo, bardzo dużo osób wpada w pułapkę jakości zdjęć. Niektórzy po prostu jeżeli widzą wyśmienitą pod względem jakościowym fotografię od razu wpadają w zachwyt. Nie liczy się już nic innego. Co tam kadr, poucinane kończyny czy nierównomierne oświetlenie. Ważne, że jest JAKOŚĆ!

Wszystko przez to, że część osób po prostu nie ma możliwości na wykonanie fotografii w tak dobrej jakości. Dlatego kiedy widzą taką fotografię są w niebo wzięte.

Niestety, wiece jaka jest prawda. Dobra jakość nie jest synonimem dobrego zdjęcia, nigdy nie była i nigdy nie będzie. Dlaczego fotografie z dawnych lat, które nie mają takiej jakości jak te, które możemy robić dzisiaj są tak cenione przez innych pasjonatów? Po prostu wykonywał je wyśmienity fotograf, dzięki temu fotografie mają “to coś”, po prostu mają duszę.

PODSUMOWANIE

Przykro mi to stwierdzić, ale nie ma czegoś takiego jak “aparat, który robi ładne zdjęcia”. Nie da się kupić sprzętu w pakiecie z wiedzą, zmysłem czy poczuciem estetyki. Tego trzeba się uczyć, rozwijać te umiejętności i testować je w praktyce. Tylko wtedy z aparatu można wycisnąć wszystko to co najlepsze.

Chciałbym żeby ten artykuł został przeczytany nie tylko przez osoby zainteresowane fotografią. Moim celem są również osoby postronne, które nie mają świadomości tego, że za sprawą dobrych zdjęć stoi człowiek a nie maszyna za kilkanaście tysięcy złotych.

Dlatego właśnie postanowiłem napisać ten artykuł a Was proszę o pomoc w jego rozpowszechnieniu. Dzięki blogowi i Wam mam możliwość docierania do tak dużej grupy osób.
Cieszę się, że wspólnie możemy robić dobre rzeczy dla fotografii i uświadamiać innym jak jest w rzeczywistości.

W związku z tym, jeżeli ten artykuł był dla Ciebie wartościowy lub chcesz dostarczyć go swoim znajomym, udostępnij go proszę. Dzięki w imieniu moim i fotografii 🙂


Koszulka fotograficzna “Robię Zdjęcia” dostępna pod linkiem: http://sklep.fotoblysk.com 

Więcej artykułów: Podstawy Fotografii