fbpx

Po przerwie wracam do AskFotoShow, czyli filmów, w których odpowiadam na Wasze pytania. Tym razem będzie trochę nowych zasad oraz oczywiście ciekawych tematów fotograficznych. Odpowiem dlaczego nie lubię TTL-u, za co uwielbiam obiektyw 85mm oraz jakie zdjęcia sprzedają się najlepiej. Ciekawie? A to tylko kilka tematów, które poruszyłem w odcinku. 


Zapraszam do obejrzenia!

Bezpośredni link do filmu: https://youtu.be/x263AwPx0Zg

Chcesz wiedzieć o wszystkich filmach? Subskrybuj kanał YT:

Transkrypt odcinka

Witam w szóstym odcinku AskFotoShow, serii, w której Wy zadajecie pytania a ja na nie odpowiadam! Dzisiaj będzie o tym jakie zdjęcia najlepiej się sprzedają, o sposobach na zdjęcia makro, kompensacji ekspozycji i jeszcze kilku innych ciekawych rzeczach. Zaczynamy!

Dziękuję za Wasze pytania, pojawiło się ich bardzo dużo dlatego nie wszystkie trafiły do odcinka. Jednak na te pozostałe odpowiedziałem w komentarzach pod poprzednim filmem. Kanał subskrybuje już ponad 7 000 osób więc pytań będzie coraz więcej. Co za tym idzie, w odcinkach będą pojawiały się najciekawsze pytania a przede wszystkim te, które się nie powtarzają.

Dlatego zachęcam wszystkich do obejrzenia poprzednich odcinków, być może odpowiedziałem już na podobne pytania.

Przejdźmy teraz do odpowiedzi na pytania

Jakie zdjęcia się najlepiej sprzedają?

To zależy. Popyt na zdjęcia jest w różnych branżach. Jednak nie każdy prezentuje taki poziom żeby wbić się w daną branżę. Nie mniej jednak, myślę, że najłatwiej o klienta będzie w sesjach indywidualnych i ślubach. Klientów jest bardzo dużo więc zlecenia z tych dziedzin będą kwestią czasu. Oczywiście o ile portfolio fotografa stoi na dobrym poziomie.

Jestem zafascynowany zdjęciami macro. Posiadam sprzęt Canon EOS 1300D ze zwykłym obiektywem kitowym. Moje pytanie to w jaki obiektyw macro powinienem się wyposażyć? Dodam, iż chciałbym go zakupić w miarę rozsądnej cenie. Pozdrawiam!

Dla każdego rozsądna cena to coś innego. Dla mnie w rozsądnej cenie dostępny jest Canon 100mm macro i ten sprzęt mogę polecić.
Jeżeli szukamy jeszcze tańszego rozwiązania to dobrym pomysłem będzie zakup pierścieni pośrednich, które umożliwią użycie dotychczasowego obiektywu w makro fotografii.

Chciałbym się dowiedzieć trochę o lampie błyskowej do aparatu. Chodzi o to jakie lampy są najlepsze do fotografowania imprez okolicznościowych w pomieszczeniu przy słabym świetle, jak np. ślub, urodziny i tak dalej, tak żeby nie było widać paskudnych cieni na ścianach tak jak to wygląda przy użyciu lampy umieszczonej w aparacie.

Bardzo lubię lampy od Yongnuo. Są znacząco tańsze niż systemowe a jakością aż tak mocno im nie ustępują.
Jaki model wybrać? Wszystko zależy od Twoich preferencji. Przede wszystkim czy potrzebujesz automatyki czy trybu HSS, który umożliwia błyskanie z krótkimi czasami.

Jeżeli ma to być, prosta i tania lampa manualna to brałbym YN 560 III lub IV. Ma stosunkowo dużą moc, pełną regulację mocy, fotocelę i wyświetlacz, na którym zmieniasz wszystkie opcje.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie pierwszego aparatu? Na jakie parametry uważać? Dodam jeszcze, że również zdarza mi się coś nagrać, więc i funkcje wideo by się liczyły.

Wszystko zależy od kilku czynników, między innymi od tego co będziesz fotografował oraz ile chciałbyś przeznaczyć na inwestycję. Podstawowymi kryteriami niech będą dla Ciebie następujące rzeczy:

  • tryb manualny, pozwoli na pełną kontrolę parametrów ekspozycji,
  • obsługa plików raw, wyciągniesz ze zdjęć wszystko to co najlepsze,
  • możliwość zmiany obiektywów, będziesz mógł kupić obiektyw pod konkretne potrzeby,
  • wizjer (w niskim budżecie najlepiej optyczny).

To podstawy, które przede wszystkim zagwarantują Ci możliwość nauki i rozwijania się w fotografii.

Balans Bieli: czy używasz wyłącznie ustawień manualnych? Ja, jak narazie posługuję się gotowymi “programami” dostępnymi w aparacie i w większości przypadków zdaje to egzamin.

Jeżeli chodzi o balans bieli to ustawiam go “na oko” lub stosuję tryb automatyczny. Wszystko dlatego, żę fotografuję w RAWach, a co za tym idzie, balans bieli bez utraty jakości dopasuję w Lightroomie.

Kiedy najlepiej używać kompensacji ekspozycji? Czy nie lepiej sterować podstawowymi parametrami ekspozycji?

Kompensację ekspozycji stosuję kiedy korzystam z trybu preselekcji przysłony. Robię to w taki sposób, że jeżeli zobaczę na ekranie aparatu za ciemne lub za jasne zdjęcie to stosuję właśnie wspominaną kompensację. Wówczas wprowadzam korektę i w ten sposób fotografuję otrzymując poprawną ekspozycję.

Przymierzam się do zakupu pierwszej lustrzanki i rozpoczęcia przygody z fotografią. Chciałabym poznać Twoja opinie na temat Nikona D7100 czy to dobry wybór? Jaki dobrać obiektyw? Czy jest coś co jeszcze mi się przyda na start? albo czy polecasz inny sprzęt?

To całkiem dobry aparat dla średniozaawansowanych więc nie dość, że bez problemu nauczysz się na nim fotografować to z czasem będziesz potrafiła wykorzystać również bardziej zaawansowane możliwości sprzętu.
Pytasz o obiektyw na start; jak zwykle w takim przypadku odpowiem, zależy co chcesz fotografować. Na początek wykorzystaj nawet obiektyw kitowy a kiedy będziesz już wiedzieć jaki jest główny temat Twoich zdjęć, będziesz mogła zainwestować w lepszy obiektyw dopasowany do Twoich potrzeb.

Czy jeśli kupię zamiast świetlówek, żarówki led o białej barwie światła to będzie tak samo dobre światło do zdjęć/filmów?

Jeżeli kupisz żarówki o takiej samej temperaturze barwowej to osiągniesz całkiem dobre rezultaty. Pamiętaj jednak, że tanie ledy mają niskie CRI przez co skóra może wpadać w różne zafarby.

Michał mam pytanie odnośnie wyboru obiektywu portretowego – 85/1.8 vs 70-200/2.8, do pełnej klatki. Co zdecydowało, że wybrałeś 85/1.8? Dość powszechnie do portretów poleca się właśnie zoomy typu 70-200/2.8. Wiadomo, że są one dużo większe, cięższe i droższe, ale ciekaw jestem co kierowało Tobą przy wyborze szkła 85/1.8?

Za 85mm przemawia przede wszystkim lepsze światło, małe rozmiary, waga oraz jakość obrazu. W tej cenie ciężko o cokolwiek lepszego. 70-200 jest dla mnie na ten moment zbyt niepraktyczny. Zamiast 70-200 wolałbym raczej coś pokroju 135mm f/2.

Czy warto zainwestować w lampę z TTL ? Obecnie posiadam YN 560IV, mam na oku lampę Yongnuo YN-568EX II ETTL . Chce używać jej na małych przyjęciach (chrzty, śluby). Zaczyna mnie denerwować to osobne ustawianie aparatu i lampy ..

W moim przypadku TTL jest całkowicie niepotrzebny. Mówiłem o tym w poprzednich odcinkach AskFotoShow. Wolę sam kontrolować parametry zarówno aparatu jak i lampy. TTL ustawia automatycznie moc lampy przez co nie mamy pełnej kontroli na tym co zobaczymy na ekranie aparatu. Ustawienie nie jest trudne, wystarczy po prostu kontrolować to co pojawia się na ekranie aparatu i dokonywać ewentualnych korekt.

PODSUMOWANIE
Na tym kończymy tę serię pytań i odpowiedzi. Jeżeli chcesz żebym odpowiedział na Twoje pytanie, zostaw je w komentarzu pod tym filmem. Prosiłbym o konkretne, sprecyzowane ale również krótkie pytania. Wówczas jest mi dużo łatwiej na nie odpowiedzieć.

Subskrybuj kanał jeżeli jeszcze tego nie robisz, wówczas będziesz wiedział o każdym nowym filmie na kanale. Zostaw też kciuka w górę jeżeli podobał Ci się ten odcinek.

I to by było wszystko w tym odcinku, dzięki za uwagę i do następnego razu. Cześć!