fbpx

Seria, w której prezentuję różne pomysły na zdjęcia, zarówno w plenerze jak i w studio. Po krótkiej przerwie czas powrócić do artykułów o tej tematyce. W tym wpisie przedstawię już 34 sposób na ciekawe zdjęcia. To sporo jednak jeszcze wiele przed nami. 
W tym artykule przedstawiam jak kreatywnie wykorzystać światło byłskowe oraz światło ciągłe na raz. Z moich eksperymentów wyszło całkiem niezłe zdjęcie w stylu filmowym.


Pomysł na zdjęcie

Tym razem moim celem było połączenie rozmytego zdjęcia z ostrym zdjęciem. Brzmi to delikatnie mówiąc dziwnie. Jednak miałem plan, który, jak twierdziłem miał dać zaplanowany efekt.

W moim zdjęciu chciałem osiągnąć smugę, którą stworzę moim ruchem. Do tego zamierzałem dodać zamrożoną błyskiem postać. W ten prosty sposób powstanie wrażenie ruchu uchwycone na jednej fotografii.

 

 Jak zrobić takie zdjęcie?

Wymyśliłem sobie to w ten sposób, że aparat ustawię na długi czas naświetlania. Stwierdziłem, że wystarczy mi około 2-3 sekundy. Tak też było w praktyce. Rozstawiłem lampę błyskową studyjną ze światłem modelującym (słaba żarówka, około 40W).

Stwierdziłem, że oświetlę swoją postać błyskiem. Po błysku aparat nadal będzie wykonywał zdjęcie. Jednocześnie cały czas będzie włączone światło modelujące przez co wszystkie moje ruchy będą zarejestrowane w kadrze. Zatem błysk zamrozi mój ruch i stworzy podstawę portretu natomiast ciągle świecące światło modelujące (zgaśnie tylko podczas błysku) pozwoli na stworzenie rozmycia.

Efekt najlepiej widoczny jest na ciemnym tle. Na jasnym, znacznie gorzej widać smugę.

W podobny sposób można działać w ciągu dnia z lampą systemową. Lampa zamrozi ruch, natomiast światło stałe będzie umożliwiało rozmycie ruchu. Z tym, że należy wybrać dosyć ciemne miejsce aby nie prześwietlić zdjęcia (z racji długiego czasu naświetlania) i lampą systemową przebić światło dzienne.

Setup

Do wykonania zdjęć wykorzystałem okte 90cm z gridem, którą ustawiłem pod mocnym kątem. Grid i duży kąt gwarantował mi ciemne tło, które w tym zdjęciu odgrywało bardzo dużą rolę.

lighting-diagram-61k6ilkcsi

 

Obróbka

Podczas wykonywania zdjęć nie kategoryzowałem go. Nie miałem również pomysłu na obróbkę. Dopiero podczas pierwszych eksperymentów w Lightroomie stwierdziłem, że te kadry pachną mi tymi filmowymi. Dlatego postanowiłem dodać im charakteru i obrobić w takim właśnie stylu.

Lekko niebieski czarno biały zawsze kojarzył mi się z plakatami z horrorów czy thrillerów. Wystarczyło całkowicie zmniejszyć nasycenie zdjęcia oraz odpowiednio ustawić krzywe i efekt gotowy. Do tego dodałem kilka posunięć podstawowymi suwakami typu: kontrast, czernie, biele i tym podobne.

 

Efekty

2s | f/7.1 | ISO: 100 | 50mm Mocne poruszenie- szybki ruch.

N74A7388a

3.2s | f/7.1 | ISO: 100 | 50mm Przesunięcie na bok i pozostanie w miejscu.

N74A7375.ajpg

 

 

Podsumowanie

Ostatnio, bardzo zafascynował mnie długi czas naświetlania i eksperymenty z nim związane. Wykorzystując go w sposób świadomy, jak widać powyżej, można osiągnąć bardzo ciekawe fotografie. Mam jeszcze kilka pomysłów na jego kreatywne wykorzystanie.

Jak wspomniałem we wpisie, nie jest tu koniecznością lampa studyjna. Wystarczy systemówka + światło dzienne a efekt może być równie dobry.

To by było na tyle, teraz czekam na Waszą aktywność! 🙂

INNE POMYSŁY NA ZDJĘCIA: TUTAJ