fbpx

Analogowy efekt w zdjęciach cyfrowych jest bardzo popularny i często wiele osób próbuje go osiągnąć metodą prób i błędów lub po prostu nakładając przeróżne gotowe filtry. Niestety z różnym skutkiem. Dlatego w tym artykule chciałbym pokazać Wam jaki jest mój sposób na tego typu zdjęcia.


Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że efekt zdjęć analogowych to nie tylko odpowiednia obróbka, która zamaskuje cechy cyfrowe na zdjęciu. To całość, na którą składa się jeszcze kilka innych czynników. Najważniejszym z nich jest odpowiedni dobór parametrów ekspozycji oraz umiejętne oświetlenie kadru. Do całości warto dołożyć również odpowiednią, klasyczną stylizację. Dopiero po mądrym wykonaniu powyższych czynności można zabierać się za przemyślaną obróbkę.

Podsumowując, na efekt analogowy składa się:

  • odpowiedni dobór parametrów ekspozycji
  • umiejętne i świadome oświetlenie postaci
  • stylizacja i aranżacja
  • obróbka
POMYSŁ NA ZDJĘCIE

Zacznę od koncepcji i pomysłu na zdjęcie. Zamarzył mi się efekt rodem ze średniego formatu. Ten rodzaj sprzętu kojarzy mi się raczej ze zdjęciami studyjnymi. Dlatego postanowiłem, że zdjęcie, które wykonam będzie zrobione również w warunkach studyjnych.

Fotografia musiała zostać wykonana z niską wartością przysłony ponieważ tego rodzaju zdjęcia, zazwyczaj mają małą głębię ostrości. Pozostałe parametry nie miały znaczenia. Myślałem o dodaniu szumu poprzez zwiększenie czułości ISO, jednak pomysł ten nie mógł się udać z racji tego, że mój aparat zaczyna szumieć od wartości ISO: 2000. W związku z tym stwierdziłem, że szum dodam już podczas obróbki.

Do całości musiałem dobrać ciekawą i jednocześnie klasyczną stylizację. Postawiłem na prostotę i ubrałem czarny, ponadczasowy golf.

Założyłem również, że na zdjęciu chciałbym mieć ciemne tło. Istniało jednak ryzyko, że wówczas golf mocno zleje się z nim, przez co całość będzie wyglądała po prostu źle. Miałem jednak pewien dobry pomysł jak rozwiązać ten problem, ale o tym w kolejnym punkcie.

Od samego początku wiedziałem, że w tej fotografii nie będzie koloru. To było moje podstawowe założenie.

WYKONANIE

Jeżeli dobrze zaplanujemy i przemyślimy zdjęcie, które chcemy wykonać to znacznie łatwiej przyjedzie nam uzyskać wymarzony efekt. Tak też było w moim przypadku.

Zacząłem od najtrudniejszej rzeczy czyli od ustawienia światła. Od samego początku wiedziałem jakiego modyfikatora głównego użyję. Był to Beauty Dish 70cm z gridem. Ustawiłem go tym razem tak żebym nie miał na środku twarzy bardzo mocnych cieni a żeby pojawiał się on przede wszystkim na prawym policzku. Zatem nie ustawiałem go pod dużym kątem i pochyleniem.

N74A0794To nie był koniec ustawiania światła. W ten sposób otrzymywałem bardzo ciemne tło, które zlewałoby się z golfem. Trzeba było zająć się ciekawym doświetleniem tła w taki sposób aby nie zepsuć klimatu fotografii.

Z pomocą przyszła najzwyklejsza lampa reporterska. Chciałem nią oświetlić tło ale nie mogłem tego zrobić nie stosując przy tym żadnego modyfikatora światła. W sytuacji, w której zastosowałbym gołą lampę błyskową oświetliłbym absolutnie całe tło a co za tym idzie efekt byłby lekko mówiąc niezamierzony.

Rozwiązanie było banalnie proste. Musiałem po prostu zastosować grid, który ukierunkuje światło. Miałem już kilka takich wykonanych z czarnych rurek barmańskich. Całość wystarczy założyć na lampę i ustawić kierunek błysku.

Ustawiłem ją w takim kierunku aby oświetlała środek tła, który wypadał bezpośrednio za moimi plecami. Dzięki temu czarny golf nie zlewał się z tłem a zdjęcie nie traciło klimatu.

 N74A0779

Całość dobrze zobrazuje poniższy diagram oświetleniowy.

 lighting-diagram-1460627730

PARAMETRY

Teraz przyszło dobrać odpowiednie parametry ekspozycji. Czas, standardowo ustawiłem na 1/125s natomiast ISO na 100 żeby uzyskać najlepszą jakość zdjęcia. Ostatnim parametrem i tym najważniejszym była przysłona. Musiała być ona niska żeby na fotografii ukazał się efekt rozmycia, który w tym przypadku najlepiej widać na uszach. Przysłona wynosiła f/3.2.

parametry 125 32 100 85

Na tym zakończył się najważniejszy proces fotografowania. Pozostało już tylko wrzucić zdjęcie do programu i dokonać obróbki.

EFEKT KOŃCOWY

N74A0784-analog-small

OBRÓBKA

Wiele z Was z pewnością zastanawia się jak obrobiłem to zdjęcie żeby osiągnąć tytułowy analogowy efekt w pełnej krasie. Postanowiłem, że nie będę opisywał w artykule jak przechodziłem przez różne suwaki, tylko po prostu nagram dla Was film, w którym widzicie co dzieje się w programie.

Ostatni film z obróbki bardzo przypadł Wam do gustu dlatego zachęcony reakcją nagrałem kolejny, właśnie do tego artykułu. Dlatego musicie pamiętać żeby “żyć” z blogiem i wykazywać się interakcją. Lajk, udostępnienie, komentarz czy subskrypcja mówią mi o tym, że to co robię jest dobre. Nie zapominajcie o tym nigdy, ja o nowych materiałach nie zapominam nigdy 🙂

Artykuł jest częścią serii. Kliknij poniżej i zobacz inne poradniki o obróbce zdjęć:

OBRÓBKA ZDJĘĆ LIGHTROOM


Więcej poradników z Lightrooma? Znajdziesz je w tym dziale:
PORADNIK LIGHTROOM