Cytaty fotograficzne #3
Cytaty o fotografii to miła odskocznia od wszystkich, bardziej technicznych materiałów. Dzięki nim możemy na moment zastanowić się nad naszą pasją i niejednokrotnie dojść do ciekawych wniosków.
To już trzeci artykuł z tej serii. Jeżeli jeszcze nie widziałeś poprzednich to możesz przejść do nich klikając poniżej:
Tymczasem zapraszam na kolejne zestawienie i moją krótką analizę każdego z nich.
W zwykłych miejscach często jest coś niezwykłego, coś czego nie widać w pierwszym spojrzeniu.
Niejednokrotnie nawet w tych miejscach, które powszechnie uznawane są za “brzydkie” można zrobić wyśmienite zdjęcie. Wszystko zależy od tego…
…CO POTRAFISZ Z TYM ZROBIĆ.
Jeżeli:
- masz wizję,
- masz pomysł,
- potrafisz wykorzystać światło,
- wiesz co chcesz osiągnąć,to nawet wysypisko śmieci będzie atrakcyjnym miejscem do fotografowania. Wszystko zależy od Ciebie. Od nikogo innego.
Dlatego właśnie cały czas fotografujemy. Codziennie chcemy wykonać jeszcze lepsze zdjęcie niż wczoraj, co prowadzi do ciągłego rozwoju, nowych prób i wielu kombinacji.
Każdemu początkującemu fotografowi polecam robienie zdjęć jak najczęściej jest to tylko możliwe. To wyśmienita motywacja, ponieważ zazwyczaj rozwój widoczny jest gołym okiem i z dnia na dzień fotografie są lepsze.
Wprawionych twórców też to dotyczy. Każda próba to szansa na jeszcze lepszą fotografię niż poprzednio.
Wiele razy tłumaczyłem na blogu jak ważne jest ustawienie się w odpowiednim miejscu.
Niezależenie od tego czy jest to portret, krajobraz czy fotografia produktowa.
Niejednokrotnie wystarczy przesunąć się kilka centymetrów a zdjęcie niesamowicie zyskuje i jest po prostu lepsze.
Umiejętności ustawienia się w odpowiednim miejscu trzeba się również nauczyć. Na początku może to być trudne.
Im więcej praktyki tym lepsze efekty.
Aparat fotograficzny pozwala nadać sens wszystkiemu co nas otacza, nawet rzeczom, które na pierwszy rzut oka są błahe i nieistotne.
To magiczne narzędzie, które pozwala nam pokazać nasze wizje, dać szansę na wyrażenie siebie i fotografować ważne (mniej ważne również) tematy.
Dzięki temu urządzeniu możemy dokumentować historię lub ją kreować. To potężne narzędzie więc warto korzystać z niego świadomie.
Portret to faktycznie jedna z trudniejszych dziedzin fotografii. Nie tylko ze względu na aspekty techniczne ale przede wszystkim ze względu na to, że pracujemy z drugą osobą.
Trzeba wejść w relację z drugą stroną, pozwolić się jej rozluźnić, poczuć swobodnie oraz komfortowo. To prosta droga do dobrej fotografii.
W przeciwnym wypadku zamiast dobrego portretu otrzymamy zdjęcie jak z “dowodu”.
Zamiast skupiać się na tym czy fotograf wykonał zdjęcie na 1.4 czy 1.8 to warto zastanowić się nad emocjami przedstawionymi na fotografii. Niejednokrotnie są one wynikiem odpowiedniego kontaktu pomiędzy fotografem i modelką/modelem.
Przed wykonaniem zdjęcia, warto porozmawiać z osobą fotografowaną. Wówczas współpraca dla obu stron będzie o wiele przyjemniejsza a efekty o niebo lepsze.
Na początku fotograficznej drogi jest do nauki zdecydowanie najwięcej. Wszystko to wymaga niesamowicie dużo praktyki.
Jak praktyka to oczywiście robienie zdjęć.
Dlatego właśnie ten cytat jest niesamowicie prawdziwy. Pierwsze 10 000 zdjęć to mnóstwo nauki i błędów.
Całe szczęście “im dalej w las” tym łatwiej i lepiej.
Puentując, trening czyni mistrza a pierwsze zdjęcia są zawsze najtrudniejsze.
Jak to jest z tymi zdjęciami, że najczęściej widzimy same piękności?
Po prostu za sprawą zdjęć, często można dowolnie manipulować obiorcą, co jest swego rodzaju “kłamstwem”. Takie możliwości to spora pokusa do pokazywania rzeczywistości w nieco bardziej kolorowych barwach.
Fotografia pozwala na wiele. Co zrobi z tym fotograf? To już jego tajemnica.
SPRZĘTU KUPA A FOTOGRAF DUPA.
Słyszeliście tę sentencję? Zapewne wielu z Was tak.
Masa sprzętu, szczególnie na początku, nie pomaga w lepszym fotografowaniu ponieważ możliwości jest tak dużo, że fotografujący może być zdezorientowany i często nieporadnie będzie radził sobie z jego użytkowaniem.
W początkowej fazie fotograficznej drogi, bardzo dobry jest sprzętowy minimalizm, który pozwoli w pierwszej kolejności zapoznać się z aparatem, obiektywem i blendą.
Sprzęt najlepiej dokupować stopniowo i zapoznawać się z jego możliwościami po to żeby dobrze wykorzystywać go w praktyce.
Jako, że aparat fotograficzny nijako wykonuje nasze polecenia i po prostu zapisuje takie obrazy jakie my będziemy chcieli zarejestrować, to ten cytat tylko utrzymuje nas w przekonaniu, że najważniejszym ogniwem w tej całej układance nie jest dobry korpus, wyśmienity obiektyw i inne akcesoria tylko FOTOGRAF.
Jeżeli wiemy co chcemy pokazać na fotografii i jak to zrobić to, to będzie najważniejszym czynnikiem, który poprowadzi do wykonania fotografii.
Od fotografującego już tylko zależy czy zdjęcie będzie miało DUSZĘ.
Nie każde zdjęcie powinno być oczywiste i jasne.
Najlepiej kiedy pobudza ono wyobraźnię odbiorcy i zmusza do zastanowienia się i refleksji.
Początkujący z reguły lubią robić zdjęcia nazbyt oczywiste i standardowe lub całkowicie przekombinowane i całkowicie niezrozumiałe dla wszystkich.
Popadanie ze skrajności w skrajność jest też niekorzystne, dlatego należy wszystko wypośrodkować.
Często łapię się na tym, że zamiast podziwiać piękne widoki czy inne cuda to zastanawiam się:
JAKBY WYGLĄDAŁO TO NA ZDJĘCIU?
Po prostu, to takie zboczenie “zawodowe”, na które cierpi wielu fotografów. Na początku, myślałem, że to ze mną jest coś nie tak i nikt nie ma takich “odchyłów”.
Jednak kiedy poznałem innych pasjonatów, okazało się, że nie jestem sam 🙂
Na tym kończymy to zestawienie. Jeżeli śledzicie facebooka bloga to wiecie, że regularnie publikuję tam nowe cytaty. Osoby nowe, zapraszam do polubienia strony:
Wtedy będziecie na bierząco informowaniu o nowych artykułach i informacjach z życia bloga.