fbpx

Wiele osób tłumaczy się, że nie obrabia zdjęć ponieważ według nich zdjęcia powinny być wystarczająco dobre już w chwili wykonywania fotografii. Częściowo mogę się z tym zgodzić, ponieważ w chwili fotografowania powinniśmy postarać się maksymalnie aby fotografia była możliwie najlepsza. Jednak na tym nie powinna zakończyć się praca nad zdjęciami.


Wiele osób tłumaczy sobie i wszystkim dookoła to, że nie obrabiają zdjęć używając powyższych argumentów. W większości przypadków jest to tylko nieudolne usprawiedliwianie braków z zakresu obróbki zdjęć. Niczym innym. Nie poznałem jeszcze do tej pory żadnego fotografa, który robi zdjęcia, umie je obrabiać ale tego nie robi. To przecież czysta paranoja. Dlaczego? O tym piszę w dalszej części artykułu.

 

Dawne wywoływanie = dzisiejsza obróbka

Pierwszym argumentem ludzi, którzy nie obrabiają zdjęć jest to, iż kiedyś nie było Photoshopa a zdjęcia robiło się na filmie. Hmm… bardzo ciekawe. Szkoda tylko, że te osoby kompletnie nie wiedzą o tym, że w czasach ciemni fotograficznej zdjęcia były wywoływane analogicznie do dzisiejszych programów graficznych. Można było poprawić ostrość, nadać określone kolory i tym podobne efekty.

Dzisiejsze programy graficzne to dokładnie to co kiedyś było w ciemni fotograficznej z tym, że jest to zdecydowanie bardziej zaawansowane.

Przecież dawniej nie oglądaliśmy zdjęć na kliszach fotograficznych tylko gotowe odbitki, które musiały zostać wywołane. Dlatego właśnie obróbka była stosowana tak samo dawniej jak i teraz. Po prostu czasy się zmieniły, sprzęt się zmienił, techniki się zmieniły- tak samo jak i sposoby obróbki zdjęć.

 

To ostatni krok

Należy pamiętać o tym, że obróbka powinna być ostatnim krokiem, który kończy pracę nad zdjęciem. Obróbka nie powinna zmieniać zdjęcia, nie powinna ona poprawiać błędów, które powinny być skorygowane podczas fotografowania. To powinna być wisienka na torcie, która tylko uwypukli efekt, który chcieliśmy uzyskać/pokazać na zdjęciach. Nigdy nie powinna mieć miejsca sytuacja, że podczas fotografowania coś nam nie wychodzi i mówimy sobie „poprawię to w Photoshopie”. Nie, nie i jeszcze raz nie! Poprawiać należy jak najwięcej podczas fotografowania.

 

Nadać określony klimat

Obróbka fotograficzna powinna pomóc zdjęciu nadać określony klimat. Dobrym tego przykładem są dzisiejsze efekty, które imitują efekty filmowe. Niejednokrotnie fotografowie nadają zdjęciom określone tony kolorystyczne, które idealnie pasują do zdjęć, które wykonują. Podobnie jest z czernią i bielą, która pomaga w uwypukleniu emocji przedstawionych na zdjęciach.

To właśnie główny priorytet obróbki. Powinna ona służyć właśnie temu. Nie przerobieniu wszystkiego, nie poprawą błędów czy podmienieniu połowy planu.

 

Aparat sam obrabia zdjęcia

Wszyscy, którzy tak mocno wystrzegają się obrabiania zdjęć nigdy nie zastanawiali się nad tym, że…

Współczesne aparaty fotograficzne mają zaprogramowane pewne moduły, które sprawiają, że zdjęcia są już obrobione w chwili ich wykonania! Taka obróbka następuje wówczas kiedy fotografujemy tylko i wyłącznie w plikach .JPG. Każdy aparat sprawia, że zdjęcia są podkolorowane, mają dodany kontrast, nasycenie czy ostrość. Niestety, wszystko dzieje się automatycznie i nie mamy na to praktycznie w cale wpływu.

Jest na to jedna rada. Fotografowanie w trybie RAW. Są to szczególne pliki, które zapisują zdjęcie w dużym pliku a w nim wszystkie szczegółowe informacje. Zdjęcie jest bardzo spłaszczone, czyli bez dużego kontrastu, nasycenia i innych detali. Wszystko po to aby dopasować te szczegóły samodzielnie podczas obróbki graficznej w programie służącym do wywoływania plików RAW.

Dzięki temu możemy wszystko dopasować według naszych upodobań a nie automatycznie; tak jak aparat „myśli”. Zazwyczaj osoby, które nie obrabiają zdjęć fotografują właśnie w trybie .JPG i nie mają zielonego pojęcia o tym, że ich zdjęcia są już obrobione przez aparat!

PODSUMOWANIE

Obróbka graficzna to w dzisiejszych czasach bardzo ważny i istotny element fotografii. Pomaga w uwypukleniu efektu i klimatu, który chcemy przedstawić na zdjęciach. Powinna sprawić, że my sami decydujemy o tym jak fotografia ma wyglądać a nie automat, który jest wbudowany w aparacie.

Należy jednak pamiętać, że nie powinna ona być sposobem na poprawienie błędów, które wykonujemy podczas fotografowania. Oczywiście, są pewne wyjątki, w których błędy muszą zostać poprawione. Są to jednak sytuacje wyjątkowe, które powinny być skorygowane w przyszłości już podczas fotografowania.

Nigdy nie powinniśmy się tłumaczyć, że nie obrabiamy zdjęć ponieważ jesteśmy zwolennikami 100%-ej naturalności. To tylko usprawiedliwianie braków z zakresu obróbki zdjęć. Dlatego właśnie postanowiłem nagrywać dla Was filmy, w których będę obrabiał na Waszych oczach wybrane zdjęcia. Dzięki temu w prosty sposób nauczycie się prostej, łatwej i podstawowej obróbki zdjęć co niejednokrotnie w zupełności wystarczy.


Obróbka zdjęć – Poradniki

Jeżeli chcesz nauczyć się obrabiać zdjęcia to sprawdź dział o tym jak obrabiać zdjęcia, który zawiera poradniki z edytowania zdjęć w lightroomie, photoshopie czy Google Nik Collection.

Obróbka zdjęć

Jeżeli jeszcze nie widzieliście to jeden film z obróbki już powstał: Jak obrabiać zdjęcia gwiazd?

Więcej artykułów: Podstawy Fotografii