fbpx

W nowym filmie dzielę się prostą ale niezwykle skuteczną metodą na czytanie światła zastanego. Dzięki temu dosłownie w biegu można ocenić światło i bezbłędnie ustawić osobę fotografowaną względem niego.


To świetna metoda, która sprawdza się niemal w każdych warunkach i nie dość, że oszczędza sporo czasu to jeszcze jest ona banalnie prosta. Nie pozostaje mi nic innego jak zaprosić Was do obejrzenia filmu 🙂

Bezpośredni link do odcinka: https://youtu.be/WCtK1HI2yuY

Chcesz wiedzieć o wszystkich filmach? Subskrybuj kanał YT:

 

Transkrypt odcinka

Zastanawialiście się kiedyś jak czytać światło zastane? Wiele osób albo ma z tym kłopot albo robi to ustawiając osobę fotografowaną metodą prób i błędów. W tym odcinku pokażę Wam jak rozpoznawać światło za pomocą… DŁONI. Zaczynamy!

CZOŁÓWKA

Tak, tak, za pomocą dłoni. Pewnie zastanawiacie się o czym ja w ogóle mówię. Już tłumaczę, chodźmy w plener pokażę Wam ten sposób na konkretnych przykładach!

Jeżeli chce odczytać światło jakie panuje w danym miejscu i odpowiednio ustawić względem niego osobę fotografowaną to zamiast kombinować to po prostu wystawiam przed siebie otwartą dłoń. Obracając się w około, jedocześnie trzymając dłoń przed sobą obserwuje jak na niej rozkłada się światło. W ten sposób dokładnie widzę gdzie światła jest najwięcej, kiedy jest ono neutralne i oświetla całą dłoń, kiedy robi się kontrastowe aż w końcu kiedy tylko obrysowuje moją rękę.

Kiedy zauważę na dłoni dokładnie takie światło jakie chcę uzyskać na zdjęciach to wskazuje ona dokładne ustawienie osoby fotografowanej względem światła. Teraz wystarczy już poprosić modelkę o ustawienie i zacząć sesję.

UJĘCIA CINEMATIC

Teraz pokażę Wam na kilku przykładach jak to wygląda w praktyce:

  • zacznijmy od podstawowego ustawienia, w którym cała dłoń jest dobrze oświetlona w ten sposób wiem, że modelka będzie oświetlona w całości, bez cieni na żadnym profilu,
  • teraz przejdźmy do kontrastowego światła, przesuwając rękę od razu widać zmiany, zatrzymuję się w miejscu, w którym widzę wyraźny kontrast i efekty od razu widać na fotografiach
  • teraz przechodzę do oświetlenia, w którym tylko jeden profil jest oświetlony a drugi pozostaje w cieniu,
  • ostatni etap to już światło, które obrysowuje modelkę, jak widzicie, dokładnie taki sam efekt jest widoczny na dłoni co na fotografii.

DŻINGIEL

No i co, jak podoba się Wam ten sposób? Kiedy pierwszy raz o nim usłyszałem to myślałem, że ktoś sobie po prostu żartuje. Później wypróbowałem go w praktyce i byłem w szoku jak to jest łatwe ale przede wszystkim przydatne.

Teraz kiedy prowadzę sesję i przemieszczamy się z miejsca na miejsce to dosłownie w biegu oceniam światło i decyduję jak ustawić się w danej lokalizacji.

Wam również polecam sprawdzenie tego sposobu. Nawet teraz, przed ekranem możecie wystawić rękę i obrócić się w różnych kierunkach i sami zobaczycie jak zmienia się rozkład światła.

DŻINGIEL

Teraz kiedy wyruszysz na nową sesję będziesz mógł przetestować ten sposób w praktyce. Tymczasem, jeżeli podobał Ci się ten odcinek nie zapomnij o kliknięciu kciuka w górę pod filmem, będzie to znaczyło, że chcesz więcej tego typu filmów. A jeżeli jeszcze nie subskrybujesz kanału to kliknij pod spodem a w ten sposób nie ominie Cię żaden nowy materiał.

Zachęcam również do śledzenia facebooka bloga, informuję tam o wszystkich nowych materiałach, dzielę się ze światem jeszcze większą dawką wiedzy i inspiracji oraz publikuję swoje fotografie i zdjęcia zaa kulis. Link znajdziesz w opisie.

I to by było wszystko w tym odcinku. Dzięki za uwagę i do następnego razu. Cześć!