fbpx

Seria, w której prezentuję różne pomysły na zdjęcia, zarówno w plenerze jak i w studio. Kilka dni temu dzieliłem się z Wami moimi sposobami na poszukiwanie inspiracji.
Przyszedł czas na kolejny pomysł na zdjęcie, który sprawi, że zdjęcia, które robicie będą się wyróżniać. W tym artykule kontynuuję przykładanie różnych dziwactw przed obiektyw.


ARTYKUŁ JEST CZĘŚCIĄ SERII POMYSŁY NA ZDJĘCIA W PLENERZE

Bohaterem tego epizodu jest krem. Najzwyklejszy biały krem do czegokolwiek- rodzaj nie ma znaczenia.
Dodatkowo przyda się również stary filtr neutralny o średnicy obiektywu, którym będziemy wykonywać zdjęcie lub większy. Niektórzy z Was już się pewnie domyślili co chodzi mi po głowie, inni jeszcze nie wiedzą ale do rzeczy.

Zdecydowałem się posmarować filtr cienką warstwą kremu jednocześnie zostawiając na środku małe pole. Nie wykonałem tej czynności w żaden określony sposób. Po prostu mazałem palcem po filtrze.

Celowo zostawiłem puste pole w środku. Dzięki temu nie będę miał problemów z ostrzeniem oraz efekt, który uzyskam będzie łagodniejszy w okolicach środka kadru.

IMG_4349

Tak przygotowany zestaw wystarczy przyłożyć przed obiektyw i można zacząć fotografować.
Efektem są zdjęcia, które mają charakterystyczny efekt miękkości i delikatności, który lekko trąca blurem, jednak wygląda od niego dużo lepiej i jest uzyskany w sposób całkowicie naturalny.

Im więcej kremu na filtrze tym rezultaty będą bardziej widoczne. Wraz z ilością kremu na filtrze zwiększa się jasność w tychże miejscach na zdjęciu. Oczywiście do momentu, w którym nałożymy taką ilość kremu, która nie przepuści światła.
W moich próbach zdecydowałem się na nałożenie cienkiej warstwy. Takie rozwiązanie moim zdaniem sprawdza się najlepiej.

PARAMETRY

1/640s | f/2.2 | ISO: 100 | 85mm

 

EFEKT

IMG_4339a

PODSUMOWANIE

Gdzieś w Internecie, widziałem podobny do tego sposób z tym, że z użyciem wazeliny. Wówczas efekt jest odmienny. Wazelina jest gęsta a przede wszystkim przeźroczysta co prowadzi do powstania na szkle filtra różnych linii, które uwydatnione są na zdjęciach w postaci charakterystycznych, rozmytych mazaków. Za jakiś czas szczegółowo przedstawię Wam również ten sposób.

Tymczasem wykorzystajcie ten patent bo zdjęcia wykonane tą metodą wyglądają naprawdę interesująco a przede wszystkim odmiennie. Nie da się wyróżnić i wybić z tłumu robiąc zdjęcia takie jak wszyscy. Na świecie jest mnóstwo profesjonalistów a artystów, kreatorów i wizjonerów garstka.

INNE POMYSŁY NA ZDJĘCIA: TUTAJ