21Maj

Ekspresowe Dodge & Burn w Photoshopie | Poradnik Photoshop

Dodge & Burn to zaawansowana i często długotrwała korekta w Photoshopie lub Lightroomie. Jednak w niektórych przypadkach nie trzeba aż tak dokładnego nakładania światła i cienia a co za tym idzie, możemy wykorzystać szybki i skuteczny sposób na Dodge & Burn w Photoshopie!


SZYBKIE DODGE & BURN W PHOTOSHOPIE

W tym poradniku z Photoshopa dowiesz się jak wykorzystać prosty i skuteczny sposób na korektę Dodge & Burn w Photoshopie. Dzięki niej, szybko, sprawie i dobrze nałożysz taką obróbkę na wybrane elementy na zdjęciu.

Dzięki temu, podkreślisz światła i cienie na swoim zdjęciu. Sprawisz, że Twoje zdjęcie będzie sprawiało wrażenie trójwymiarowości.

CO TO JEST DODGE & BURN?

Zaczniemy od definicji z Wikipedii

Dodge and Burn – jest terminem używanym w fotografii do opisania technik stosowanych przy wykonywaniu odbitek w ciemni fotograficznej oraz współcześnie również przy cyfrowej obróbce plików grafiki rastrowej. Techniki Dodge and Burn polegają na zmianie ekspozycji fragmentów obrazu fotograficznego w odniesieniu do reszty tego obrazu poprzez jej zwiększenie (rozjaśnienie) – dodge lub zmniejszenie (przyciemnienie) – burn.

W wielkim skrócie i najprościej rzecz ujmując, to rozjaśnianie i przyciemnianie wybranych fragmentów zdjęcia, żeby nadać im większą “moc”. Dzięki niej, możemy podkreślić wybrane elementy fotografii i wzmocnić ich przekaz.

Stosuje się ją również w retuszu, konturowaniu twarzy itp. Wszystko zależy od zamysłu autora.

EKSPRESOWE DODGE & BURN

W tym odcinku pokażę Ci szybką ale często wystarczającą metodę nakładania korekty Dodge & Burn na zdjęcie. Zobacz jak nałożyć taki efekt na Twoje zdjęcia!

Bezpośredni link do filmu: https://youtu.be/n8gIKUtaG0Y

 

 


Chcesz więcej materiałów z Photoshopa?
Znajdziesz je tutaj:
PORADNIK PHOTOSHOP

 

ABOUT THE AUTHOR

Michał Kula
Cześć! Przede wszystkim jestem szczęśliwym i pozytywnie nastawionym do życia człowiekiem, który nieustannie dąży do realizacji marzeń i celów. Nieodłączną częścią mojego życia jest fotografia, którą dzielę się z Tobą na blogu.