fbpx

Odpowiedz sobie na pytanie. Czy jesteś dobrze widoczny w sieci? Czy Twoje profile na Instagramie, Facebooku czy w innych miejscach są dobrze skonfigurowane, robią dobre wrażenie i przyciągają odbiorców? Jeżeli nie jesteś przekonany to przygotowałem dla Ciebie poradnik o tym jak fotograf powinien być widoczny w sieci. 


Zapraszam na film, w którym dowiesz się wszystkich szczegółów!

Bezpośredni link do filmu: https://youtu.be/P14UpUYpAOo

Odcinek o Instagramie:
https://www.youtube.com/watch?v=lo-yH9Md608

INSTAGRAM

1. INSTAGRAM JEST WAŻNY

Instagram to w tym momencie jedno z najważniejszych miejsc dla fotografa w sieci.

2. JAKOŚĆ KONTA

Twoje konto fotograficzne powinno robić profesjonalne wrażenie. Unikaj zdjęć kiepskiej jakości, niepasującym do Twojego tematu fotograficznego czy prywatnych ujęć.

 

3. JAKOŚĆ PUBLIKACJI

Dołóż wszelkich starań, żeby na koncie pojawiały się te najlepsze zdjęcia.

4. CIEKAWE OPISY DO ZDJĘĆ

Opisz sesję, powiedz o emocjach i okolicznościach, w których powstała fotografia. Zachęcaj do komentowania.

 

5. RELACJE Z ODBIORCAMI

Zachęcaj do interakcji, wysyłania wiadomości i komentowania. Odpowiadaj na komentarze i wiadomości na tyle na ile jest to możliwe.

 

6. CIEKAWY OPIS PROFILU

W bio przedstaw informacje na temat profilu. Napisz w kilku słowach kim jesteś, co fotografujesz i co odbiorca znajdzie na Twoim profilu.

 

7. PUBLIKUJ STORIES

Pokazuj na nim kulisy powstania zdjęć i Twojej fotograficznej pracy. Nie koniecznie musisz coś mówić, jednak jeżeli czujesz się z tym dobrze to pomoże Ci zbudować większe zaufanie.

 

8. ROZBUDUJ PROFIL NA STARCIE

Pamiętaj, żeby nie promować profilu dopóki nie wrzucisz przynajmniej kilku zdjęć. Jeżeli profil będzie pusty, mało kto będzie chciał go zaobserwować.

 

9. PUBLIKUJ REGULARNIE

Profile, na których pojawiają się zdjęcia raz na miesiąc nie są zbyt popularne. Chyba, że jesteś gwiazdą światowego formatu. Dlatego publikuj regularnie, przynajmniej 2 razy w tygodniu.

 

10. WYWIERAJ CIEKAWOŚĆ

Staraj się zainteresować swoich odbiorców ciekawymi publikacjami i relacjami na Stories. Dołóż wszelkich starań, żeby pokazywać interesujące rzeczy, tworzyć wciągające opisy i nagrywać ciekawe relacje. To zachęca do pozostania z Tobą na dłużej.

 

11. OZNACZAJ OSOBY NA ZDJĘCIACH

Nie zapominaj o oznaczaniu osób, które znajdują się na fotografii. Dzięki temu zdjęcie pojawi się również u osoby fotografowanej.

FANPAGE

1. WARTO MIEĆ FANPAGE

Mimo, że profile firmowe na #Facebook już nieco straciły na mocy to nadal warto mieć fanpage. Wiele osób nie ma Instagrama lub znacznie częściej korzysta z komputera a tam popularny o wiele bardziej jest Facebook niż Instagram.

 

2. JAKOŚĆ PUBLIKACJI

W stosunku do Insta nic się tutaj nie różni, dbaj o jakość zdjęć, które publikujesz. Nie ilość ale jakość.

 

3. CIEKAWE OPISY

Dokładnie tak jak opisywałem to w punktach o Insta. Twórz ciekawe opisy.

 

4. REGULARNE PUBLIKACJE

Tutaj również nic się nie zmienia w stosunku do IG. Publikuj regularnie i dość często (2x w tygodniu to optimum).

 

5. RELACJE Z ODBIORCAMI

Zachęcaj do komentowania, wysyłania wiadomości oraz prowadź rozmowy ze swoimi odbiorcami.

 

6. POKAŻ SIĘ W AVATARZE

Wiele osób popełnia błąd i w zdjęciu głównym pokazuje logo firmy zamiast siebie. Postaw się w roli potencjalnego klienta, który chce skorzystać z Twoich usług. Nie wiem jak Ty ale ja wolałbym zobaczyć fotografa, z którym będę współpracował niż logo firmy, któremu raczej ciężko zaufać.

 

7. OPIS PRZY AVATARZE

Kiedy ktoś kliknie w Twój avatar wyświetli się zdjęcie oraz jego opis. Często niestety tego opisu tam nie ma. Zadbaj więc, żeby ten opis tam się znajdował. Napisz kilka słów o sobie.

 

8. OPIS ZDJĘCIA W TLE

Taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku zdjęcia w tle. Po jego kliknięciu jest miejsce na opis. Nie kopiuj informacji z avatara, napisz coś więcej o swojej pasji i o tym czym się zajmujesz.

 

9. INFORMACJE O STRONIE

Po prawej stronie na Fanpage jest sekcja “Informacje o stronie”. Możesz zamieścić tam dodatkowe opisy Twojego fanpage i wstawić zdjęcie. Warto wykorzystać to pole.

 

STRONA WWW

1. WIZYTÓWKA FOTOGRAFA

Fanpage tak właściwie jest tylko częściowo Twoją własnością, podobnie Instagram czy inne portale. W każdej chwili mogą zmieć się algorytmy i będziesz zmuszony np. opłacać zasięgi (co już ma miejsce), żeby w pełni docierać z informacjami do swoich odbiorców.
Twoja jest strona internetowa. Może mieć dowolny wygląd i możesz zamieścić wszystko na swoich zasadach i według swoich kryteriów. To podstawowa wizytówka fotografa.

 

2. WSZYSTKO W JEDNYM MIEJSCU

Na stronie internetowej możesz mieć wszystko w jednym miejscu. Portfolio, ofertę, kontakt, itp. Wysyłasz stronę klientowi i znajdzie tam wszystko czego potrzebuje.

 

OGÓLNE ZASADY

1. NIE MUSISZ BYĆ WSZĘDZIE

Nikt nie zmusza Cię do prowadzenia kont w każdej możliwej aplikacji czy portalu. Lepiej wybrać sobie 2-3 i skupić się na ich rozwoju. Dzięki temu stworzysz o wiele bardziej profesjonalne konta, które faktycznie przyciągną do Ciebie odbiorców.

 

2. PROFESJONALNE WRAŻENIE

Wszędzie gdzie masz konto, stwórz możliwie najlepsze wrażenie. Tam gdzie ktoś Cię znajdzie, tam powinieneś wywrzeć świetne wrażenie.

 

MATERIAŁY POMOCNICZE INSTAGRAM

Zobacz również inne materiały, jakie przygotowałem dla Ciebie w związku z Instagramem.

WYMIARY GRAFIK NA INSTAGRAM ZNAJDZIESZ TUTAJ:

Wymiary zdjęć na Instagram – Format

 

JAK ROZKRĘCIĆ KONTO NA INSTAGRAMIE:

JAK ROZKRĘCIĆ KONTO NA INSTAGRAMIE? Triki i sposoby