29Mar

Gosia Jurasz – Fotografowie, którzy inspirują #3

Po baśniowych zdjęciach Pawła Adamca przyszedł czas na fotografie w nieco innym klimacie. Przechodzimy teraz do przepięknych portretów Gosi Jurasz. Zasłynęła ona przede wszystkim przez swoje rewelacyjne zdjęcia portretowe dzieci. Charakteru dodają im bardzo często występujące ciepłe tony.


Zawsze jestem w stanie bezbłędnie rozpoznać zdjęcia Gosi na facebookowej ścianie. Są one bardzo charakterystyczne co świadczy o tym, że nasza dzisiejsza bohaterka wypracowała sobie bardzo rozpoznawalny i niesamowity styl.

Jej prace są dla mnie wielką inspiracją i jestem przekonany, że dla Was również będzie to wielka dawka motywacji do pracy nad własnym warsztatem.
Zatem posłuchajmy Gosi!

 

Gosia Jurasz

Urodziłam się w Krakowie i w jego samym centrum mieszkałam wiekszą część życia. Otoczona dużą ilością ludzi, jak to w dużych miastach bywa, czułam jak mrówka w mrowisku ale nie przeszkadzało mi to, a wręcz przeciwnie.

GPHO0361 m2

Początkowo na hobby, a teraz i pracę jaką wykonuję ma wpływ to że bardzo lubię ludzi. Lubię stać w tłumie i obserwować. Nieraz potrafię się tak zapatrzeć na kogoś interesującego, że wyobrażam jak bym go mogła przedstawić w portrecie.

2651887

Stawianie się w roli reżysera kadru to coś co daje mi najwiecej satysfakcji. Zaplanowanie sesji czyli stylizacji, miejsca i jakie emocje pokaże model na zdjęciu. Rozmowa czy mam wolną rękę czy może są konkretne oczekiwania z drugiej storny. Nieraz muszę spełnić prośby klienta, jednak bardziej mnie poniesie wtedy, gdy sama wszystko zaplanuję. Ważne by powiedzieli mi dlaczego przychodzą do mnie na sesję. Może być to na przykład sesja prezent albo pamiątka dla siebie.

2651193

Są sesje trudniejsze, zwłaszcza z nowo poznanymi ludźmi. Napewno łatwiej współpracuje się z osobami, które znam i one same wiedzą czego oczekuję, dlatego dużo zdjęć jakie znacie są to zdjęcia moich modelek zarówno dorosłych jak i dzieci, które fotografuję od lat.

2650366

Czas na kilka zdjęć od Gosi, które opisała specjalnie dla nas

 

Portret Kamili zrobiłam przy świetle dziennym wpadającym do pokoju opuszczonego budynku przy użyciu blendy z moją ulubioną 50-tką 1.4. Chłodną tonację zdjęcia podkreśliłam obróbką w Adobe Photoshop CS 6 – nasycenie , kolor selektywny, balans. Lekko przydymionego efektu dodało malowanie pędzlem na małym kryciu.

f/2 | 1/500s | ISO 400 | 50mm | Pentax k5

11666940_1143265265693115_1163795861_n

 

Na sesje Pauliny, która miała być w klimacie lat 20, wybrałyśmy pobliski neobarokowy pałac, a w zasadzie popadający w ruinę, co też dodatkowo dodaje ciekawego klimatu. Miałam jak zawsze ze sobą blendę i 50 1.4 oraz 35 2.4.

f 2.4 | 1/320s | ISO: 200 | 35mm | Pentax k5

908561

f/2 | 1/800s | ISO 200 | 50mm | Pentax k5

12834765_1143268195692822_1479793846_n

 

Ewelina w ponury zimowy dzień przed południem gdzie spadło wówczas kilka płatków śniegu. Wykorzystałam również blendę srebrną. Do tego doszła mocna kolorystyczna obróbka w PS na kilkunastu warstwach by najpierw nadać ton niebieski a równocześnie utrzymać kolor skóry włosów i ubrania w prawie naturalnym odcieniu.

f/2.2 | 1/1600s | ISO: 200 | 50mm | Pentax k5

1062560

 

Klasyczny portret delikatnej modelki o wyjątkowo eleganckiej urodzie w tonacji brązowej. Do tego boczne światło pochodzące z okna oraz blenda wypełniająca cienie. Tłem była ciemna zasłona. Całość centralnie kadrowana przy moim ulubionym kwadratowym cięciu.

f/2.2 | 1/1600s | ISO: 200 | 50mm | Pentax k5

53392-201597213936

 

Portret przy oknie w świetle dziennym na pastelowej firance. Na zdjęciu 10 letnia modelka o bardzo fotogenicznej twarzy i niewymuszonym spojrzeniu. Klimatu dodaje stylizacja czyli niecodzienna fryzura i delikatna bluzeczka. Całość dopełnia pastelowy kolor tła wzmocniony w programie.

f/2.0 | 1/1000s | ISO: 400 | 50mm | Pentax k5

2646094

 

Prezentuję również przykładowe zdjęcie przed i po obróbce w Photoshopie.
gosia przed i po

Na powyższym zestawieniu pokazuję jakie możliwości daje obróbka w programie graficznym i jak wygląda to u mnie. Nie jest to przymus, ale jednak duze ułatwienie i możliwość nadania cech swojej pracy, tak by mogła odróżniać się od innych swoim klimatem. Oczywiście jest to moja jedna z bardzo wielu propozycji tonacyjnych. W tym przypadku ciepła, tak jak zazwyczaj lubię.

Obrabiając to zdjęcie już otwierając go w Camera Raw mocno ociepliłam zdjęcie by łatwiej w Photoshopie osiągnąć taką barwę zdjęcia
Jest wiele ciekawych akcji do Photoshopa, które ułatwiają nam życie, ale ja i tak potem obrabiam zdjęcie nawet około godziny po to by stworzyć coś takiego co jest tylko moje.

Warstwy, z których korzystam najczęściej: kolor selektywny, balans kolorów, nasycenie, ekspozycja poziomy, rozjaśnianie/ściemnianie niektórych partii zdjęcia, odszumianie oraz moje ulubione malowanie, pędzlem na małym kryciu by efekt końcowy można było nazwać foto-malarstwem.

 

PODSUMOWANIE:
Człowiek jest bardzo ciekawym tematem zdjęć, ale żeby go dobrze i ciekawie pokazać, trzeba najpierw choć trochę go poznać. Cechy, które ma, można potem albo podkreślić albo ukryć jeżeli okaże się dobrym aktorem.
Lubię wielokrotnie spotykać się z moimi dorosłymi lub dziecięcymi modelami. Staram się wtedy by modela pokazać w na tyle ciekawy sposób by nie tylko satysfakcjonowało to osobę fotografowaną ale było też interesujące dla osób oglądających. Poprzez zmianę stylizacji lub miejsca. W portretach kobiecych podkreślam przede wszystkim ich subtelność i delikatność zresztą to też dotyczy dzieci.
Pozostając w temacie dzieci, to zazwyczaj oczekujemy na zdjęciach uśmiechniętych buziaków jednak pozwalam dzieciom na to by pokazały też trochę zamyślenia, zaciekawienia, zdziwienia a nawet smutku. Tacy wszyscy jesteśmy, dzieci też nie śmieją się cały czas.

 

MOJE STRONY: 

 

Pamiętajcie żeby docenić bezinteresowną pracę naszych bohaterów i zostawiać swoje komentarze i lajki poniżej.

Poprzedni artykuł z tej serii: Paweł Totoro Adamiec

ABOUT THE AUTHOR

Michał Kula
Cześć! Przede wszystkim jestem szczęśliwym i pozytywnie nastawionym do życia człowiekiem, który nieustannie dąży do realizacji marzeń i celów. Nieodłączną częścią mojego życia jest fotografia, którą dzielę się z Tobą na blogu.