fbpx

HIGH SPEED SYNC – HSS

W tym wpisie skupię się na trybie HSS, który to jest bardzo przydatny szczególnie podczas pracy w plenerze z lampą błyskową.

High Speed Sync (HSS) – Pozwala nam na błyskanie z krótkimi czasami naświetlania – niestety kosztem mocy lampy. Polega to na tym, że lampy bez tego trybu synchronizują się z migawką do określonego czasu. Zazwyczaj jest to około 1/200s-1/250s. Po przekroczeniu tego czasu na fotografiach widoczna będzie migawka (czarny pasek na zdjęciach).
Niestety, całość odbywa się również kosztem mocy lampy błyskowej. Dlatego zaleca się stosowanie w przypadku słonecznych dni mocnych lamp.

Żeby móc fotografować z krótkimi czasami naświetlania, z użyciem funkcji HSS musisz mieć:

  • aparat obsługujący tryb HSS – starsze modele mogą nie obsługiwać tej funkcji,
  • lampę błyskową z funkcją HSS (da się nieco obejść ten punkt ale o tym później)
  • wyzwalacz radiowy obsługujący HSS – o ile chcesz lampę wyzwalać zdalnie.

Jeżeli posiadamy mocną lampę błyskową z trybem HSS, mamy wiele możliwości ciekawego i kreatywnego fotografowania. Np. W słoneczny dzień, możemy wykonać zdjęcie z “przygaszonym słońcem” a doświetloną osobą fotografowaną.

Jak inaczej korzystać z krótkich czasów?
Można również nieco obejść tryb HSS, np. wykorzystując lampę studyjną. Lampy studyjne emitują jeden błysk, który trwa w zależności od konkretnego modelu i mocy błysku około 1/2000s. Dzięki temu, możemy bez trybu HSS wykonać fotografie z błyskiem i krótkim czasem. Lampy reporterskie emitują z kolei serię błysków (niewidocznych dla oka, my widzimy jeden błysk), dlatego przy fotografowaniu przy ich użyciu, z wykorzystaniem krótkich czasów, bez trybu HSS, zobaczymy czarny pasek na zdjęciu.

PS: Jeżeli macie dodatkowe pytania dotyczące trybu High Speed Sync, dajcie znać w komentarzach