fbpx

Aparat to narzędzie do pokazywania świata na nasz sposób. Ma on być urządzeniem, które nam to umożliwi. Ważne, żeby nam tego nie utrudniał a wręcz to ułatwiał. Kiedy nie przejmujemy się sprzętem i długiej konfiguracji a skupiamy się na fotografowaniu to możemy uwolnić nasz potencjał twórczy. Technologia również się rozwija i warto z niej korzystać. Nie warto zamykać się na ułatwienia.


W tym odcinku porozmawiamy o tym jak możemy zautomatyzować fotografowanie a jednocześnie osiągnąć najlepsze efekty.

Bezpośredni link do odcinka: https://youtu.be/tHGUIddYFYE

 

Auto czułość ISO

Pierwszą funkcją, którą używam bardzo często jest automatyczne dostosowanie wartości ISO. Fotografując na aparatach pełnoklatkowych wiem, że mogę sobie pozwolić na windowanie ISO w górę. Pozwala mi to ustawić przysłonę i czas na taki, jaki potrzebuję i ze spokojną głową wykonywać np reportaż w pomieszczeniu. Korzystam też z tego podczas sesji plenerowych w trybie preselekcji przysłony. Wówczas stałym parametrem jest przysłona, a aparat sam dostosowuje ISO wraz z czasem naświetlania. 

 

Kompensacja ekspozycji

Kiedy widzę na wizjerze bądź wyświetlaczu, że zdjęcie będzie niedoświetlone, to mogę to zmienić za pomocą suwaka do ekspozycji. Przesuwając go w prawo, chcemy, aby aparat dostosował parametry ekspozycji w taki sposób, żeby je rozjaśnić i analogicznie działa to w drugą stronę. 

 

Preselekcja przysłony

Wspomniana wyżej już kilkukrotnie o trybie preselekcja przysłony jest jednym z najczęściej używanych przeze mnie trybów. Fotografując reportaże tryb manualny może nie zdać tutaj egzaminu ze względu na zmieniające się warunki świetlne. Idealnie więc sprawdzi się tutaj preselekcja przysłony. Znajdzie ten tryb tez zastosowanie w sesji portretowej. Mimo wszystko warto znać zasadę działania trybu manualnego i jak czas naświetlania wpływa  na zamrożenie ruchu. 

 

Automatyczny balans bieli

Poza wymienionymi wyżej opcjami, korzystam też często z automatycznego balansu bieli ale nie zawsze. Podczas filmowanie najczęściej sam ustawiam konkretny balans bieli ponieważ w przeciwieństwie do zdjęć nie mam do dyspozycji pliku RAW którego mogę w dowolny sposób obrobić. Również fotografując z lampą błyskową warto jest zdefiniować konkretny balans bieli, aby mieć wszystkie zdjęcia w tych samych barwach. 

 

Śledzenie obiektów 

Jest to jedna z opcji, bez których niemalże nie wyobrażam sobie obecnie fotografowania. Kiedyś fotografowałem głownie ustawiając jeden punkt w którym miała być ostrość. Obecnie korzystam z tej możliwości, że aparat sam może wyśledzić oko i podążać za nim przez cały czas, kiedy trzymamy spust migawki.