fbpx

Flara obiektywu często dodaje uroku fotografii. Jednak często nie jest ona na tyle widoczna, żeby robiła duże wrażenie. Dlatego przygotowałem poradnik, w którym pokażę jak dodać flarę w Photoshopie. Tak, żeby wyglądała naturalnie, efektownie i dodała uroku fotografii.


JAK DODAĆ FLARĘ OBIEKTYWU W PHOTOSHOPIE?

W tym poradniku wykorzystamy gotowe flary dostępne w Photoshopie jednak nie będziemy z nich korzystać w domyślny sposób. W poradniku pokazuję jak ją dodać na zdjęcie a następnie dobrze dopasować do naszej fotografii.

Pokażę metodę jak dodać flarę a następnie zmienić jej temperaturę barwową, wymaskwoać jej poszczególne elementy oraz stosować inne filtry.

CO TO JEST FLARA OBIEKTYWU?

Jednak zanim przejdziemy do poradnika, warto zapoznać się z definicją flary. Więc co to właściwie jest? Z pomocą przychodzi Wikipedia:

Flara – efekt optyczny pojawiający się na obrazie na skutek interakcji promieni światła z soczewkami obiektywu kamery lub aparatu fotograficznego, gdy obiektyw skierowany jest na źródło światła (np. słońce). Najczęściej jest on widoczny w formie półprzezroczystych różnokolorowych okręgów.

Czyli powstaje ona w momencie kiedy światło pada bezpośrednio na soczewkę obiektywu.

JAK NIE DODAWAĆ FLARY?

Niezwykle ważne jest to, żeby nie dodawać flary w Photoshopie do zdjęć, do których ona nie pasuje. Np. dodanie słonecznej flary do zdjęcia zrobionego w szary dzień po prostu będzie wyglądało nienaturalnie.

Osobiście stosuję prostą zasadę, jeżeli światło pada zza osoby fotografowanej mogę dodać flarę ponieważ naturalnie wkomponuje się ona w fotografię. Oczywiście nie musi to być słońce. Może to być również lampa błyskowa czy inne źródło światła, które świeci właśnie zza fotografowanego obiektu.

PORADNIK PHOTOSHOP
JAK DODAĆ FLARĘ

Teraz przejdź do poradnika, w którym pokażę Ci krok po kroku jak dodać flarę i wkomponować ją w swoje fotografie. Miłego oglądania!

Bezpośredni link do odcinka: https://youtu.be/rEbc-76w08s

 


Chcesz więcej materiałów z Photoshopa?
Znajdziesz je tutaj:
PORADNIK PHOTOSHOP