Jak fotografować gwiazdy?
Seria, w której prezentuję różne pomysły na zdjęcia, zarówno w plenerze jak i w studio. Tym razem artykuł z serii pomysły na kreatywne zdjęcie będzie jednocześnie poradnikiem, z którego dowiecie się jak fotografować gwiazdy i niebo nocą. Do wykonania takich zdjęć nie potrzeba sprzętu z najwyższej półki. Priorytetem jest aparat z trybem manualnym oraz statyw.
Kiedy wykonać zdjęcia gwiazd?
Podstawą jest odpowiednia pogoda.
Żeby sfotografować gwiazdy, wymagane jest bezchmurne (lub z małą ilością chmur) niebo. Oczywiście, wówczas będą one najlepiej widoczne.
Drugą bardzo istotną kwestią jest godzina. Fotografowanie gwiazd tuż po zachodzie słońca nie ma sensu. Będzie po prostu zbyt jasno. Należy poczekać do momentu, w którym będzie całkowicie ciemno.
Odpowiedni dobór miejsca do zdjęć
Ważny jest również odpowiedni dobór miejsca. Mieszkańcy dużych, zanieczyszczonych miast mogą mieć problem z wykonaniem dobrych ujęć gwieździstego nieba.
Powodem jest spore zanieczyszczenie powietrza, które uwidacznia się w postaci smogu przysłaniającego niebo.
Najlepiej wybrać się na łono natury, w miejsce położone z dala od miasta, gdzie powyższy problem nie występuje. Dobrym pomysłem będą na przykład góry, które z powodzeniem można również wkomponować w zdjęcia.
Jak ustawić aparat do fotografowania gwiazd?
Nie ma w tym nic trudnego. Podstawą jest długi czas naświetlania oraz wysoka czułość ISO. W moim przykładzie użyłem czasu naświetlania 30s, ISO: 2000 oraz przysłonę f/4. To w zupełności wystarczyło do uzyskania oczekiwanego efektu.
Po zgraniu zdjęć na komputer stwierdziłem, że następnym razem użyję krótszego czasu naświetlania (a podbiję czułość ISO) ponieważ podczas trzydziestosekundowego naświetlania zarejestrowałem ruch obrotowy ziemi, który ukazał się w postaci bardzo małej smugi gwiazd, którą ciężko dostrzec bez sporego zbliżenia.
Ostatnim krokiem jest wykorzystanie wężyka spustowego, który wyeliminuje wszelkie ruchy powstałe podczas wciśnięcia spustu migawki. Ja takiego gadżetu nie posiadam więc wykorzystuję bardzo prosty patent.
Ustawiam samowyzwalacz na 10s i delikatnie wciskam spust migawki. W tym czasie aparat ustabilizuje się, więc jakiekolwiek ruchy nie zostaną zarejestrowane.
Polecam również wstępne podniesienie lustra. Jest to opcja dostępna w większości lustrzanek. Polega to na tym, że jeszcze przed wciśnięciem spustu migawki aparat podnosi lustro. Jak tylko klikniemy zdjęcie aparat od razu rozpoczyna rejestrację obrazu. Normalnie wygląda to tak, że aparat podnośni lustro, robi zdjęcie i zamyka lustro. W tym przypadku pomijamy pierwszy krok. To wszystko po to aby wyeliminować wszelkie drgania, które mogą powstać podczas podniesienia lustra.
Statyw do zdjęć
Do wykonania zdjęć z długim czasem naświetlania podstawowym akcesorium jest statyw.
Dzięki niemu zdjęcia nie będą poruszone a kadr będziemy mogli ustawić co do milimetra.
Nie musi to być statyw najwyższej klasy.
Ważne jest to aby stał w miarę stabilnie i nie zdmuchnął go najmniejszy podmuch wiatru.
Kompozycja i światło
W moim odczuciu, zdjęcia samego gwieździstego nieba nie są niczym nadzwyczajnym. Wyjątkiem może być fotografowanie niecodziennych zjawisk lub efektownych konstelacji.
W każdym innym przypadku, polecam wkomponowanie w kadr elementów otoczenia, które idealnie skomponuje się z gwiazdami.
W mojej fotografii wykorzystałem bardzo ciekawe oświetlenie, które tworzył mocno świecący księżyc przebijający się przez drzewa. Dzięki temu uzyskałem interesujące światło na domu oraz efektowne smugi światła na trawie i drzewach.
Ciekawym dodatkiem było pomarańczowe niebo. Światło słońca, które już dawno zaszło nie było widoczne gołym okiem. Jednak długi czas naświetlania wyłapał wszystko.
Jakim obiektywem fotografować gwiazdy?
W tym artykule przedstawiam przepis na fotografowanie nieba pełnego gwiazd a co za tym idzie do tego typu zdjęć należy wykorzystać obiektyw szerokokątny.
Osoby specjalizujące się w fotografii gwiazd niejednokrotnie chcą fotografować niebo w dużym zbliżeniu do tego typu zadań sprzęt jest niesamowicie drogi. Czytałem nawet o tym, że aparaty podłącza się do wielkich teleskopów.
Ale wróćmy na ziemię.
W moich zdjęciach nieba wykorzystuję zazwyczaj obiektyw 14mm Samyang, który opisywałem w tym wpisie: 4 najlepsze obiektywy, których używam. Obecnie nie korzystam już z Samyanga, zmieniłem go na Tokine 16-28 f/2.8
Jeżeli nie posiadacie ogniskowej, która pozwala Wam na szerokie kadry zawsze możecie wypróbować sprzęt, który macie. Zdjęcia będą po prostu węższe a efekt odmienny.
Efekt
Na końcu pokusiłem się jeszcze o zdjęcie nieba skomponowanego z samymi drzewami, które stworzą otoczkę na bokach zdjęcia. Obwódki powstałe wokół drzew po lewej stronie stworzył blask księżyca.
PODSUMOWANIE
Tym razem zmieniłem trochę formę wpisu z pomysłem na kreatywne zdjęcie. Efektem jest poradnik, z którego dowiedzieliście się jak robić zdjęcia gwiazd na niebie.
Na głównej fotografii możemy zaobserwować jak ciekawe zdjęcia mogą powstać przy blasku księżyca. Niektóre rzeczy są niewidoczne dla ludzkiego oka. Długi czas naświetlania wszystko bardzo dokładnie wyciąga.
Kluczem do tego typu zdjęć są odpowiednio dobrane parametry oraz statyw. W zasadzie każdy pasjonat fotografii może wykonać podobne zdjęcia bez dodatkowych inwestycji w sprzęt.
Polecam poszukiwanie ciekawych miejsc, które można wkomponować w tego typu zdjęcia. Efekt będzie niesamowity.
Jeżeli jeszcze nie widzieliście to jeden film z obróbki już powstał: Jak obrabiać zdjęcia gwiazd?