fbpx

Jakiś czas temu robiłem znajomemu kilka zdjęć na aukcję, którymi dziś chciałem się z Wami podzielić. Pewnie niektórzy z Was mieli za zadanie sfotografować samochód, czy to swój czy znajomego. Wówczas pojawia się pytanie, jak dobrze fotografować samochody? W związku z powyższym, stworzyłem listę rzeczy, o których trzeba pamiętać wykonując tego typu fotografie.


Zacznę od światła. Nie używałem żadnych lamp błyskowych, blend i innych tego typu akcesoriów.
Wykorzystałem tylko i wyłącznie światło zastane pochodzące z zachodzącego słońca, które dawało łagodne, ciepłe światło.

Fotografie z zewnątrz wykonałem obiektywem 85mm ponieważ chciałem ładnie rozmyć tło. Natomiast zdjęcia wnętrza w głównej mierze wykonałem obiektywem 28mm.

Jeśli chodzi o kadry, moim zadaniem było tylko i wyłącznie pokazanie auta z każdej strony i kilka zdjęć z wnętrza. Na portalach aukcyjnych nikt nie potrzebuje artystycznych fotografii.

 

Jak zrobić dobre zdjęcia samochodu?

1. Fotografuj czysty samochód. Zdjęcia brudnego pojazdu nikomu nie przypadną do gustu.

2. Jeśli zamierzacie fotografować samochód na aukcje to pamiętajcie aby zrobić zdjęcie z każdej strony. Możesz pokusić się również o detale.

3. Zdjęcia będą wyglądać efektowniej jeśli zrobisz je z niższej perspektywy. Warto przykucnąć- wówczas zdjęcia zyskują na samym wstępie.

4. Nowoczesne auta zazwyczaj mają bardzo efektowne reflektory. Wówczas warto włączyć światła postojowe.

5. Zadbaj o to aby tło nie odciągało uwagi od zdjęcia. Najlepiej znaleźć miejsce, w którym możesz ustawić pojazd w sporej odległości od zabudowań. Dodatkowo zastosuj względnie małą wartość przysłony aby rozmyć tło. Jeśli znajdziesz efektowne miejsce warto je wykorzystać wykonując kilka ujęć szerszym obiektywem, który pokaże więcej otoczenia.

6. Miejsce na zdjęcia najlepiej dopasować do samochodu, który zamierzasz fotografować. Nowoczesne limuzyny lub samochody sportowe nie będą komponowały się z lasem. Robiąc zdjęcia takim samochodom warto wybrać się do miasta i znaleźć miejsce z nową infrastrukturą, pasującą do samochodu. Uniwersalnym miejscem są parkingi.

7. Nie zapomnij również o wnętrzu.

8. Zrób zdjęcie różnych szczegółów; licznik, kierownica, nawigacja, drążek zmiany biegów itd.

9. Obrabiając zdjęcia pamiętaj o tym żeby kolor auta był taki sam jak w rzeczywistości. Nie usuwaj rys i wgnieceń ponieważ w ten sposób wprowadzasz potencjalnych nabywców w błąd. Takie rzeczy wychodzą zawsze przy oglądaniu samochodu.

Jeśli będziesz przestrzegał powyższych punktów, Twoje fotografie w znacznym stopniu ulegną poprawie, natomiast samochód jeśli będzie wystawiony na sprzedaż może znacznie szybciej znaleźć nabywce.

Poza tym pokazuję efekty sesji:

X6 1

X6 2

X6 3

X6 4

X6

Zobacz sesję BMW 530d oraz innego BMW X6