fbpx

Mam dla Was nowy poradnik! Jak NAUCZYĆ SIĘ OBRÓBKI ZDJĘĆ. Prezentuję w nim porady dzięki, którym nauczyłem się obrabiać zdjęcia i osiągać dowolne efekty. Przedstawiam metody, które sprawdziły się u mnie najlepiej, zatem wiedza jest sprawdzona w 100% w praktyce. Dodatkowo, linkuję do materiałów, które ułatwią Wam naukę i zdobywanie wiedzy. Zapraszam na film lub do czytania tekstu poniżej.


Chcesz wiedzieć o wszystkich filmach?
Subskrybuj kanał YT:

WERSJA TEKSTOWA

W ostatnim filmie wspominałem o tym, że obróbka zdjęć to umiejętność, która jest niezbędna i pomoże nadać zdjęciom odpowiedni klimat tonalny oraz sprawić, że fotografie znacząco zyskają w odbiorze. Zatem dzisiaj, przygotowałem dla Was film, w którym podpowiem jak nauczyć się obróbki zdjęć.

Ten film opracowałem na podstawie własnych doświadczeń. Przedstawiam Wam sposoby w jakie ja sam uczyłem się obróbki zdjęć. Zatem jest to wiedza w 100% sprawdzona w praktyce więc jestem przekonany, że również u Was sprawdzi się wyśmienicie. W razie jakichkolwiek pytań, pamiętajcie, że jestem do Waszej dyspozycji w komentarzach. Tymczasem, czas na pierwszy punkt.

Wybierz swój program

Podstawą jest wybór programu, w którym będziecie obrabiać zdjęcia. To bardzo ważna decyzja ponieważ im więcej nauczycie się w danym programie tym trudniej będzie przesiąść się na inny. Jestem zdania, że nie warto tutaj stawiać na półśrodki i wybierać oprogramowanie, które po pewnym czasie będzie mocno ograniczało.

W tym momencie zdecydowana większość fotografów pracuje w Lightroomie oraz Capture One. Osobiście postawiłem na ten pierwszy od niemal początku mojej przygody z fotografią i absolutnie tej decyzji nie żałuję ponieważ mam w nim wszystko to, czego potrzebuję.

Wiele osób szuka tutaj darmowych alternatyw i owszem są one dostępne. Napisałem nawet artykuł, w którym przedstawiałem darmowe programy do obróbki zdjęć. Możecie znaleźć go tutaj:

Jednak niemal wszyscy zawodowcy stawiają na Lightrooma, Capture One lub Adobe Camera Raw. Nie spotkałem się jeszcze nigdy z kolegą po fachu, który pracowałby na codzień w innym programie.

Nie neguję darmowych programów, jeżeli traktujecie fotografię jako tylko i wyłącznie zabawę to darmowe oprogramowanie również zda egzamin. Wadą takiego rozwiązania jest chociażby brak dostępności różnych poradników. Z Lightrooma znajdziecie ich mnóstwo, chociażby na tym kanale.

Naucz się podstaw programu

Kiedy już wybierzesz program, czas na naukę jego podstaw. To zdecydowanie niezbędny ruch, bez którego ciężko będzie cokolwiek osiągnąć podczas obróbki. Podstawą jest oczywiście import zdjęć, katalogowanie oraz eksport. Następnie warto zaznajomić się z każdym suwakiem i opcją, którą oferuje dany program.

Polecam zaimportować kilka zdjęć i przesuwać suwakami i obserwować co dzieje się ze zdjęciem. Minimalne ruchy często mogą być mało widoczne więc czasami trzeba potraktować zdjęcie trochę mocniej, żeby zobaczyć co się z nim dzieje po przesunięciu danego suwaka lub po wybraniu danej opcji.

Wiele programów do wywoływania RAWów ma podobny interfejs więc nauczenie się podstaw nie będzie skomplikowane.

Jeżeli interesuje Was Lightroom i podstawowa obróbka zdjęć to zapraszam Was do obejrzenia mojego filmu na ten temat. Tam pokazuję krok po kroku jak obrabiać zdjęcia w tym właśnie programie. Link jest tutaj:

Wyszukaj poradniki i odwzorowuj ruchy

Kiedy poznasz już podstawy danego programu, warto zagłębić się nieco bardziej i nauczyć się bardziej zaawansowanych technik obróbki zdjęć. Droga do tego nie jest już taka prosta i wymaga znacznie więcej pracy jednak nadal każdy kto ma odrobinę chęci i czasu da radę.

Przedstawię Wam tę metodę na moim przykładzie. Po zaznajomieniu się z podstawami programu, wiedziałem już mniej więcej do czego służy większość suwaków w programie. Przeszedłem do poszukiwania filmów z obróbki zdjęć na YouTube. Wybierałem te, w których efekty przypadły mi do gustu.

Następnie patrzyłem jakie zdjęcie obrabia autor. Zwracałem uwagę na kolory, światło, otoczenie i technikę wykonania. Starałem się dobrać zbliżone zdjęcie. Jeżeli takiego nie miałem to starałem się wykonać podobne. Odpowiednio dobrane zdjęcie, wrzucałem do programu i odpalałem na drugim monitorze poradnik i odwzorowywałem ruchy obserwując efekty, które osiągam.

Przerobiłem kilkadziesiąt różnych filmów i dzięki temu nauczyłem się technik różnych autorów przez co później mogłem sam wypracować swój własny styl.

Taka nauka jest bardzo efektywna i gwarantuję, że da Wam świetne efekty.

Odwzorowuj obróbkę

Po takim szeregu lekcji będziecie umieć już naprawdę sporo. Jednak można powiedzieć, że to dopiero początek. W końcu ciężko znaleźć poradnik do każdej obróbki, która nam się podoba. Po raz kolejny przedstawię Wam moją metodę na dalszą naukę.

Jak tylko znalazłem zdjęcie, na którym obróbka niesamowicie mi się podobała to zapisywałem je w folderze z moimi inspiracjami obróbkowymi. Później analizowałem wybrane zdjęcie i dobierałem podobne swoje lub tak jak poprzednio, wykonywałem coś w podobnym stylu.

Następnie patrząc na zdjęcie wzorcowe, starałem się osiągnąć bardzo zbliżony efekt. W przypadku niektórych zdjęć zamierzona obróbka pojawiała się już po kilku chwilach. W innych zajmowało mi to pół dnia ale dzięki takim ćwiczeniom nauczyłem się kombinować i łączyć różne efekty, żeby osiągnąć ten finalny.

Ćwicz i poznawaj nowe sposoby

Gwarantuję, że po takim ćwiczeniom Wasza obróbka będzie nieporównywalnie lepsza. Nie mniej jednak, najgorszą rzeczą jest stagnacja. Cały czas ktoś wymyśla coś nowego i nagle świat zachwyca się konkretnym stylem zdjęć czy obróbką. Tak też jest obecnie z klimatami rustykalnymi, których dopełnieniem jest właśnie konkretna obróbka zdjęć.

Co za tym idzie, warto cały czas śledzić bieżące trendy i uczyć się nowych technik obórki zdjęć. Dzięki temu nie zostaniemy w tyle i nie damy się prześcignąć przez konkurencję.

Wiele osób zatrzymało się na fotografii analogowej kiedy wchodziła ta cyfrowa. Twierdzili, że cyfra nie ma przyszłości. Jak jest dzisiaj wszyscy wiemy.

Więc warto być cały czas na bieżąco i ciągle doskonalić swoje umiejętności.

PODSUMOWANIE

Nauka obróbki zdjęć to proces. Nie da się zdobyć tej umiejętności w jedno popołudnie bo całość wymaga czasu. To coś jak dobra gra na instrumencie. Im wcześniej zaczniecie tym lepiej. Jednak, żeby nie zostać w tyle i robić to dobrze trzeba cały czas ćwiczyć. Bez tego będziecie stać w miejscu zamiast się rozwijać.

W tym filmie podpowiedziałem Wam jak uczyć się obróbki zdjęć w sposoby, które dla mnie był zdecydowanie najbardziej efektywne, i które przyniosły bardzo szybko wyśmienite efekty. Jestem przekonany, że jeżeli zastosujecie moje wskazówki i poświęcicie czas na ćwiczenia efekty przyjdą równie szybko.

Powoli kończąc, zaglądnijcie do opisu, tam znajdziecie link do całego rozdziału na blogu, który poświęcony jest obróbce zdjęć.

Jeżeli natomiast podobał Ci się ten odcinek, pamiętaj, żeby kliknąć kciuka w górę i udostępnić ten film dalej. Nowe osoby zapraszam do subskrybcji kanału, żebyśmy wspólnie robili coraz lepsze zdjęcia. W komentarzach napiszcie z kolei jaki jest Wasz największy problem w obróbce zdjęć.

A w tym odcinku to by było wszystko. Dzięki za uwagę i do następnego razu. Cześć! Piąteczka!