fbpx

W tym artykule przedstawiam Wam obowiązkowe pozycje na blogu, które po prostu pomogą Wam w robieniu lepszych zdjęć. Nie tylko lustrzanką ale również aparatem kompaktowym, bezlusterkowcem czy nawet telefonem. Ogromne pokłady wiedzy na wyciągnięcie ręki.


Pomimo mnóstwa artykułów na blogu nadal często pojawia się sporo pytań o to jak robić lepsze zdjęcia. Bardzo często osoby nie szukają wiedzy poprzez przeglądanie poprzednich artykułów. Postanowiłem więc zebrać najważniejsze artykuły w jedno miejsce i ułatwić wszystkim zdobywanie wiedzy poprzez blog. Będzie to również spore ułatwienie dla mnie; osobom pytającym mnie o tytułowe robienie dobrych zdjęć będę mógł wysłać zbiór artykułów.

Każdy artykuł jest obszerny i nafaszerowany wiedzą, przykładami i wskazówkami. Zaczynajmy!

JAK ROBIĆ DOBRE ZDJĘCIA?

ZESTAWIENIE

 

Jak zrobić dobry portret?

Bez nazwy-1

Bezpośredni odnośnik: https://fotoblysk.com/jak-zrobic-dobry-portret/

Zaczynamy od artykułu, który pomoże Wam robić dobre zdjęcia portretowe. Wszystko to bez dokupowania nowego sprzętu a tylko i wyłącznie za sprawą zastosowania prostych i jednocześnie skutecznych wskazówek.

W środku znajduje się 11 punktów, które pomogą Wam wskoczyć na wyższy poziom fotografowania ludzi.

Jaki obiektyw wybrać na początek? Co to jest ogniskowa?

N74A8225

Bezpośredni link: httsp://fotoblysk.com/jaki-obiektyw-wybrac-na-poczatek-co-to-jest-ogniskowa/

Wiele osób zanim zacznie robić zdjęcia chciałoby dokupić jakiś konkretny obiektyw do swojego zestawu. Taki, który pomoże w uzyskaniu znacznie lepszych efektów niż ten standardowy.

Ten artykuł pomoże Wam w dokonaniu odpowiedniego wyboru a także zrozumiecie dzięki niemu co to jest właściwie ogniskowa.

Wpływ ogniskowej na zdjęcia – Zestawienie

ogniskowa wplywa na zdjecia

Bezpośredni link: https://fotoblysk.com/wplyw-ogniskowej-na-zdjecia/

Skoro jesteśmy w temacie obiektywów i ogniskowych to koniecznie sprawdźcie jak ogniskowa wpływa na zdjęcia.s

Artykuł poparty jest przykładami zdjęć portretowych wykonanymi za pomocą różnych obiektywów (różne ogniskowe) a co za tym idzie możecie gołym okiem dostrzec różnice. Gdyby tego było mało to wszystko wzbogaciłem o swój komentarz i analizę a na końcu zebrałem w całość.

Jak uczyć się fotografii samemu?

IMG_7288SS

Bezpośredni link: http://fotoblysk.com/jak-uczyc-sie-fotografii-samemu/

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak łatwo w dzisiejszych czasach można zdobywać wiedzę w dowolnym temacie. To ile jest możliwości jest na prawdę niesamowite. Niestety, jeżeli coś jest za darmo lub łatwo dostępne, często ludzie tego nie potrafią docenić. Nie bądźcie tacy i uczcie się.

W tym artykule przedstawiam sposoby dzięki, którym możecie uczyć się fotografii na własną rękę i robić na prawdę świetne zdjęcia.

Jak uczyć się fotografii na podstawie innych zdjęć?

analiza kopia

Bezpośredni link: https://fotoblysk.com/jak-uczyc-sie-fotografii-na-podstawie-innych-zdjec/

Zostańmy w temacie zdobywania wiedzy na własną rękę. Nie wiem czy wiecie jak wiele możecie się nauczyć analizuję zdjęcia innych osób, np. mistrzów fotografii.

W tym artykule przedstawiam Wam moje sposoby na szczegółową analizę zdjęć, która pomoże Wam rozszyfrować jak dane zdjęcie zostało wykonane. Dzięki temu możecie nauczyć się bardzo wiele.

Poradnik jak używać blendy i jaką blendę kupić?

nagblenda

Bezpośredni link: http://fotoblysk.com/poradnik-jak-uzywac-blendy-i-jaka-blende-kupic/

Blenda to jedno z najtańszych i jednocześnie najbardziej skutecznych akcesoriów fotograficznych. Dzięki jej odpowiedniemu wykorzystaniu, zdjęcia z miejsca stają się dużo lepsze. Wszystko to bez dużych nakładów finansowych.

W artykule dowiecie się jak skutecznie używać blendy, poznacie moje sposoby jak jej wykorzystanie oraz podpowiem co warto kupić.

Jak robić dobre zdjęcia produktowe na aukcję

produktowe

Bezpośredni link: https://fotoblysk.com/jak-latwo-zrobic-dobre-zdjecia-na-aukcje-film/ 

Film fotograficzny, w którym pokazuję jak w łatwy sposób, wykorzystując najprostsze narzędzia i światło zastane, zrobić bardzo dobre zdjęcia produktowe.

Wiele osób myśli, że aby robić lepsze fotografie muszą zainwestować masę pieniędzy w sprzęt. Ten film udowodni Wam, że wcale tak nie jest.

 

Gdzie szukać inspiracji na zdjęcia?

N74A3471

Bezpośredni link: https://fotoblysk.com/gdzie-szukac-inspiracji-na-zdjecia/

Przychodzi taki moment, że chcielibyśmy zrobić ciekawe zdjęcia ale kompletnie brakuje nam wizji, pomysłu i przez to chęci.

Dlatego stworzyłem artykuł, w którym prezentuję jak i gdzie można skutecznie szukać inspiracji do sesji zdjęciowych.

Najczęściej popełniane błędy przez fotografów

N74A8560

Bezpośredni link: https://fotoblysk.com/najczesciej-popelniane-bledy-przez-fotografow/

Są pewne błędy, które są regularnie powielane przez pasjonatów fotografii. Bardzo łatwo je poprawić ale często wiele osób nie widzi tego, że je popełnia.

Sprawdźcie jakie to błędy i jeżeli, któryś popełniacie, sprawdźcie jak je poprawić.

Jak ustawić modelkę modela? Współpraca na sesji

wspolnasesji

Bezpośredni link: https://fotoblysk.com/jak-ustawic-modelke-modela-wspolpraca-na-sesji/

O ten artykuł dostałem bardzo dużo próśb. Zbierałem się do niego długo, z racji tego, że wymagał on bardzo dobrego i szczegółowego opracowania. Znajdziecie w nim szereg porad, które pomogą Wam w odpowiedniej współpracy z osobą fotografowaną na sesji zdjęciowej.

Nie słuchajcie tego, że to osoba powinna sama ustawiać się przed obiektywem.

Czy warto obrabiać zdjęcia?

czy obrabiac zdjecia

Bezpośredni link: https://fotoblysk.com/czy-warto-obrabiac-zdjecia/

Znam osoby, które wychodzą z założenia, że nie powinno się obrabiać zdjęć. Powinny one być na tyle dobrze wykonane, żeby nie trzeba było nic ruszać w programie graficznym.

Tak twierdzą osoby, które po prostu nie umieją obrabiać fotografii i w ten sposób tłumaczą swoje braki. Mimo wszystko obróbka powinna być wisienką na torcie, zwieńczeniem dobrego zdjęcia.

Obróbka zdjęć portretowych plenerowych

Obrobka zdj plenerowych

Bezpośredni link: https://fotoblysk.com/obrobka-zdjec-portretowych-plenerowych/

Jeżeli jesteśmy w temacie obróbki zdjęć to koniecznie sprawdźcie jak obrabiam moje zdjęcia plenerowe, portretowe. To przykładowa obróbka, która pokaże Wam jak osiągąć ciekawe efekty w Adobe Lightroom.

Fotografia studyjna – pojęcia

POJ STUDBezpośredni link: https://fotoblysk.com/fotografia-studyjna-pojecia/

Wchodzimy w bardziej zaawansowane tematy. W tym artykule wyjaśniłem najważniejsze pojęcia związane z fotografią studyjną. Jeżeli chcecie rozpocząć przygodę z tym rodzajem fotografii lub nie do końca wiecie co dane słowo oznacza to zdecydowanie ten artykuł jest Wam potrzebny.

Studio fotograficzne w domu i proste tło

Domowe studio

Bezpośredni link: https://fotoblysk.com/studio-fotograficzne-w-domu-i-proste-tlo/

Fotografia to sztuka wykorzystania konkretnych warunków i miejsca, którym dysponujemy. Całe grono osób twierdzi, że do dobrych zdjęć studyjnych potrzebne jest duże studio fotograficzne z kupą zaawansowanego sprzętu.

W tym artykule pokazuję jak robić profesjonalne fotografie studyjne w domu, z wykorzystaniem np. pustej ściany, zwykłego białego tła czy tylko jednej lampy błyskowej.

Test, zestawienie i porównanie modyfikatorów światła

Test modyfikatorow blog

Bezpośredni link: https://fotoblysk.com/test-i-porownanie-modyfikatorow-swiatla/

To zdecydowanie najobszerniejszy, najbardziej rozbudowany i zaawansowany artykuł jaki stworzyłem do tej pory.

Pokazuję w nim jak konkretny modyfikator światła wpływa na efekt końcowy. Test wykonany w stałych warunkach, według tego samego schematu. Dzięki temu wszystko można łatwo zestawić i porównać.

Sesja plenerowa z lampą błyskową

lampablyskowawplenerze

Bezpośredni link: https://fotoblysk.com/sesja-plenerowa-z-lampa-blyskowa/

Film w formie poradnika fotograficznego, w którym pokazuję jak robić zdjęcia plenerowe z wykorzystaniem lampy błyskowej.

Narracja, ujęcia z sesji oraz wszystkie szczegóły wykonania. Koniecznie obejrzyjcie.

Jak zarabiać na fotografii? 

Sposoby na zarabianie cz.1

Bezpośredni link: https://fotoblysk.com/jak-zarabiac-na-fotografii-23-sposoby/

Przychodzi taki moment, że wiele osób chciałoby zacząć zarabiać również na swojej pasji. Przynajmniej po to aby ułatwić sobie rozwój i sfinansować zakup nowego sprzętu.

W tym artykule podaję sposoby i pomysły na zarabianie na fotografiach. Wszystko poparte poradami, które są do szybkiego wdrożenia i zastosowania.

Część I: https://fotoblysk.com/jak-zarabiac-na-fotografii-23-sposoby/
Część II: https://fotoblysk.com/jak-zarabiac-na-zdjeciach-x-sposobow/

PODSUMOWANIE

W powyższym zestawieniu artykułów znajdziecie tyle wiedzy o tym jak robić dobre zdjęcia, że na samo ich przeczytanie będziecie musieli poświęcić kilka wieczorów. Jeżeli dodamy do tego zrozumienie, przeanalizowanie oraz zastosowanie w praktyce to macie co robić przez najbliższe tygodnie, jak nie miesiące.

Część artykułów możecie już znać, jednak uważam, że zestawienie w którym podsumowane są najważniejsze treści, które bezpośrednio pomagają robić lepsze zdjęcia, zaoszczędzi wielu osobom dogłębnego przeszukiwania bloga, co mimo wszystko polecam.

Jestem przekonany, że jest również wiele tematów, których jeszcze nie poruszyłem, a które Was interesują. Dlatego w każdym momencie możecie zostawiać poniżej Wasze komentarze przedstawiając swoje propozycje.

Nie zapomnij kliknąć “Lubię to”, udostępnić oraz zostawić komentarz. To bardzo ważne dla rozwoju bloga a co za tym idzie jeszcze lepszych materiałów dla Was.

Więcej artykułów: Podstawy Fotografii