fbpx

PORADNIK FOTOGRAFICZNY
ZACZNIJ ROBIĆ LEPSZE ZDJĘCIA!

Kupując dobry aparat fotograficzny nikt nie staje się fotografem ani nagle nie zyskuje nadzwyczajnych umiejętności fotograficznych. Chociaż wiele osób tak uważa to jednak z czasem prawda wychodzi na jaw.
Dlatego przygotowałem dla Was film, w którym przedstawiam 7 sposobów na robienie lepszych zdjęć. Oczywiście nie za sprawą drogiego sprzętu, ale praktycznych umiejętności, których łatwo można się nauczyć a jednocześnie są one bardzo efektywne. To co, zaczynamy!


JAK ROBIĆ LEPSZE ZDJĘCIA?


Bezpośredni link do filmu: https://youtu.be/xtFFGOK7k_Y

Chcesz wiedzieć o wszystkich filmach? Subskrybuj kanał YT:
youtube-subscribe-button-psd-photoshop-july-2013


Wersja tekstowa:

Rób zdjęcia w trybie manualnym

To podstawa, która pozwoli na bardzo duży rozwój. Fotografowanie w trybie manualnym pozwala na pełną kontrolę nad tym jaką fotografię zobaczymy na ekranie aparatu. Dzięki panowaniu nad czasem naświetlania, przysłoną i czułością ISO jesteśmy w stanie świadomie decydować o tym jak mocno rozmyć tło czy fotografować bez lampy błyskowej w gorszych warunkach oświetleniowych. To tylko kilka przykładów tego co zyskujemy korzystając z ustawień manualnych. Niebawem nagram serię filmów, w których opowiem jak dokładnie korzystać z trybu manualnego.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o parametrach ekspozycji to sprawdź ten artykuł. Dowiesz się co to jest przysłona, czas naświetlania i czułość ISO: PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

Poznaj zasady kompozycji

Zasady kompozycji pozwalają na wywieranie wpływu na odbiorcy i zwracanie jego uwagi na najważniejsze elementy kadru. Zdjęcia z dobrą kompozycją wywierają dużo większy wpływ na odbiorcy niż takie, które mają całkowicie nieprzemyślaną kompozycję. Najpopularniejszą i jednocześnie najprostszą zasadą kompozycji jest złoty podział. Stosowany przez wielu fotografów z bardzo dobrymi rezultatami. Pierwszym krokiem jest podzielenie kadru na 9 prostokątów. Dzięki temu w przecięciach lini otrzymamy mocne punkty obrazu, które mówią o tym gdzie są najważniejsze miejsca w kadrze. W tych właśnie miejscach powinniśmy umieszczać najważniejsze elementy zdjęć.

N74A0639

N74A1339 N74A7208

Fotografuj w trybie RAW

Tryb RAW pozwala na uzyskanie wyśmienitej i najlepszej jakości zdjęć sprzętu, z którego korzystamy. Tryb ten pozwala na zapis zdjęć wraz z wszystkimi informacjami o ich wykonaniu, czyli dokładnie tak jak zarejestrowała je matryca aparatu. Dzięki temu, możemy wyciągnąć ze zdjęć wszystko to co najlepsze. Na przykład bez wahania jakości możemy modyfikować balans bieli.To tylko ułamek możliwości plików RAW. Dlatego polecam każdemu fotografowanie w tym właśnie trybie. Musimy jednak pamiętać, że później musimy wywołać takie zdjęcia w odpowiednim programie, np. Adobe Lightroom.

Chcesz nauczyć się obróbki zdjęć? Sprawdź moje materiały:

  • Poradniki z obróbki zdjęć w Adobe Lightroom: OBEJRZYJ
  • Poradniki z obróbki zdjęć w Photoshopie: OBEJRZYJ

Korzystaj z blendy

Blenda to jedno z najtańszych i najbardziej skutecznych akcesoriów fotograficznych . Z racji tego, że jest taka tania to często jest kompletnie niedoceniania. Dzięki odpowiedniemu korzystaniu z tego narzędzia można uzyskać na fotografiach znacznie lepsze światło, które sprawi, że zdjęcia z miejsca są znacząco lepsze. Jeżeli chcecie dowiedzieć się jak używać blendy i jaką blendę kupić to przeczytaj ten artykuł: Jak używać blendy i jaką blendę kupić

Poznaj swój sprzęt i go wykorzystuj

Korzystaj z wszystkich możliwości swojego sprzętu, poznaj jego siłę, wady i zalety. Dzięki temu będziesz doskonale wiedział na co możesz sobie pozwolić i dowiesz się jak uzyskać najlepsze efekty podczas fotografowania. W określonych warunkach, np. podczas fotografowania sportu, warto skorzystać z odpowiednich trybów, które ułatwiają ustawienie ostrości. Jednak żeby korzystać z dobrodziejstw sprzętu, trzeba go znać i mieć opanowane jego funkcje. Najprostszym sposobem na zrozumienie własnego aparatu to po prostu aktywne fotografowanie i testowanie rozmaitych funkcji.

Zastanów się zanim zrobisz zdjęcie

Nie ilość ale jakość – wiele osób nie zastanawia się przed zrobieniem zdjęcia tylko po prostu widzi fotograficzny temat i robi zdjęcie.
A gdyby się tak zastanowić, pomyśleć o kompozycji, nad tym jak dobrać parametry i dopiero wtedy zrobić zdjęcie? Czy nie byłoby lepsze od takiego, które zostało zrobione bez jakiegokolwiek przemyślenia? Oczywiście, że byłoby. Rzecz jasna są wyjątki, jednak zawsze lepiej stawiać na jakość a nie ilość. Warto zrobić mniej zdjęć a zdecydowanie lepszych.

Ćwicz – trening czyni mistrza

Teraz wystarczy już przenieść umiejętności teoretyczne na praktykę i po prostu robić zdjęcia jak najczęściej. Spowodowuje to utrwalenie wiedzy i pomoże na jej wykorzystywanie w praktyce. Z każdym ujęciem fotografie będą lepsze.

Szukasz ćwiczeń fotograficznych? Mam coś dla Ciebie! Obejrzyj ten film: PRZEJDŹ DO FILMU

 

PODSUMOWANIE

Dzięki wdrożeniu w życie tych kilku reguł bardzo łatwo będziesz mógł poprawić swoje umiejętności fotograficzne i wejść na zdecydowanie wyższy poziom. Jeżeli zaczynasz przygodę z fotografią lub jeszcze nie stosowałeś się do tych reguł to koniecznie wdróż je w życie, a sam zobaczysz jakie efekty będziesz osiągał. Czas już kończyć, jeżeli podobał Ci się ten materiał i chcesz więcej tego typu produkcji, to koniecznie kliknij lubię to oraz zostaw swój komentarz.