fbpx

Zdjęcia ludzi to bardzo popularna dziedzina fotografii. Nie tylko wsród pasjonatów fotografii ale również między “zwykłymi pstrykaczami”. Stosując się do kilku zasad można szybko rozwinąć swój warsztat. Jednak najpierw trzeba je poznać, wdrożyć i praktykować.


Przygotowałem dla Was film, w którym mówię o 7 sprawdzonych sposobach na lepsze fotografowanie ludzi. Mówię o tym jak je zrozumieć i zastosować w praktyce. Dzięki czumu zaraz po obejrzeniu materiału możecie wyjść na zdjęcia i sprawdzić je na własnej skórze.

Bezpośredni link do filmu: https://youtu.be/zrID6MFX8h0

Chcesz wiedzieć o wszystkich filmach? Subskrybuj kanał YT:


Transkrypt filmu:

W fotografii jest tak, że często wdrażając proste metody można osiągnąć znacznie lepsze rezultaty. Wówczas z miejsca, zdjęcia wyglądają znacznie lepiej i wywierają nieporównywalnie lepsze wrażenie na odbiorcach. Po prostu większość osób na świecie nie zna żadnych fotograficznych zasad, nie patrzy na światło czy kompozycję kadru. Wynika z tego, że wkładając odrobinę wysiłku można bardzo łatwo wyróżnić się wśród innych.

Dlatego dzisiaj prezentuję 7 sprawdzonych sposobów na lepsze zdjęcia portretowe ludzi. Zaczynamy!

Czołówka

Metody, które przedstawiam w tym odcinku to ważne elementy w fotografowaniu ludzi, które warto znać. Nie mniej jednak, nie należy traktować ich jak prawdy objawionej, ponieważ fotografia to taka dziedzina, w której niejednokrotnie łamanie reguł, ale świadome, nie takie z przypadku, przynosi również wymierne rezultaty. Jestem wyznawcą zasady, że zasady można łamać jeżeli się je zna. W przeciwnym przypadku będą to najzwyczajniej w świecie błędy, które nie wyniosą Twoich fotografii na wyższy poziom a wręcz przeciwnie, zrównają Cię z osobami, które sobie coś tam pstrykają.

Dlatego przejdźmy teraz do 8 punktów, które pomogą Ci w lepszym fotografowaniu ludzi.

 

Fotografuj ze światłem (od jasnego, do ciemnego) 

Robiąc zdjęcia ze światłem często osiągniemy znacznie lepsze rezultaty niż fotografując na odwrót. Wówczas osoba fotografowana jest idealnie doświetlona a tło pozostaje w cieniu. Taki typ oświetlenia jest bardzo pożądany. Często stosujemy lampy błyskowe żeby osiągnąć właśnie taki efekt a można go odwzorować również wykorzystując światło zastane.

Wystarczy znaleźć miejsce, w którym światło nie dociera do tła. Zawsze dobrze sprawdza się wejście do budynków, garażów czy parkingów podziemnych. Zobaczcie jakie efekty można osiągnąć fotografując tą metodą.

Robiąc zdjęcia na odwrót, pozostawiamy osobę stojącą przed obiektywem w cieniu, co w większości przypadków wygląda niekorzystnie. Są rzecz jasna wyjątki od tej reguły, ale to temat na oddzielny materiał.

 

Użyj długiej ogniskowej

Długa ogniskowa jest idealna do portretowania ludzi. Pozwala uniknąć zniekształceń i przerysowań, które zaburzają naturalne proporcje ciała. Świadomi fotografowanie często wykorzystują takie efekty do osiągania różnych specyficznych efektów. Np. w bardzo łatwy sposób można “wydłużyć” nogi modelce czy ją wyszczuplić. Jednak do uzyskania najbardziej naturalnych rezultatów, potrzebna jest dłuższa ogniskowa.

Osobiście najczęściej stosuję obiektyw 85mm, chociaż nie wykluczam zwiększenia ogniskowej do 135mm.

Sami zobaczcie jaki efekt osiągamy za pomocą fotografowania z wykorzystaniem poszczególnych ogniskowych. Różnica jest ogromna. Warto znać tą zależność i świadomie decydować się na konkretną ogniskową.

Chcesz wiedzieć co to jest dokładnie ogniskowa oraz dowiedzieć się jakie są różnice pomiędzy nimi i jaka będzie dla Ciebie najlepszym wyborem?
Sprawdź ten poradnik fotograficzny: OGNISKOWA

 

 

Rób zdjęcia w cieniu, złotej godzinie lub w pochmurny dzień

Środek słonecznego dnia to niemal najgorszy moment na sesję zdjęciową. Jest gorąco, światło jest bardzo ostre co prowadzi do okropnych cieni, mrużenia oczu czy świecących twarzy.

Jeżeli sesja musi być zrealizowana o tej porze, to najlepiej będzie znaleźć zacienione miejsca, w których światło będzie znacznie łagodniejsze. Należy jednak pamiętać, że jeżeli na tło będzie docierało słońce to może być ono przepalone. Warto zwrócić na to uwagę.

Najlepiej poczekać jednak na zachód słońca i wykorzystać złotą godzinę do wykonania zdjęć. Wówczas światło będzie bardzo plastyczne, łagodne oraz nie oślepi osoby fotografowanej. Klimat takich zdjęć jest fantastyczny, więc warto wykorzystać tę porę. Alternatywą do zachodu jest wschód słońca. Wówczas światło jest równie łagodne.

Bardzo dobry moment na zdjęcia to wbrew pozorom pochmurny dzień. Wiele osób uważa, że to fatalna pogoda na zdjęcia bo jest ponuro. Nic bardziej mylnego!
Wówczas przez cały dzień mamy łagodne światło, ponieważ słońce świeci przez chmury, które to są swego rodzaju olbrzymim softboxem. Dzięki temu nie ma mowy o oślepianiu, ostrych cieniach czy błyszczącej skórze.

 

Ustaw ostrość na oczy

Podczas rozmowy patrzymy sobie w oczy. To naturalne zjawisko. Co za tym idzie, w pierwszym momencie, w którym odbiorca popatrzy na fotografię, zwróci uwagę właśnie na oczy. Dlatego tak ważne jest ustawienie ostrości właśnie w tym miejscu.

Zawsze oczy będą przykuwać uwagę, tworzyć swego rodzaju kontakt między zdjęciem a osobą oglądającą. Rzecz jasna, można stosować różne artystyczne zabiegi i ustawiać ją w innych miejscach, jednocześnie bawiąc się głębią ostrości, jednak w klasycznym portrecie, ostrość powinno się ustawić właśnie na oczy.

Tutaj mała porada, jeżeli ustawimy osobę pod kątem to ostrość warto ustawić na bliższe oko.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ustawiania ostrości w fotografii to zobacz ten poradnik fotograficzny: JAK ROBIĆ OSTRE ZDJĘCIA? 

 

Fotografuj z poziomu osoby fotografowanej
(w zależności od kadru)

Często początkujący a nawet bardziej zaawansowani fotografowie robią zdjęcia stojąc prosto jak struna, nawet nie próbując dopasować się do osoby, którą fotografują. Bo przecież garbić się i pochylać jest wstyd.

To duży problem ponieważ zazwyczaj osoba, której robimy zdjęcia nie jest tego samego wzrostu co my. Co za tym idzie, powinniśmy dostosować się do jej warunków fizycznych i fotografować z podobnego poziomu. Ale po co to wszystko?

Ano po to, żeby zachować naturalne proporcje ciała na czym w większości przypadków powinno nam zależeć. Teraz na przykładach pokażę Wam jak dopasować się do osoby fotografowanej żeby zachować wspomniane naturalne proporcje.

Cała sztuka polega na tym żeby wyznaczyć środek w tej części ciała osoby, którą fotografujemy. Wszystko oczywiście zależy od kadru, który wybraliśmy.

  • Zacznijmy od całej sylwetki – środek wypada gdzieś w okolicy brzucha/pasa. Na tym właśnie poziomie powinniśmy się ustawić podczas robienia zdjęcia całej sylwetki.
  • Kadr amerykański – czyli fotografia kończy się w okolicach środka ud. Wówczas pochylamy się do okolic klatki piersiowej.
  • Popiersie – w tym przypadku środek wypada mniej więcej na szyi.
  • Bliski portret –  W mocnych zbliżeniach zazwyczaj centrum odnajdziemy w pobliżu ust osoby fotografowanej.

I co, prawda, że proste? Jednak mało osób jest tego świadoma.

 

Zadbaj o ciekawą kompozycję

Znajomość podstawowych zasad kompozycji jest bardzo ważna. Warto je znać żeby tworzyć ciekawe fotografie. Podstawową regułą jest trójpodział czy złoty podział. Najważniejsze obiekty warto umieścić w mocnych punktach obrazu. O tym już mówiłem w innym filmie, możecie go obejrzeć tutaj.

W tym filmie mam dla Ciebie poradę żeby szukać ciekawych i kreatywnych kadrów, które urozmaicą zdjęcia. Warto poszukać np. naturalnych ramek, poprowadzić wzrok odbiorcy do osoby fotografowanej poprzez linie czy wykorzystać elementy otoczenia do stworzenia ciekawej kompozycji.

 

Nie ilość ale jakość

Podczas fotografowania lepiej myśleć niż wciskać non stop spust migawki. Strzelanie z karabinu, nie prowadzi do niczego dobrego, więc warto tego unikać i przemyśleć zdjęcie, które za moment zapisane zostanie na karcie pamięci.

W niektórych przypadkach, jak najbardziej, tryb seryjnych zdjęć sprawdzi się wyśmienicie. Jednak w statycznym fotografowaniu warto z niego zrezygnować. Z doświadczenia wiem, że im więcej czasu poświęcę na przemyślenie kadru tym lepszą fotografię zobaczę na ekranie aparatu.

Warto pomyśleć o:

  • odpowiednim ustawieniu osoby fotografowanej, mam tutaj na myśli nie tylko samo ułożenie ciała ale również ustawienie względem światła,
  • zastanowić się nad odpowiednimi parametrami ekspozycji,
  • dobrać odpowiednie miejsce i tło do zdjęć,
  • przemyśleć kompozycję.

I dopiero wówczas wcisnąć spust migawki.

 

Podsumowanie

To był ostani punkt w tym odcinku. Podsumujmy więc całość:

  • Fotografuj ze światłem – od jasnego do ciemnego,
  • Użyj długiej ogniskowej,
  • Rób zdjęcia w cieniu, złotej godzinie lub w pochmurny dzień,
  • Ustaw ostrość na oczy,
  • Fotografuj z poziomu osoby fotografowanej (w zależności od kadru),
  • Zadbaj o ciekawą kompozycję,
  • Nie ilość ale jakość.

 

Znajomość tych siedmiu punktów pozwoli na znaczące polepszenie Waszego warsztatu fotograficznego. O niektórych elementach mogliście już wiedzieć jednak inne mogą być dla Was nowością. Warto stosować się do tych porad podczas fotografowania bo najzwyczajniej w świecie to procentuje w postaci lepszych fotografii. Nie mniej jednak, wiem, że czasami trzeba iść również pod prąd i np. zrobić zdjęcie pod światło. Wszystko jednak zależy od konkretnego zamysłu jeszcze przed zrobieniem zdjęcia a nie dopisywania ideologii do nieudanych zdjęć.

Jeżeli podobał Ci się ten film i chcesz więcej tego typu materiałów to pamiętaj żeby zostawić kciuka w górę pod filmem. Natomiast jeśli jesteś tutaj nowy, zachęcam Cię do kliknięcia pod spodem przycisku subskrybuj i dzwoneczka obok. Wówczas dostaniesz informację jak tylko wrzucę nowy film.

I to by było wszystko w tym odcinku, dzięki za uwagę i do następnego razu, Cześć!