Seria, w której prezentuję różne pomysły na zdjęcia, zarówno w plenerze jak i w studio. W nie tak dawnych czasach uważało się, że zdjęć pod światło nie powinno się robić. Tę herezję możemy usłyszeć do dzisiaj. To bardzo mylne i ograniczone podejście- szczególnie zważając na to, że sprzęt fotograficzny rozwija się niesamowicie szybko.
Warto urozmaicać swoje fotografie i wykonywać zdjęcia pod światło- efekty mogą niejednokrotnie zaskoczyć.
Bardzo lubię wkomponowywać słońce i jego promienie w moje kadry. Wówczas fotografie nabierają charakterystycznego, przyjemnego złotego tonu. Do tego kontrast spada a zdjęcie robi się miękkie. Jedni tego nie lubią inni kochają. Ja należę do tej drugiej grupy i twierdzę, że takie zdjęcia są świetnym urozmaiceniem każdej sesji.
JAK ROBIĆ ZDJĘCIA POD SŁOŃCE / ŚWIATŁO?
Podczas fotografowania pod słońce proponuję lekko nie doświetlić obiekt fotografowany. Jeśli ustawimy ekspozycję tak aby tło nie było przepalone uzyskamy sam kontur postaci/rzeczy na jasnym tle. Ekspozycję trzeba wypośrodkować, ustawić tak żeby tło było lekko przepalone a obiekt fotografowany lekko niedoświetlony.
Wspomniane niedoświetlenie możemy skorygować w późniejszej obróbce używając suwaka odpowiadającego za cienie (shadows).
UŻYJ OSŁONY PRZECIWSŁONECZNEJ
Sugeruję również użycie osłony przeciwsłonecznej żeby ograniczyć wpadnie światła bezpośrednio na matrycę. Jeśli jej nie zastosujemy, słońce stworzy całą masę flar i refleksów, zdjęcie będzie kompletnie bez kontrastu i w dodatku mało ostre. Osłona pomoże w ograniczeniu tego zjawiska do takiego stopnia, w którym zdjęcie będzie wyglądać znacznie lepiej, jednocześnie zachowując urok zdjęcia pod światło.
Jeśli osłona będzie zbyt, krótka i słońce będzie nadal zbyt mocno świecić w kadr, można ją przedłużyć za pomocą dłoni. Często wykorzystuję ten prosty patent.
WYKORZYSTANIE BLENDY
Możesz również skorzystać z blendy i odbić światło tak aby oświetlała obiekt, któremu zamierzasz zrobić zdjęcie. Wówczas uzyskasz podobny efekt do tego jaki otrzymałem w tym wpisie: Jak dobrze używać blendy?
Podsumowując, to bardzo dobry pomysł na urozmaicenie swoich fotografii i portfolio. Warto pamiętać, żeby nie przesadzać z nadmiarem tego typu kadrów, ponieważ ich przesyt nie jest mile postrzegany. Dwa kadry podczas sesji w zupełności wystarczą.
Jeśli macie w swoim portfolio zdjęcia pod słońce wstawiajcie je w komentarzach! 🙂
Zdjęcie z lampą błyskową pod słońce. Sesja opisana tutaj: Klimatyczna sesja i wykorzystanie lampy błyskowej w plenerze
Więcej zdjęć z tej sesji i jej opis: Sesja w stylu „amerykanskim”