fbpx

Marzysz o sesji w świetle UV, której efektem będą niesamowite zdjęcia? Przygotowałem poradnik, w którym pokażę Ci jak zrobić zdjęcia w ultrafiolecie. Dowiesz się jaką lampę UV kupić, co wykorzystać do makijażu oraz jak ustawić swój sprzęt. 


JAK ROBIĆ ZDJĘCIA W ULTRAFIOLECIE (UV)

W obecnych czasach wiele rzeczy, które dawniej były ciężko dostępne, teraz są na wyciągnięcie ręki. Dzięki temu powstaje wiele możliwości na fotografowanie! Warto wykorzystywać te okazje i tworzyć inspirujące sesje zdjęciowe. Tym razem postanowiłem odhaczyć z mojej listy sesję UV!

Z PORADNIKA “ZDJĘCIA W ŚWIETLE UV” DOWIESZ SIĘ:

  • dowiesz się jaką lampę UV wybrać,
  • co wykorzystać do makijażu UV,
  • jak przygotować pomieszczenie do sesji w świetle UV,
  • jak ustawić sprzęt i poszczególne parametry ekspozycji,
  • jak wykonać zdjęcia, żeby efekt był możliwie najlepszy.

Bezpośredni link do filmu: https://youtu.be/iIqbZUdMcAE

JAKĄ LAMPĘ WYBRAĆ DO ZDJĘĆ UV

W tym momencie mamy dostęp do wielu lamp UV. Osobiście nie rekomenduję zakupu tych najsłabszych ponieważ dają one po prostu bardzo mało światła co przełoży się później na parametry ekspozycji. Lepiej trochę dołożyć i mieć więcej tego światła.

Ja wybrałem lampę UV w formie długiej (120cm) listwy o mocy 54W. Wybrałem taką długą lampę, żeby w przyszłości mieć więcej możliwości, np. przy fotografowaniu całej sylwetki.

Wy możecie skorzystać z mniejszych wersji lub po prostu kupić żarówkę UV. Pamiętajcie jednak, żeby również dokupić do niej oprawkę, którą zamontujecie na statywie. Jednak nie nie zapomnijcie zwrócić uwagi na ich moc. Te najsłabsze będą po prostu kiepskie.

CO WYKORZYSTAĆ DO MAKIJAŻU UV

Przeszukując internet znalazłem dwie ciekawe pozycje.

FARBY UV – pierwszą z nich są farby UV, którymi można swobodnie malować po cieli. Mają konsystencję podobną do farb akwarelowych. Możemy nakładać je za pomocą różnych pędzelków. Do wyboru jest cała masa kolorów z tym, że zestawy nie należą do najtańszych.

PROSZKI UV (HOLI) – drugą pozycją są proszki UV, które robią genialną robotę. Jeżeli nie chcecie bawić się w malowanie to możecie wykorzystać właśnie takie proszki i popruszyć nimi osobę fotografowaną. Warto po nałożyć dwa kontrastujące ze sobą kolory. Wówczas efekt jest zdecydowanie lepszy.

JAK PRZYGOTOWAĆ POMIESZCZENIE DO SESJI UV

Podczas wyboru miejsca sesji warto wybrać takie miejsce, w którym tło będzie nieco ciemniejsze. Biały po prostu świeci w świetle UV przez to tło odciągałoby uwagę. My wybraliśmy ścianę z cegły. Drugim ważnym elementem jest wyciemnienie pomieszczenia. Żeby wykorzystać pełną moc światła UV powinno być ono zdecydowanie najmocniejsze w całym pomieszczeniu. Wystarczy zasunąć rolety, włożyć karton w okno lub po prostu poczekać na noc 🙂

Jeżeli zamierzacie korzystać z proszków UV to koniecznie zabezpieczcie pomieszczenie ponieważ później będą one wszędzie.

JAK USTAWIĆ APARAT I PARAMETRY EKSPOZYCJI

Jeżeli chodzi o ustawienie aparatu to niczym to się nie różni od fotografowania w świetle zastanym w plenerze. Musmy dopasować ekspozycję w taki sposób aby zdjęcie było poprawnie naświetlone. My korzystaliśmy z czasu około 1/200s, żeby zdjęcie były nieporuszone oraz przysłony f/2.8 (chciałem uzyskać trochę więcej ostrości na twarzy dlatego nie obniżałem mocniej przysłony).

Do tak dobranych parametrów, wystarczy dopasować czułość ISO tak aby uzyskać poprawnie naświetloną fotografię. W naszym przypadku było to ISO: 1000.

JAK WYKONAĆ ZDJĘCIA, ŻEBY EFEKT BYŁ NAJLEPSZY

Nie ma jednej złotej rady, która da najlepszy efekt. Proponuję zabawę przede wszystkim z farbami i proszkami bo od tego zależy efekt końcowy. Warto próbować różnych makijaży bo efekt za każdym razem może zaskoczyć.

Rekomenduję, żeby przygotować sobie różne pędzelki do nakładania farb. Wtedy makijaż będzie o wiele bardziej precyzyjny.

Samo fotografowanie to już czysta zabawa. Szukanie odpowiedniej perspektywy i kadru.