fbpx

Zastanawiasz się jak rozkręcić swoje konto na Instagramie? Szukasz pomysłów, trików i sposobów? Nagrałem poradnik, w którym dowiesz się krok po kroku wszystkiego co jest Ci potrzebne. Instagram to bardzo ważna aplikacja dla fotografa. Dzięki niemu możemy docierać do nowych odbiorców jak również potencjalnych klientów. Warto znać kilka ważnych rzeczy na jego temat, żeby rozwój konta był szybki a efekty jak najlepsze. W tym filmie podpowiadam jak skonfigurować swoje konto, jak wrzucać swoje zdjęcia ale również podpowiadam jak prowadzić swoje działania na Instagramie. Nie obeszło się również bez triku oraz przydatnej aplikacji. Ciekawi? Zapraszam do obejrzenia! 🙂


Z FILMU DOWIESZ SIĘ
JAK ROZKRĘCIĆ KONTO NA INSTAGRAMIE:

 • jak prowadzić konto na Instagramie,
 • w jakich formatach i proporcjach wrzucać zdjęcia na Instagram,
 • jak wrzucać zdjęcia na Instagram bezpośrednio z komputera,
 • jak rozkręcić swoje konto na Instagramie,
 • jaka aplikacja jest pomocna przy publikacjach.

 

WPADNIJ DO MNIE!

Jeżeli szukasz fotograficznych inspiracji, wiedzy i wszystkiego co związane z fotografią to zapraszam Cię na mój profil: @fotoblysk

 

Bezpośredni link do filmu: https://youtu.be/lo-yH9Md608


JAK ROZKRĘCIĆ INSTAGRAM?
14 WAŻNYCH PUNKTÓW

 1. ZADBAJ O PROSTĄ I CHWYTLIWĄ NAZWĘ
 2. PROPORCJE ZDJĘĆ NA INSTAGRAMIE
 3. ROZMIAR ZDJĘĆ NA INSTAGRAMIE
 4. WYOSTRZENIE ZDJĘĆ NA INSTAGRAM
 5. WRZUCAJ ZDJĘCIA Z APARATU
 6. DOPRACUJ PROFIL – ZDJĘCIE PROFILOWE
 7. DOPRACUJ PROFIL – WRZUĆ PARĘ ZDJĘĆ
 8. ZBUDUJ PIERWSZĄ GRUPĘ ODBIORCÓW
 9. LINKUJ DO SWOJEGO KONTA NA INSTAGRAMIE
 10. PUBLIKUJ REGULARNIE
 11. ZBUDUJ RELACJE ZE SWOIMI ODBIORCAMI
 12. NAGRYWAJ INSTA STORIES
 13. POMOCNA APLIKACJA – SQUARE PIC
 14. INSTAGRAM – ŹRÓDŁO INSPIRACJI

 

1. ZADBAJ O PROSTĄ I CHWYTLIWĄ NAZWĘ

Nazwa na Instagramie powinna być stosunkowo prosta i chwytliwa. Unikaj znaków specjalnych, które utrudniają wyszukiwanie. Postaw na coś co łatwo będzie można zapamiętać ale przedewszystki wyszukać w Instagramowej wyszukiwarce. Pamiętaj, że swoją nazwę możesz zmienić.

 

2. PROPORCJE ZDJĘĆ NA INSTAGRAMIE

Zastanawiasz się jaką proporcję zdjęć na Instagramie wybrać? Pewnie pomyślisz, że kwadrat, czyli proporcja 1×1 jest najlepszym rozwiązaniem. Powiem tak, jest poprawna ale jest od niej o wiele lepsza. Mam na myśli proporcję 4×5 (pion). Dzięki niej, wypełniasz znacznie więcej ściany na Instagramie a dzięki temu znacznie bardziej przyciągasz uwagę odbiorcy co przełoży się na większą aktywność.

Zdecydowanie unikaj proporcji poziomych, zajmują one małą część ściany i często ginął po prostu na feedzie.

 

3. WYMIAR ZDJĘĆ NA INSTAGRAMIE

Nigdy nie wrzucaj zdjęć na Instagram w pełnej rozdzielczości. Może Ci się wydać, że to najlepsze rozwiązanie ponieważ jakość będzie najlepsza. Niestety nie, Instagram skompresuje i sam pomniejszy zdjęcie do swoich rozmiarów. Dlatego warto samodzielnie pomniejszyć fotografię tak, żeby uzyskać najlepszą możliwą jakość fotografii na Insta. Skorzystaj z następujących proporcji zdjęć:

 • 1080x1080px – do kwadratu 1×1
 • 1080x1350px – do pionowego 4×5

Dzięki temu, Instagram sam nie będzie skalował fotografii, bo Ty zrobisz to za niego, ale za to na swoich zasadach.

Jeżeli chcesz poznać wszystkie aktualne wymiary zdjęć na Instagramie to sprawdź ten artykuł:

Wymiary zdjęć na Instagram – Format

 

4. WYOSTRZENIE ZDJĘĆ NA INSTAGRAM

Po każdym pomniejszeniu fotografii należy ją wyostrzyć. Przy zmniejszeniu ostrość spada więc trzeba to zrekompensować. Jeżeli nie wiesz jak to zrobić to obejrzyj ten poradnik: JAK ROBIĆ OSTRE ZDJĘCIA?

 

5. WRZUCAJ ZDJĘCIA Z APARATU

Widząc te wszystkie piękne zdjęcia na Instagramie zastanawiasz się dlaczego Twój telefon takich nie robi? Otóż sprawa jest prosta, większość najlepszych kont na Instagramie publikuje fotografie wykonane aparatami fotograficznymi, nie telefonami. Dlatego zadbaj o jakość swoich zdjęć. Rób zdjęcia na Instagrama aparatem i wrzucaj je na Instagram. Dzięki temu wyróżnisz się na tle osób, które wrzucają kiepskie jakościowo fotografie wykonane telefonami.

 

6. DOPRACUJ PROFIL – ZDJĘCIE PROFILOWE

Zadbaj również o to, żeby Twoje zdjęcie profilowe przyciągało uwagę. Niech nie będzie to mała plamka, która nikogo nie zainteresuje. Pokaż tam np. swoją twarz, która będzie dobrze widoczna (w końcu to Twój profil i to Ty robisz zdjęcia – od tego jest zdjęcie profilowe). Możesz również wstawić tam Twój ulubiony portret, który wykonałeś na sesji zdjęciowej. Ważne, żeby zdjęcie profilowe było wyraźnie i przyciągało uwagę odbiorców.

 

7. DOPRACUJ PROFIL – WRZUĆ PARĘ ZDJĘĆ

Jeżeli prowadzisz konto od dłuższego czasu to zadbaj o porządek! Usuń zdjęcia, które są kiepskie i nie mają żadnej wartości dla odbiorców. Jeżeli chcesz tworzyć profesjonalny profil, który będzie robił wrażenie to unikaj dziwnych prywatnych zdjęć, których znaczenie jest znane tylko Tobie.

Publikuj ładne, wyselekcjonowane zdjęcia, tak żebym zaglądając na Twój profil powiedział “WOW – zostaje tutaj na dłużej”.

 

8. ZBUDUJ PIERWSZĄ GRUPĘ ODBIORCÓW

Po uporządkowaniu profilu i wykonaniu powyższych punktów, czas na pierwszą grupę odbiorców. Jednak pamiętaj, zanim nie uporządkujesz swojego profilu nie promuj go nigdzie! Pierwsze wrażenie możesz zrobić tylko raz!

Pierwszą grupą Twoich odbiorców mogą być Twoi znajomi, to dobry początek ponieważ każda kolejna osoba zobaczy, że ktoś już to konto obserwuje więc może warto tutaj zostać. Dlatego ogłoś na swoich profilach w innych mediach, że masz swoje konto na Instagramie i właśnie je rozkręcasz. To pomoże zbudować Ci pierwszą i tak bardzo istotną grupę odbiorców i po prostu to będzie dobry początek rozkręcania Twojego konta na Insta.

 

9. LINKUJ DO SWOJEGO KONTA NA INSTAGRAMIE

Jeżeli jesteś fotografem i publikujesz swoje zdjęcia w sieci, np. na fanpage czy grupach fotograficznych to jeżeli jest to możliwe (niektóre grupy tego zabraniają) to wstawiaj do opisu również link do Twojego Instagrama. Dzięki temu będziesz budował grupę odbiorców zainteresowanych Twoimi fotografiami.

 

10. PUBLIKUJ REGULARNIE

Nie ma nic gorszego niż konta, które są odświeżane raz rok. Raz na miesiąc to też za mało. Raz na tydzień? Od biedy ujdzie.
Jednak Ty publikuj stosunkowo często, przyzwyczajaj odbiorców do swoich publikacji, pokazuj im się, wzbudzaj w nich aktywność. Aktywne i regularnie rozrastające konta Instagram o wiele chętniej promuje więc warto to robić.

Takie optimum to 2-3 publikacje w formie postów na Instagramie.

 

11. ZBUDUJ RELACJE ZE SWOIMI ODBIORCAMI

Pamiętaj, że Twoi odbiorcy to nie tylko cyferki na profilu ale ludzie, którzy są po drugiej stronie ekranu. Staraj się zachęcać ich do dyskusji; zadawaj pytania, odpowiadaj na komentarzach i po prostu buduj z nimi relacje. To zaprocentuje zwiększoną aktywnością na profilu, lepszym kontaktem ze swoimi odbiorcami a to bardzo podoba się algorytmowi Instagrama!

 

12. NAGRYWAJ INSTA STORIES

Do budowania relacji z Widzami, bardzo dobre jest Insta Stories. Znikają po 24h więc nie musisz przykładać uwagi do najwyższej jakości tych nagrań. Tam spokojnie możesz wrzucać zdjęcia czy filmy nagrane telefonem. Warto pokazywać np. kulisy Twoich sesji zdjęciowych czy po prostu nawiązywać kontakt ze swoimi odbiorcami w postaci tematycznych transmisji na żywo.

 

13. POMOCNA APLIKACJA – SQUARE PIC

Jeżeli szukasz aplikacji, która pomoże Ci dopasować proporcje do Instagrama to skorzystaj ze Square Pic. Dzięki niej nadasz fotografii odpowiednie proporcje i dopasujesz swoja fotografię przed publikacją.

 

14. INSTAGRAM – ŹRÓDŁO INSPIRACJI

Zadbaj o to, żeby obserwować konta, które faktycznie coś wnoszą. Na moim koncie mam zaobserwowane profile, które mnie inspirują, z których się czegoś nauczę czy poznam nowe techniki fotografowania. Unikam obserwowania śmieciowych kont, które tylko kradną czas. Instagram to moje źródło inspiracji i tego się trzymam. Tobie również polecam takie podejście!