fbpx

Świadome ustawianie ostrości to podstawa fotografii, która ma ogromny wpływ na efekt końcowy. Trzeba wiedzieć jak ją dobrze ustawiać w różnych sytuacjach, tak aby była zawsze tam gdzie osoba trzymająca aparat chce. Wówczas niemal w każdej sytuacji, poprawnie wyostrzone zdjęcia będą cieszyć oko. 


JAK USTAWIAĆ OSTROŚĆ?

Przygotowałem dla Was odcinek, w którym opowiadam o moim sposobie ostrzenia, w którym wykorzystuję:

  • funkcję pozwalającą ustawić ostrość “na sztywno”,
  • funkcję pozwalającą śledzić ruch,
  • manualne dobieranie punktów ostrzenia,
  • różne strefy ostrzenia.

O każdym punkcie szczegółowo opowiadam w odcinku. W końcu świadome i dobre ustawienie ostrości to podstawa, którą trzeba znać. Zapraszam do obejrzenia! 🙂

Bezpośredni link do odcinka: https://youtu.be/Hdl2tmY6rUo

Chcesz wiedzieć o wszystkich filmach? Subskrybuj kanał YT:

Transkrypt odcinka

Mnóstwo osób ma problem z poprawnym wyostrzeniem swoich zdjęć. Nie ma nic gorszego jak piękne okoliczności do zdjęć; idealny moment, perfekcyjne światło, świetny kadr a to wszystko połączone z serią nieostrych zdjęć. Dostawałem od Was sporo pytań z jakich opcji wyostrzenia korzystam podczas różnych sesji zdjęciowych. W odpowiedzi przygotowałem ten film, w którym opowiem krok po kroku jak wygląda to u mnie. Zaczynamy!

WYBÓR POLA AUTOFOCUS-a

Zacznę od bardzo istotnej kwestii. Mianowicie od punktów autofocusa. Do wyboru mamy ich w zależności od sprzętu kilka lub nawet kilkadziesiąt.

Domyślnie są one włączone wszystkie w tryb automatyczny. Czyli aparat sam wybiera miejsce, w którym ma być ustawiona ostrość. Zazwyczaj wygląda to tak, że ostrość ustawiana jest na pierwszym planie.

Nie prowadzi to do niczego dobrego ponieważ w takim wypadku w dużej mierze jesteśmy zdani na rozum sprzętu. A lepiej przecież myśleć samemu.

Dlatego lepiej samemu wybrać punkt, w którym ma być ustawiona ostrość. Wówczas uzyskamy najlepsze rezultaty bo wskażemy dokładny punkt, w którym zdjęcie ma być najostrzejsze.

W 90% przypadków ustawiam właśnie tylko jeden punkt ostrości, który znajduje się najbliżej miejsca, na które chcę ustawić ostrość.

Czasami ustawiam strefę, która ma być wyostrzona. Zazwyczaj korzystam z tej opcji kiedy fotografuję bardzo szybko poruszające się postacie lub rzeczy. Wówczas mam większą kontrolę i wiem, że obiekt, na który chcę wyostrzyć nie ucieknie ze strefy ostrzenia.

Nie mniej jednak, w większości przypadków i tak używam tylko jednego punktu ostrzenia. Wszystko z racji tego, że wolę najprecyzyjniej jak się da ustawić ostrość. W fotografii portretowej szalenie istotne jest wyostrzenie na oczach. Strefa AF ani pełny automat nie da mi takiej możliwości. Dlatego decyduję się na jeden punkt, którym celuję na oczy osoby fotografowanej.

OPCJE OSTRZENIA

W większości aparatów dostępne są trzy opcje autofocusa. Na przykładzie Canona są to:

  • One Shot,
  • Al Focus,
  • Al Servo

 

One shot (AF-S w Nikonie)

polega na tym, że ostrość ustawiana jest w jednym punkcie tak jakby na sztywno. Czyli celuję w punkt i niezależnie od ruchu obiektu ostrość zostaje ustawiona na konkretną odległość i dopóki nie wduszę przycisku migawki to ostrość będzie ustawiona w jednym miejscu.

Z tej opcji korzystam w 70% zdjęć. Najczęściej fotografuję ludzi w statycznych lub mało ruchliwych pozach a wówczas ta metoda sprawdza się najlepiej.

W skrócie, ta funkcja jest najlepsza w fotografowaniu statycznym.

Al Servo (AF-C w Nikonie)

ta opcja idealnie nadaje się do fotografowania poruszających się obiektów. Pozwala na ciągłe śledzenie ostrością obiektu, na który chcemy ustawić ostrość. Wystarczy po prostu wdusić spust migawki do połowy i śledzić punktem obszar, na który chcemy ustawić ostrość.

Zawsze kiedy fotografuję osoby lub rzeczy, które się przemieszczają korzystam z tej właśnie opcji. W niektórych przypadkach łączę tę funkcję razem z poszerzoną do kilku punktów strefę ostrzenia. Nie mniej jednak i tak w  90% przypadków wybieram pojedynczy punkt autofocusa.

Al Focus (AF-A w Nikonie)

To połączenie dwóch poprzednich trybów. Aparat wychwytuje kiedy obiekt stoi nieruchomo – wówczas korzysta z opcji ONE FOCUS a kiedy zaczyna się on poruszać, przełącza się na AL SERVO.

Szczerze powiedziawszy nie pamiętam kiedy ostatni raz z niego korzystałem. Wolę sam zdecydować kiedy korzystam z konkretnego trybu. Kiedy próbowałem korzystać z tej opcji pamiętam, że nie zawsze działała ona tak jak należy i przez to zdarzyło się, że przez to nie otrzymałem zdjęć, które były poprawnie wyostrzone.

Być może u niektórych sprawdza się ten tryb, jednak ja, jestem całkowitym zwolennikiem ustawień, w które ingerujemy my a nie sprzęt.

Podsumowanie

Tak właśnie wygląda ustawianie ostrości w moim przypadku. Oczywiście taki system pracy spowodowany jest zdjęciami, które wykonuję. Jeżeli ktoś zajmuje się inną dziedziną fotografii to wypracuje sobie inne rozwiązania, które będą działać dla niego najlepiej.

Nie mniej jednak, objaśniłem w kilku krokach najważniejsze opcje ustawiania ostrości a dzięki temu będziecie mogli w swojej fotograficznej dziedzinie precyzyjniej i lepiej ostrzyć. Polecam każdemu wyćwiczenie najlepszej metody, z racji tego, że ustawianie ostrości w taki sposób jak chcemy, to jedna z podstaw fotografii, która mocno wpływa na efekt końcowy.

Ok, powiedziałem już chyba wszystko co najważniejsze w tej kwestii, jeżeli masz jakieś dodatkowe pytania związane z tym tematem to zostaw je w komentarzach poniżej.

Tymczasem, jeżeli podobał Ci się ten odcinek i chcesz więcej tego typu filmów to koniecznie kliknij kciuka w górę pod tym filmem a jeżeli jeszcze nie subskrybujesz kanału to kliknij w przycisk poniżej a będziesz na bieżąco z wszystkimi nowymi materiałami.

WIĘCEJ O OSTROŚCI

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat ustawiania ostrości? Sprawdź poradnik fotograficzny: JAK ROBIĆ OSTRE ZDJĘCIA